Wpis z mikrobloga

Jak to w końcu jest z odliczeniem części kosztów wynajmu na działalność gospodarczą?

Od paru miesięcy wynajmuje zwykłe mieszkanie. Kryterium wynajmu był osobny pokój, z którego robię swoje biuro - biurko papiery, elektronika, pudła związane z działalnością ale także sofa i mała szafa która bezpośrednio (ale pośredni już tak) użytek w mojej pracy mają.

Pracuję w IT, pracuję codziennie z domu, z tego własnego pokoju. Posiadam jednoosobową działalność gospodarczą.

Chcę wszystko robić uczciwie, z czystym sumieniem. Temat ciągnie się już 4 miesiące a ja żadnych kosztów nie odliczam bo boję się potencjalnej kary.

W Internecie naczytałem się wszelakich opinii i interpretacji, że można, że albo ilośc metrów, albo po prostu 30% się przyjęło, że można też odliczać nie tylko koszt wynajmu dla właściciela, ale też media jak prąd i gaz, ale niektórzy mówią że nie warto, że ryzyko zbyt duże.

Mnie denerwuje że z czystym sumieniem mogę powiedzieć że ten pokój jest na działalność i jakbym pracował poza domem to bym nie wynajmował tego mieszkania tylko mniejsze. Ze wszystkim staram się i uważam że jestem uczciwy. Każdy podatek płacę, każdy papierek księguję na 3 sposoby, wraz z notatkami.

Pomimo tego spędzam godziny i już potencjalnie mam nieodliczone 4 miesiące czyli nawet przy 30% przy samej opłacie dla właściciela to jest parę tysięcy złotych. Właściel mieszkanie nie ma żadnego problemu dodania aneksu do umowy o pozwoleniu mi na prowadzeniu działalności w tym miejscu.

Nie chcę płacić za coś za co nie muszę, ale nie chcę też mieć nałożoną karę czy żyć stresie. Dla mnie to wygląda, że to zależy od interpretacji urzędnika i jak urzędnik ma zły dzień to mi przy kotroli może na nic nie pozwolić a jak dobry to 50% z czynszu i wzystkich innych kosztów. To są (przynajmniej dla mnie) duże kwoty, których nie chcę płacić jeżeli prawo mówi, że nie muszę.

Jakie są wasze doświadczenia w tej kwestii? Warto odliczać, a jak tak to ile? Słyszeliście o kogoś negatywnych przeżyciach w tym temacie?

Każda pomoc jest ceniona ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#dzialalnoscgospodarcza #prawo #podatki #dg #firma
  • 11
@purpleXX: jak chcesz to odliczaj proporcjonalnie metraz pokoju/metraz mieszkania.

A do anstepnych pytan zatrudnij ksiegowa. Piszesz ze potencjalnie jestes w plecy kilka tysiecy, przez to ze nie odliczasz, zamiast wziac ksiegowa za 150zl ktora by temat ogarnela
@kielonek: Mam księgową, ale ona mówi, że pomimo tego że mogę odliczyć to nie ma gwarancji że przy kontroli może się to im nie spodobwać. Mówi, że najsolidniejsza droga to zapłacić i czekac na interpretacje ale nawet to nie da pewności.