Wpis z mikrobloga

Kolejny incydent z udziałem ciężarówki jaki widziałem w poprzednim roku. Podobno zjechała na pobocze, bo coś jechało z naprzeciwka. Zjechała za mocno, w miękkie i pociągnęło w najgorsze miejsce jakie tylko można było w okolicy znaleźć - w rów i przepust pod drogą.
Kierowca cały. Z uszkodzeń o dziwo chyba tylko pod przednią klapą złamana plastikowa rurka wlewu oleju do silnika. Nawet klapa cała, może tylko gdzieś trochę pęknięta. I pęknięta, bo nawet nie pobita któraś lampa. Za to było trochę kłopotu z wyciągnięciem. Pomimo częściowego rozładowania koparka nie dała rady - za mało mocy w łyżce. Ładowarka też próbowała - ale za lekka, podskakiwała tylko. Pewnie by pomogło gdyby nabrała czegoś do łyżki - tylko nie było w okolicy czego. Pomogła inna załadowana czteroośka 8x8. A i tak dobrze, że dało się uruchomić silnik i napompować powietrze do układu hamulcowego. Z początku kierowca bardzo tego nie chciał, bo bał się dodatkowych uszkodzeń, ale po oględzinach, sprawdzeniu poziomu oleju i wyczyszczeniu z chłodnicy wiadra darniny okazało się, że wszystko z silnikiem OK. A to co kapało pod samochodem to nie płyny, tylko sącząca się ze skarpy woda. :) Gdyby nie udało się uruchomić silnika, trzeba by kombinować z wężem i "pożyczaniem" powietrza z innego samochodu. Bez powietrza 6 z 8 kół jest zahamowane. Ciekawe kto by wtedy dał radę wyciągnąć i jaka lina by to wytrzymała.

#trzymaczkierownicy #ruchdrogowy #pracbaza #ciezarowki
totalski - Kolejny incydent z udziałem ciężarówki jaki widziałem w poprzednim roku. P...

źródło: comment_inqm0NFzNyKQ3Aj07ms9yoA1waOrNf1Y.jpg

Pobierz
  • 21
@totalski: Mieszkam w okolicy gdzie takie auta widuje się tylko przy budowach domów (np betoniarki, czy z kamieniem) albo koparki do robót ziemnych, w dzieciństwie pamiętam że co wakacje jakieś auto gdzieś wpadało a droga normalnie asfaltowa i szeroka i w jednym miejscu ktoś wpadł na pomysł zróbmy droge 2,5m i 1,5m skarpę zaraz obok i na pionowo.

Betoniarka, 2 koparki i wywrotka tam leżały, dodaktkowo 300m wcześniej leżała koparka i
@wezsepigulke: pasy zgoda, szerokie. Ale i tak przy wymijaniu trzeba było zjeżdżać do krawędzi. Raz mi się przy wymijaniu z PKSem zjechało za bardzo, to dobrą taczkę humusu wywaliłem na drogę. :)
Ale chodziło mi o to, że ktoś na jego pasie na czołówkę jechał. To chyba jedna z ciężarówek jeżdżących na akord, więc mógł kogoś jadącego z naprzeciwka zaskoczyć swoją dużą prędkością. Ale to tylko gdybanie tak samo jak z
@xetrov: a tak się poważnie zastanawiałem, czy dodać wzmiankę o drzewach. Fakt, trochę bardziej by lakier na zderzaku podrapał. :)
Drzewa blisko drogi są w innym miejscu tej budowy i tam mało kto 40km/h przekracza. Tu nie oszukujmy się, było więcej. Bo prosto, szeroko, dookoła łąka więc co się może stać
@veilofdisguise: jeśli mówimy o hamulcu ręcznym - to tak. We wnętrzu cylindra hamulcowego na 3 osiach z 4 jest stalowa sprzężyna, która w stanie spoczynkowym hamulec zaciska. Dopiero nabicie powietrza do układu umożliwia zluzowanie. Genialne rozwiązanie, bo w wypadku np pęknięcia przewodu układ sam przechodzi w stan "bezpieczny" (pojazd zatrzymany), a nie w stan "katastrofa" (nie ma czym zatrzymać)
Na pierwszej osi hamulec jest bez postojowego i tam faktycznie - brak
@totalski To raz. No i nie jestem pewien czy MP3 to akurat nie ma ręcznego na wszystkich osiach. Tak czy inaczej zawsze to jakaś opcja jak na przykład porozrywa przewody i nie ma w ogóle możliwości nabicia powietrza.

@veilofdisguise Działa to tak, że w siłowniku pneumatycznym masz dwie membrany i silną sprężynę. Bez powietrza sprężyna dociska klocki/szczęki do tarczy/bębna. Jak napompujesz powietrza i spuścizny ręczny jedna membrana ściska sprężynę i zluzowuje hamulec.
np w trzy osiowym


@Kurot: ale rozmawiamy tu o czterośkach. MP2 i TGA na 90% na pierwszej osi ma małe siłowniki, czyli bez ręcznego. Ten w rowie też chyba nie ma, bo jeśli nie mylę sytuacji, to chyba właśnie przy tamtym wydarzaniu pokazywałem kierownikowi te siłowniki
I jeszcze takie najbardziej spieprzone zdjęcie jakie wtedy udało mi się zrobić. Dosłownie #piekloperfekcjonistow :)
PS na pierwszym planie to chyba kierowca, więc chyba nic
totalski - > np w trzy osiowym

@Kurot: ale rozmawiamy tu o czterośkach. MP2 i TGA ...

źródło: comment_6YtyA8arzoFaEwzvh8NgoZKwT3yR0OS7.jpg

Pobierz