Wpis z mikrobloga

#linux #naukaprogramowania #programowanie

Wybrałem już dystrybucję. Jest nią Mint, ale mam kilka pytań:

Jakie środowisko i dlaczego? Dziwnego interfejsu mogę się nauczyć. Zależy mi najbardziej na stabilności. Mam kartę geforce (jeśli ma to znaczenie).

Mam jeden dysk SSD 250 gb i na nim stawiam system. Nie planuję go partycjonować. Na drugim mam partycje i swoje książki, muzykę i filmy. Cały dysk ma system plików NTFS. Czy system będzie widział ten drugi dysk i jaki mam wybrać system plików przy instalacji.
  • 29
@IsambardKingdomBrunel: jak dla mnie xfce jest świetnym środowiskiem ale trzeba je lubić. Domyślnie jest takie sobie, ale pozwala się konfigurować bardzo łatwo. Oprócz tego jest niesamowicie lekkie.

Dysk z ntfs będzie widoczny, będziesz mógł nawet go odczytać ale praca na ntfs nie należy do najprzyjemniejszych.
@IsambardKingdomBrunel pobierz na windowsa i sie nie #!$%@? z tym linuxem. Będziesz siedzial i spawal konfigurowal jakies repa gowna tygodniami a na koncu i tak to nie bedzie dzialac. Imho jak chcesz sobie do backa ogarniac pajtona to winda - instalacja JEDNEJ rzeczy (pythona) i cuda robisz
@Shiv: Może dla początkującego tak to wygląda, ale kiedy już się wszystko ogarnie to nie ma lepszego systemu niż linux. Serio, siedziałem na Windowsie odkąd pamiętam. Dwa lata temu przesiadłem się na Debiania i nie chcę widzieć Windowsa. Czasem są pewne głupie problemy, trzeba coś szukać, pobierać, kombinować, ale i tak plusy > minusy.

@IsambardKingdomBrunel: Korzystam z GNOME, polecam.
@Kryspin013: Jedyny problem który napotkałem to to, że W10 dziwnie się zamyka i potem linux nie jest w stanie podłączyć partycji, ale ntfsfix /dev/sdXX mnie ratuje.
Fakt uprawnienia mnie nie obchodzą - tzn. zapisywać odczytywać mogę i wydajnościowo, żadko używam więc nie zauważyłem.

@IsambardKingdomBrunel: Nie słuchaj @Shiv. Ogarniesz linuxa i jestes w stanie 90% rzeczy robić szybciej. Pozostałe to gry/Photoshop/Office (choć ten onlinowy też działa)
@mccloud: Uprawnieniami możesz niechąco windę uwalić. Zapisując pliki pod nieodpowiednią nazwą też. Windows zazwyczaj mocno pilnuje tego co na linuksie możesz sobie zrobić jak gdyby nigdy nic bo cię w ogóle nie ogranicza..

@IsambardKingdomBrunel: No pliki to pliki, zawsze możesz je sobie poprzenosić gdzie chcesz i jak chcesz. Tylko uważaj żeby nie uwalić formatem partycji z ważnymi plikami.

ale kiedy już się wszystko ogarnie to nie ma lepszego systemu niż
@Kryspin013: Akurat staram się partycji z windowsem nie tykać spod linuxa. Jedynie mam "wspolną" partycje na ew. wymiane dany. Może dlatego nie zauważyłem problemów. Dzięki info. - tym bardziej nie będe się czepiać windowsowej parycji. :)
@pepepanpatryk: Masz jeszcze raz:

ale kiedy już się wszystko ogarnie to nie ma lepszego systemu niż linux


Nie "nie ma" tylko dla ciebie nie ma. Całość z zewnątrz brzmi tak jakby to faktycznie "był jedyny słuszny wybór" a z pewnością nim nie jest.

@IsambardKingdomBrunel:

Czyli podsumowując nie będzie problemu z odczytaniem, ale jeśli chciałbym na ten dysk wrzucać dane, to lepiej przejść na ext4 czy mogę to tak zostawić? Aplikacje