Wpis z mikrobloga

Nie rozumiem czemu na mirko, ludzie którzy mają jakiekolwiek wątpliwości dot. szczepionek, zadają pytania, natychmiast są dyskredytowani i wrzucani do worka oszołomów i proepidemiologów. Patrzę sobie na niektóre postulaty STOP NOP-ów i nie widzę nic złego w tym, żeby np. państwo wypłacało odszkodowania, jeżeli występują poszczepionkowe powikłania. Nie sądzę by było też cokolwiek złego w badaniu i dociekaniu szkodliwości szczepień. Siedziałem wczoraj jakiś czas i nie znalazłem danych które by całkowicie masakrowały tezy o związku przyczynowo-skutkowym między szczepieniami a autyzmem, jedyne co znalazłem to badania które taki związek wykluczają między szczepieniem MMR (odra, świnka, różyczka), a autyzmem. Co ciekawe w żadnym badaniu nie przeprowadzono najbardziej oczywistego wydawałoby się porównania między tymi z całym pakietem szczepień, a tymi którzy żadnego szczepienia nie mieli.
Oczywiście nawet gdyby się okazało że ci niemający szczepień mają 10-razy mniejsze szanse na autyzm, to jeszcze nie znaczy że należy odejść od szczepień, ale warto zadawać pytania.

Znalazłem również taką oto grupę lekarzy, którzy wypowiadają się przeciw szczepionkom: (uwaga 46 nazwisk)


W imię czego ludzie z tytułami naukowymi mieliby ryzykować całą swoją karierę? Ciężko mi było zweryfikować czy liczba autystyów koreluje jakoś z ilością szczepień/ilością szczepień we wczesnym wieku/danym szczepieniem etc. ale powoli ta lista osób z autyzmem zaczyna być absurdalna.
W Hongkongu, 1 na 27 osób to osoba z autyzmem, znowu nie chce wiązać tego ze szczepionkami, nie mam na to dowodów, to jedynie moje może niezbyt przyjemne dla niektórych pytania, ale myślę, że warto na nie zacząć odpowiadać, bo jak ta liczba chorych na autyzm będzie tak rosnąć, to nawet dla największego fanatyka szczepionek przekonanego o braku jakichkolwiek działań niepożądanych po ich zażyciu nie będzie to dobra wiadomość.

#nauka #medycyna #szczepionki #szczepienia
Andris00 - Nie rozumiem czemu na mirko, ludzie którzy mają jakiekolwiek wątpliwości d...

źródło: comment_gVD41Wlk6L9DSMq4xUBXUwUgeT2vTp5B.jpg

Pobierz
  • 16
  • Odpowiedz
@Andris00:
Jak zlikwidowali 100% zwrot świadczeń na L4 w policji to nagle spadła ilość chorych policjantów. Przypadek?
Myślisz, że można jakąś jedną statystykę powiązać tylko z jedną rzeczą, która ma na nią wpływ?
  • Odpowiedz
@dybligliniaczek: Nawet jeżeli szczepionka (którakolwiek, podawana w którymkolwiek miesiącu) dodawała do tej puli 1 na 10 000, to i tak uważam że było warto dociekać, a jednocześnie tak jak mówię skoro jest nawet w środowisku lekarskim, tak duża grupa mająca pewne swoje zastrzeżenia to myślę, że jednak warto o tym rozmawiać. Osobiście największe moje wątpliwości budzi brak jakichkolwiek badań porównawczych między grupami zaszczepionych i niezaszczepionych, co też nie oznacza że
  • Odpowiedz
@ocishy Jeżeli cos jest nie udowodnione, to znaczy, ze nie istnieje. Tymi zasadami trzeba sie kierować, zeby odzielic ziarna od plew :p

Ludzie jednak mysla emocjonalnie i ulegają wplywom. Przecietna osoba predzej uwierzy dla Zieby, niz poszuka czegos na cohrane.
  • Odpowiedz
@Andris00

Argument, że autyzm powodowany jest szczepionkami wynika tylko ze zbieżności czasowej. Objawy autyzmu są widoczne akurat w wieku kiedy robi się szczepienia.

