Wpis z mikrobloga

@martwy_kotek:@arczer: @tymczasowe_konto333: Jeśli miałoby to być rozwiazanie rzadowe to wystarczy podpis kwalifikowany jako klucz prywatny.

Jeśli prywatne, to są takie rozwiązania np. dla osób głosujących na zgromadzeniach walnych oparte o aplikacje na telefon. Nie wiem jak dokłdanie jest weryfikowana ilość akcji i podpisy.
Jeśli miałoby to być rozwiazanie rzadowe to wystarczy podpis kwalifikowany jako klucz prywatny.


@Koryntiusz: Ale przecież rząd może sobie klucz prywatny wydany do podpisu zachować i potem sprawdzić, że dany klucz prywatny był wydany do danego podpisu kwalifikowanego, nie? Czy źle myślę i coś pomieszałem z tym jak to działa?
@tymczasowe_konto333: Tu trzeba połączyć unikalny identyfikator w internecie z kryptografią. Takim identyfikatorem u nas może być podpis kwalifikowany za pomocą którego generujesz klucz prywatny i publiczny. Publiczny jest znany a do prywatnego nikt poza Tobą nie ma dostępu.
@Koryntiusz: Wiedzą ale wiedzą też kim jestem - właścicielem portfela o takim i owakim adresie. Rząd musi dodatkowo weryfikować czy mam prawo stworzyć sobie taki portfel (czy jestem obywatelem który ma 18 lat) ale nie może wiedzieć kto jest głosującym. Czyli rząd musi mi wydać id pozwalające głosować. Ale jak oddaje głos to nie może być wiadome jakie id jaki głos oddało, bo wtedy rząd sobie sprawdzi jaki obywatel dostał go
@Koryntiusz: Ale nie możesz sobie stworzyć adresu publicznego z kosmosu. To rząd musi ci go wydać, bo musi sprawdzić czy masz 18 lat, czy masz prawa do głosowania. Jeśli by było tak jak Ty mówisz to przecież obcokrajowcy by sobie głosowali w polskich wyborach, bo sobie sami by tworzyli adres publiczny i prywatny :D

To jest problem z e-glosowaniami, sprawdzanie czy ktoś ma prawo oddać głos przy jednoczesnym zachowaniu anonimowości.
@tymczasowe_konto333: Napisałem - "Zostaje tylko kwestia jak tworzysz klucz prywatny." Jak ktoś Ci ukradnie dowód i jest podobny może za Ciebie zagłosować, jak ktoś Ci ukradnie klucz prywatny do bitcoina może wydać Twoje środki, a jak ktoś ukradnie Twój klucz prywatny do głosowania do może oddać głos za Ciebie.

"Wallet" może weryfikować czy jesteś uprawniony do głosowania na podstawie podpisu kwalifikowanego (PK). Sieć musi wiedzieć czy dla danego podpisu kwalifikowanego został