Wpis z mikrobloga

@ojsak: Jest pytanie. Obrabiam dane w Excelu (hehe) i mam w pivocie kilka podkategorii. Jako kolumny umieściłem serię która zawiera 2 możliwe wartości ('A' i 'B'). W pivocie zliczana jest liczba rekordów bez powtórzeń (Distinct count).
Jak dodać dodatkową miarę/formułę (3cią kolumnę) która pokaże mi udział procentowy kategorii 'A' wobec total 'A' i 'B' bez względu jakie umieszczę kategorie w pivocie, tj jeśli dołożę kolejne podkategorie albo je pogrupuję?
Źródłem danych jest tabela z sql server a pivota dodałem do modelu danych ('calculated fields' odpadają). Jakiś DAX? Czy może jest inna opcja?
(Schemat poglądowy poniżej)

------------A---------------B--------------[%]
1
--1.1------ 8---------------2-------------[80%]
2
--2.1-------5---------------5-------------[50%]
--2.2------10--------------30-------------[25%]
3.
--3.1-------1---------------4------------ [20%]
--3.2-------2---------------8------------ [20%]

#programowanie #analizadanych #excel #sql #dax
  • 15
@ojsak: Możesz kliknąć prawym przyciskiem albo na header albo na którąś wartość w kolumnie i tam wybrać żeby była wyświetlana jako procent całości a potem pewien nie jestem ale chyba możesz przeciągnąć drugi raz tę samą kolumnę na pivota i mieć normalne wartości liczbowe.
@Suchar_Strasburgera:
Aha tylko teraz dopiero zobaczyłem Twoją tabelkę.
To co napisałem działa na pewno dla takiej tabelki bo sam to robiłem, a co do Twojej to pewien nie jestem

| Kat | Sale | Sale % |
|-----|------|--------------|
| A | 6 | 60,00% |
| B | 4 | 40,00% |

super formatowanie wykop
@ojsak: Z menu PowerPivot dodaj nową miarę i jako formułę wpisz po prostu =[a]/([a]+[b]) (tylko te [a] i [b] muszą być nazwami kolumn z tabeli przestawnej, mogą się różnić od samej etykiety; po wpisaniu "[" powinna się wyświetlić podpowiedź).
@ojsak: Wobec tego polecam bliżej przyjrzeć się PQ - jest bardzo przyjazny, dużo można wyklikać z poziomu menu (w powyższym kodzie ręcznie wpisałem tylko samo "równanie", a i to w dedykowanym okienku z kolumnami wybieranymi z listy). Jeśli pracujesz z danymi zewnętrznymi, to pozycja obowiązkowa.