To tak jakby wziąć wykres "W Polsce z roku na rok umiera więcej ludzi na nowotwory" i porównać te dane z wykresem "Od kilku lat mamy wiecej filmów Marvela"
  • Odpowiedz
W imię czego ludzie z tytułami naukowymi mieliby ryzykować całą swoją karierę?


@Andris00: W imię kasy?
Poza tym każdy z Twoich odnośników prowadzi do filmu, to są wypowiedzi lekarzy, nawet nie ekspertów. Nie powołujesz się na prace naukowe a na opinie wygłaszane w mediach, to nie jest dowód naukowy, co najwyżej dowód anegdotyczny. Ci ludzie nie mają nic wspólnego z nauką, nie opublikowali żadnej pracy, nie przeprowadzili badań. Jedyne co robią to gadają, na dokładkę od rzeczy.
W kwestii badań porównujących dzieci szczepione i nieszczepione, słabo
  • Odpowiedz
nawet w środowisku lekarskim, tak duża grupa mająca pewne swoje zastrzeżenia


@Andris00: Tak. Składająca się z anonimowych(czyt. nieistniejących) lekarzy z historyjek na gównostronkach dla proepidemików ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Andris00: Zrobiono już wiele badań na ten temat, wiele statystyk, po prostu lekarze mają lepsze rzeczy do robienia niż tłumaczyć grupie nawiedzonych ludzi po raz kolejny i kolejny fakty. @nontepeto ci ładny artykuł pokazał, na grupie prawie 100k dzieci. Na pubmedzie masz wiele takich prac, najciekawsza to metaanaliza uwzględniająca 1.300.000 dzieci.

tak duża grupa

46 lekarzy to ja mam na dwóch oddziałach w szpitalu. To jest pomijalna statystycznie grupa.

nie widzę nic złego w tym, żeby np. państwo wypłacało odszkodowania, jeżeli
  • Odpowiedz
@mexi: Nie mam na myśli odszkodowań od lekarzy, tylko od społeczeństwa, skoro szczepienia są korzystne dla społeczeństwa i ogół na tym korzysta, stąd jest to przymusowe, to jednak tej części ludzi która z tego ponosi większe straty niż reszta powinna przysługiwać rekompensata.
  • Odpowiedz
@Andris00: Nadal uważam, że nie, co najwyżej do rozważenia odszkodowanie za zgon. Krwiak po wkłuciu również jest powikłaniem i stratą. To tylko spowoduje jeszcze większe nastawienie, że lekarz to zło, można go gnoić, MA pomóc a jak nie pomoże to niech za to płaci. To jest podejście, gdzie lekarzowi co do zasady - się nie ufa. Ale niech tylko spróbuje nie pomóc.
A korzysta na tym ogół i jednostka.
  • Odpowiedz
@mexi: Zwróć uwagę na jedną ciekawostkę. Ostatnio na mirko króluje ketonal, lek który trudno uznać za bezpieczny. Ludzie sobie go jedzą jakby to były cukierki i nikt, literalnie nikt się nie zająknie o tym co jest napisane w ulotce, choć ulotka może przerazić. Szczepionki, mimo doskonale udowodnionego bezpieczeństwa i skuteczności, to trucizna i spisek. Idąc dalej, wit K dla noworodka nie, bo trucizna. Zięba i mega dawki wit C, grupowy
  • Odpowiedz
grupę lekarzy, którzy wypowiadają się przeciw szczepionkom: (uwaga 46 nazwisk)


@Andris00: jak już czerpiesz wiedzę z blogów typu "tajne archiwum watykańskie", czy bzdury kefira pisane nocą, to sprawdź dokładnie co ci wciskają. W tym przypadku: sprawdź kto tu jest rzeczywiście lekarzem i z jakiego kontekstu dane wypowiedzi zostały wyciągnięte.
  • Odpowiedz
@Andris00: Mam taką teorię, że kilku, kilkunastu wykopków mocno zaangażowanych w temat dyskredytowania ruchów antyszczepiennyczh czy promowania szczepionek pochodzi bezpośrednio z firm farmaceutycznych lub jest przez nie opłacanych. Po ostatnich rewelacjach z NBP, które opłacało youtuberów wcale by mnie to nie zdziwiło.
  • Odpowiedz