Wpis z mikrobloga

@abraca: Bo TEORETYCZNIE nie ma w tych (Elona) pomysłach głupoty. Teoretycznie, gdyby świat był grą komputerową, ekonomia nie istniała, nie było zdarzeń losowych i wszystko by pięknie śmigało... Ale świat jest jaki jest, hiperloop to aktualnie marketingowa ściema, której zapewne nie doczeka za swojego życia (w formie, w jakiej o tym wynalazku opowiada i jak go sprzedaje ludziom).
@msichal: Żaden kluczowy się nie trzyma. Koleś czasem ma dobre argumenty, dobre wyliczenia, ale czasem jest tragedia. Ten tunel ma wytrzymać tylko 1atm ciśnienia z zewnątrz, tunele które się robi "pod" ziemią muszą wytrzymać sporo więcej atm pod naporem wody i skały. I działają. Niemożliwe? Rozszerzalność cieplna ich nie dotyczy? Zdjęcie zgniatanej cysterny pod próżnią? Takiej do wytrzymywania kilka atm ale nie od środka - jak to się ma do tematu?
@abraca: Co Ty bajdurzysz xD
1 atmosfera mniej od ciśnienia atmosferycznego to blisko idealnej próżni (tu już wchodzimy w detale typu atmosfera/bar itd). A co się może stać w próżni, to widać po tych obrazkach z cysterną.

Rozszerzalność cieplna nie ma (aż takiego) znaczenia w tunelach pod ziemią, bo tam nie ma tak dużych zmian temperatury, jakie są na powierzchni, w szczególności na słońcu.
Dlatego rury prowadzone na powierzchni mają specjalne
A co się może stać w próżni, to widać po tych obrazkach z cysterną.


@msichal: OMG, poważnie? Przecież napisałem że cysterny są przystosowane, żeby różnica ciśnień była w drugą stronę - w środku dużo, na zewnątrz mało. Dlatego je zgniata 1atm z zewnątrz. Wsadź do niej 2atm, całą cysternę do próżni i nic nie wybuchnie. Tuneli nie rozsadza od wewnątrz, wytrzymują 5atm nacisku z zewnątrz, to tym bardziej 1atm wytrzymają jakby
@abraca:
OK, nie zrozumiałam Cię.
Ale nie powiesz mi, że łatwiej zrobić "pojemnik" próżniowy, niż taki na wyższe ciśnienie. Przecież łatwiej pojemnik zostanie zgnieciony, niż go rozsadzi.
W każdym razie problemem nie jest wytrzymałość jako-taka, tylko w obliczu jakichś uszkodzeń lub ogólnej niewygody posiadania tak wielkiej objętości pod niskim ciśnieniem.
@abraca
@msichal
dawno już powiedziano, że hyperloop nie będzie operował w całkowitej próżni tylko w podciśnieniu (nie pamiętam dokładnie jakim), gdyż wytworzenie jak i utrzymanie próżni jest zbyt trudne i kosztowne.

A co do krytyki hyperloop, nie widzę czemu by to miało nie działać.