Wpis z mikrobloga

Żale się, ale... Muszę to gdzieś z siebie wyrzucić. To co dzieje się z cenami mieszkań w Trójmieście to jakiś dramat. Wzrosty cen pochłaniają wszystkie nasze oszczędności. Za pieniądze, które dotychczas oszczędziliśmy z partnerką kilka let temu kupilibyśmy coś fajnego w rozsądnej lokalizacji przy sensownej kwocie kredytu. Teraz, myśląc o takich lokalizacjach ledwie stać nas na 40m2 przy zapożyczając sie po uszy. To jeszcze nic! Bo w lokalizacjach mocno odległych od centrum jest niewiele lepiej. Ludzkie ceny jedynie na obrzeżu przy śmietnisku...

Mieszkania wykupują za gotówkę Niemcy, Skandynawowie i Ukraińcy. Ehh, robak nawet we własnym kraju... Rozpacz

#nieruchomosci #przegryw #polska #trojmiasto
  • 28
Mieszkania wykupują za gotówkę Niemcy, Skandynawowie i Ukraińcy. Ehh, robak nawet we własnym kraju... Rozpacz


@PIENSCI_WONSZA:
Bzdura.
Ze 2 tygodnie temu była w Radio Gdańsk audycja na temat przyczyn takiej galopady cen -- gośćmi byli prezesi 2-3 firm deweloperskich, jakiś urzędas i szef jakiegoś stowarzyszenia branży budownictwa.
Wykup przez obcokrajowców to mit. A za gotówkę to tylko jakieś 20% sprzedaży.

Ceny podbiły głównie trzy czynniki:
- coraz wyższe koszty pracy --
@PIENSCI_WONSZA: moja teoria jest taka: za kilka lat będzie promocja. Niż już konkretnie będzie w wieku kupującym mieszkania, a co ważniejsze, emeryci zaczną masowo umierać. Emeryci mają to do siebie, że mają mieszkania w bardzo dobrych lokalizacjach, więc te wszystkie lokalizacje, które dzisiaj są uważane za nieźle położone, stracą wartość.
@PIENSCI_WONSZA: Meszkania na kredyt u Niemca, Skandynawa czy Szwajcara to załuga sprzedajnych rządów w Polsce przez ostatnie 25 lat. Wszystko sprzedali i nawet codzienne zakupy robimy u nich zamist u siebie. Hitler miał słaby plan, trzeba mu było po prostu uczynić Polaka klientem na zawsze.
@Polinik: Jesteśmy w takim wieku, że całe nasze towarzystwo poszukuje katywnie swojego mieszkania. Wielu z nas w ostatnim czasie nie udało się przejść do zakupu, gdyż sprzedający był zainteresowany wyłącznie gotówką :) nie był to jeden incydent.

Mieszkania rozchodzą się na pniu. Przykładowo Młoda Morena rozeszła się praktycznie natychmiastowo. Sporą częścią tych mieszkań obracają teraz jakieś no name'owe agencje nieruchomości po zawyżonych cenach. Skoro ktoś płaci gotówką z miejsca, jaki jest
@pawmie: Na mój gust to ceny aż tak nie spadną. Gdy będzie mniej kupujących to będzie mniej budowanych mieszakań, a do dużych miast ludzie lgną cały cały czas. Poza tym starsi ludzie mieszkają często w ścisłym centrum miast (tak jest przynajmniej w Krakowie), a chętnych na te lokalizacje nie będzie, bo coraz ciężej tam wjechać samochodem, kamienice są powoli zamieniane w różne hostele, a do tego ogrzewanie węglowe czy elektryczne. Choć
@PIENSCI_WONSZA:
Dobrze, pewnie się nawzajem nie przekonamy.
Ty bazujesz na swoich prywatnych doświadczeniach, ja powtarzam analizy, których słuchałem w radio.
Chociaż na moje, jak ktoś ma do wyboru "bierzesz pan 200k teraz albo 220k za dwa miesiące, jak załatwię kredyt" to weźmie to pierwsze, co powinno wpłynąć raczej na niższe ceny.
@Polinik: Na rynku mieszkaniowym nie ma teraz czegoś takiego "bierzesz pan 200k teraz albo 220k za dwa miesiące, jak załatwię kredyt". To raczej byłaby niestety równoległa rzeczywistość.

Faktycznie mamy swoje prywatne doświadczenia i wyglądają one raczej tak: "Bierzesz pan teraz za 320k albo za 3 miesiące za 340/350k". Rynek wszystko zweryfikuje, a niestety nie jest kolorowo obecnie :) Czynniki, które podałeś oczywiście kształtują te ceny w ogromnym stopniu
@Polinik: Obniża koszt zakupu.

1. Nie ponosisz kosztów kredytu i formalności z tym związanych.
2. Mieszkania stale drożeją.
3. Sprzedający ponosi niższe ryzyko oraz szybciej upłynnia środki. Skoro chociażby koszty ekip budownlanych również rosną, pieniądze te może zagospodarować w tym zakresie i kontynuwać realizację kolejnych inwestycji.
@PIENSCI_WONSZA:
To się zdecyduj, czy za gotówkę kupuje się mieszkanie taniej czy drożej, bo raz piszesz tak, raz siak. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Anyway -- jak pisałem wyżej -- ta dyskusja nie ma sensu.
Bazuję na analizie, którą przestawiono w radio, bo na czymś muszę. I wybacz, ale dowód anegdotyczny obcego mi mirka z internetów "bo ja i moi znajomi" do mnie nie przemawia. ( ͡°
@Polinik: Gdzie napiałem, że za gotówkę jest drożej? :) CZŁOWIEKU :) Relacja popytu do podaży. Podaż jest niewystarczająca i ceny rosną. Nieruchomości sa zbywane bardzo szybko. Szary człowiek, który nie posiada gotówki na zakup mieszkania jest na straconej pozycji. Inwestycje mieszkaniowe wyprzedają się natychmiastowo, spośród nich 20% za gotówkę... Powtarzając sprzedający będzie zainteresowany w wielu przypadkach gotowką, a więc dla mnie i dla wielu taki zakup będzie niedostępny, a co za
Gdzie napiałem, że za gotówkę jest drożej? :)


@PIENSCI_WONSZA:
Na samym początku, kiedy obwiniłeś transakcje gotówkowe odpowiedzialnością za rosnące w chorym tempie ceny mieszkań. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@pawmie:
1. emeryci wymierają stopniowo, nie wymrą wszyscy w tydzień to jest rozstrzał kilku lat, rynek to wchłonie lekko
2. wykup nieruchomości od dziadków w dobrych lokalizacjach trwa już długo
3. dobra lokalizacja zawsze się obroni pod względem inwestycyjnym, szczególnie w dłuższym terminie, to największy pewnik jeżeli się wie co to jest dobra lokalizacja, a nie, że pośrednik czy deweloper tak mówi ( ͡º ͜ʖ͡º)
4.