Wpis z mikrobloga

Prowadzę DG i udzielam drobnych usług w zakresie oprogramowania dla firm i osób fizycznych. Czy powinienem jakoś dokumentować te usługi (np. uzyskać potwierdzenie wykonania przeze mnie usługi albo zlecenie), czy może wystarczy sama faktura? Zakładam tu sytuację, że nie mam problemów z uzyskaniem wynagrodzenia od klienta. Czy w przypadku kontroli z urzędu mogą ode mnie żądać coś więcej niż tylko fakturę?

#firma #dzialalnoscgospodarcza #b2b #freelance #freelancer
  • 6
@splasz: Generalnie faktura wystarczy.
Przyjęcie faktury i jej opłacenie sugeruje, że druga strona potwierdza fakt wykonania usługi oraz jej wycenę.
Jeżeli klienci płaca nie musisz - moim zdaniem - zawracać sobie głowy dodatkowa papierologią.
Sprawa się komplikuje w razie sporu z klientem, albo przy usługach cyklicznych.
Dziękuję za odpowiedzi.

Sprawa się komplikuje w razie sporu z klientem, albo przy usługach cyklicznych.


@corrs: A z czego wynika komplikowanie się sprawy przy usługach cyklicznych? Choć tutaj pytam raczej o usługi pełnione nieregularnie.

Wszystkie Twoje dochody muszą być udokumentowane fakturami.


@NoKappaSoldier73: Oczywiście faktury wystawiam, chciałbym tylko wiedzieć czy oprócz tego muszę tworzyć i gromadzić jeszcze jakieś inne dokumenty, np. umowy, zamówienia, protokoły odbioru, potwierdzenia wykonania usług itp.
A z czego wynika komplikowanie się sprawy przy usługach cyklicznych?


@splasz: Przy usługach cyklicznych powstaje problem momentu wykonania usługi oraz jej wyceny. A ten moment ma wpływ na datę powstania obowiązku podatkowego. Dlatego bezpieczniej w takich przypadkach zawierać umowę pisemną, która precyzuje w jakich kwotach i w jakich terminach usługi będą fakturowane. Nie ma wymogu sporządzenia takiej umowy, ale dla celów dowodowych lepiej jest ja sporządzić.