Wpis z mikrobloga

Zawsze mnie śmieszy, gdy ateiści mówią, że religia to "głupie zabobony" albo "opium dla ludu", a sami są właśnie największymi ciemniakami. Dwa tysiące lat temu mówiliby, że Ziemia jest podtrzymywana przez słonie, tysiąc lat temu, że to słońce krąży wokół Ziemi, obecnie jak zapytasz się ateusza jak powstał wszechświat to odpowie, że wyniku wielkiego wybuchu. Za 2-3 lata jak APS stwierdzi, że to jednak nie do końca prawda to znowu ateusz zawieje jak chorągiewka. To jest właśnie wspólna cecha wszystkich ateistów - brak własnego zdania i ślepe dążenie za nauką, która ciągle się zmienia. Ale to "modne" myśleć tak jak napiszą w "prestiżowym" czasopiśmie dla pseudo-inteligentnych. Wspomnicie moje słowa! Oj, wspomnicie! Polecam trochę własnego myślenia, a niekoniecznie czytanie masy bzdur w internecie.

#religia #ateizm #braciawniewierze
  • 16
@merdett: Nauka zmienia się wraz z naszą wiedzą o wszechświecie i stanowi najlepszy w danym momencie jej opis. Ot, tworzymy coraz dokładniejsze modele rzeczywistości. Choćby cała ludzkość wyginęła, naukę da się odtworzyć, bo nie polega w najmniejszym stopniu na objawieniu, tylko na ciężkiej żmudnej pracy. Metoda naukowa - najcenniejsze odkrycie ludzkości.
@merdett: Tak właśnie jest. My nie boimy się przyznać że się myliliśmy, kiedy argumenty będą odpowiednio mocne. Jeśli jakiś naukowiec udowodni ponad wszelką wątpliwość, że nie było wielkiego wybuchu. Powiem myliłem się całe życie. I wiesz co? Będę z tego dumny. Bo potrafię zmienić zdanie jeśli się mylę. Poza tym straszny z ciebie hipokryta. Zawierzasz CODZIENNIE własne życie nauce. Gdy wchodzisz do kościoła zawierzasz swoje życie architektowi, który zaprojektował budynek. Gdy
@Cepion:

naukę da się odtworzyć


Skąd to przekonanie, tak swoją drogą? Jak to miałoby się odbywać? Chyba ze zakładasz, że informacje o dorobku ludzkości przetrwają jej wyginięcie, ale wtedy to żadne odtwarzanie.
@Turysta_Onanista: Grawitacja opisuje zjawisko spadania przedmiotów na podłogę. Dyfrakcja opisuje zachowanie fali na której drodze stanie przeszkoda. Wszystkie te zjawiska nadal będą trwały, nawet jeśli ludzkość zniknie. Kolejny gatunek który osiągnie świadomość stanie przed tymi samymi zjawiskami, przed którymi stali nasi przodkowie. I tak jak oni opisze, w coraz bardziej dokładny sposób te zjawiska. Tak jak my doszliśmy do obecnego poziomu wiedzy od zera, tak i oni sobie z tym poradzą
Cepion - @Turysta_Onanista: Grawitacja opisuje zjawisko spadania przedmiotów na podło...

źródło: comment_xJCnnocVCgCWxItIJ0tb7LPtOWZKVehk.jpg

Pobierz
@Cepion: Napisałeś, że naukę da się odtworzyć, a nie że da się odtworzyć prawa rządzące wszechświatem. Tych drugich odtwarzać nie trzeba.

I tak jak oni opisze


Tak jak oni? A może opisze inaczej? Może nie będzie drugiego Newtona, Darwina lub Einsteina? Może drugi gatunek sformułuje zupełnie inne teorie, posługując się zupełnie innymi metodami? Może przyjmie odmienne kryteria prawdziwości?
@Sleepypl: Zaczynasz czytać. Oczy zaszły krwią. Twarz robi się czerwona. Czujesz w żołądku charakterystyczne uczucie mówiące "Ktoś się myli w internecie". Ręce się ci trzęsą. Musisz skomentować! Każda chwila zwłoki może skutkować wylewem. Nie ma czasu na zastanawianie się czy to bait czy nie. Tu ważą się losy świata. ( ͡º ͜ʖ͡º)
@Doman_60:

jak inaczej? Jak byś to widział?


Nie wiem. Skąd przekonanie, że jest tylko jeden sposób?

ktoś taki w końcu się trafi


Przekonanie oparte na...?

Ale nie mówimy o odtworzeniu osiągnięć współczesnej nauki, tylko o odtworzeniu nauki.


Wiem. To pierwsze wymaga tego drugiego.

Do odtworzenia metody naukowej nie trzeba AŻ tak tęgich umysłów. Starczy zdolność racjonalnego rozumowania i wyciągania wniosków.


Och? I dlatego zajęło nam to dwa tysiące lat od Arystotelesa?