Wpis z mikrobloga

Pierwszy raz robię podsumowanie, ale tyle się w ostatnim roku działo że mam o czym pisać. Zainspirował mnie bardzo pozytywny wpis @TheGirl

W tym roku minęło 10 lat odkąd wyjechałem z Polski na studia. Przez Francję i Niemcy trafiłem 6 lat temu do #szwajcaria.

W tym roku nie wyjeżdżałem praktycznie w ogóle nie tylko ze Szwajcarii, ale nawet z mojego kantonu #valais. Coraz bardziej przekonuje się że mieszkając w #gory nie mam potrzeby gdziekolwiek wyjeżdżać bo tu jest wszystko co kocham.

Wjechalem na #mtb rekordowe 130 wertykalnych kilometrów na 2500 przejechanych km. Zjechałem z 22 nowych szczytów (w tym 4 trzytysięczniki), przejechałem przez 18 nowych przełęczy. Wszedłem na 2 nowe lokalne czterotysięczniki, przebieglem ponad 500 km na nartach biegowych. Kupiłem 3 letni karnet na #snowboard w saas fee i przejeździłem póki co koło 10 dni. W Saas Fee brałem też udział w pierwszych zawodach - mtb dowhill po lodowcu. ()

Sportowo był to drugi najlepszy rok w życiu.

W lipcu urodził się mój syn. Jadąc do szpitala go odebrać wjechała we mnie ciężarówka. Samochód do kasacji, mi na szczęście nic się nie stało - dobrze że w drodze do szpitala a nie ze szpitala. W sierpniu zamówiłem nowy samochód - tatusiowóz mazde cx-5.

W grudniu pierwszy raz zostałem szefem w #pracbaza i pensja wzrosła o 50%. Mam pod sobą laboratorium i 7 osób- Szwajcarów i jedną Niemkę. Czy się nadaje przekonam się w przyszłym roku.

W listopadzie zacząłem się uczyć lokalnego dialektu niemieckiego i coraz bardziej wydaje mi się że znalazłem miejsce gdzie chciałbym spędzić życie.

W grudniu zaczęliśmy proces kupna własnego domu w górach, który sfinalizujemy w styczniu. Przeprowadzka w maju.

Przyszły rok będzie dla mnie rokiem zmian - przyzwyczajanie się do życia rodzinnego, nowe obowiązki w pracy, ogarnięcie co to znaczy mieć własny dom.

Życzę wszystkim aby w przyszłym roku zrobili kolejny krok ku spełnieniu marzeń - marzenia mogą się spełnić! Sobie mogę sobie życzyć tylko wytrwałości.

#podsumowanie2017 #alpventure #wygryw
manedhel - Pierwszy raz robię podsumowanie, ale tyle się w ostatnim roku działo że ma...

źródło: comment_cXD6YdjOWMuy8yY3LbuTH0nGPKo7wgF3.jpg

Pobierz
  • 90
  • Odpowiedz
@niewieszocb: pod zurychem jest sporo przemysłu ciężkiego - jest to jedna z głównych branż w Szwajcarii więc tutaj nie ma problemu. Do tej branży to faktycznie niemiecki będzie niezbędny. Jak doświadczenie już masz to podszlifuj język i uderzaj, importują obecnie dużo inżynierów z zagranicy.
  • Odpowiedz
@manedhel: Zgermanizowałeś się za parę ojro. Chciałbym zobaczyć podobne przechwałki od kogoś mieszkającego w Polsce, który nie jest wypokowym programistą.
  • Odpowiedz
@manedhel: ile masz lat?

I jeśli wolno spytać - jakie zarobki?

Pracuję w IT, zanim rozkręciłem własny biznes w PL to myślałem o wyjeździe do Szwajcarii, ale cienko to wyglądało - jak dwie osoby nie pracują to nie ma szans na mieszkanie a nawet wtedy to dekady tyrni. Ty mówisz o kupnie domu. Jak to możliwe? :)

Gratulacje i pozdrawiam!
  • Odpowiedz
@manedhel: Możesz pochwalić się na jakie 3 tysięczniki wjechałeś na rowerze i ile Ci to zajeło? Najlepiej, jakbyś pokazał mape trasy (wjazd-zjazd). Masz jakieś 3 tysięczniki do podbicia na rowerze, tylko, że w Austrii? Pozdro i powodzenia ;)
  • Odpowiedz
@manedhel: gratuluję sukcesów i trochę zazdroszczę. Oby nowy rok był równie pomyślny. :) W tym roku byłem tydzień czasu w Szwajcarii i od razu się zakochałem. Tyle pięknych widoków to nie ma nigdzie. Moje postanowienia noworoczne to nauczyć się niemieckiego i wyjechać do Szwajcarii. Podobnie ja Ty posiadam dyplom chemii. Mój kuzyn od razu po studiach wyjechał do Szwajcarii i teraz pracuje jako automatyk, a mieszka koło Berg. Jeszce raz gratuluje.
  • Odpowiedz
@manedhel: pozdrawiam z CH. Ja obecnie siedze w Thurgau. Szwajcaria jest idealna dla ludzi którzy lubią góry. Jednak wolę moja piękna Austrie. Ludzie bardziej otwarci, są ładne miasta no i język nie jest taki #!$%@?.
  • Odpowiedz
@manedhel: W natłoku przeróżnych, zazwyczaj pesymistycznych informacji. Fajnie przeczytać taki pozytywny wpis. Widok na zdjęciu prześliczny. Czasem też zaszylabym się w górach ;) ale dla mnie na start to jakieś Bieszczady ;))
Życzę powodzenia i oczywiście spełnienia Twoich marzeń. :)
  • Odpowiedz
@manedhel masz może jakieś namiary lub kontakty na pracę dla Mikrobiologa ? Mega ciężko mi coś znaleźć z Polski a widzę, że w pokrewnym przemyśle pracujesz
Pozdrawiam gratuluje i zazdroszczę ;)
  • Odpowiedz
  • 0
@Silvestre_Cucumeris 32, niecałe 130k chf rocznie + bonus. W it zarabia się więcej, szczególnie z latami doświadczenia i w dużym mieście. Ja mieszkam w tanim kantonie więc z jedną osobą pracującą w sporo niższą pensja da się dobrze żyć wynajmując. Co do domu to jest kilka czynników - tani kanton (dom kosztuje kilkaset tysięcy a nie grubo powyżej miliona), nie wydajemy dużo pieniędzy, pracujemy razem na 100% i mamy oboje dość wysokie
  • Odpowiedz
@digger3: powodzenia mireczku, pamiętaj ze w Szwajcarii da radę też francuski. Berg nie znam, ale widzę że to we wschodniej Szwajcarii - tylko przejazdem tam byłem. Myślałem że tam to głównie rolnictwo.

@omnibus_semper: coś ty, schwiitzertiitsch jest super( ͡° ͜ʖ ͡°) jesli chodzi o otwartych ludzi i ladne miasta to i Austria i Szwajcaria przegrywają z Włochami i Francją z krajów alpejskich. Ale każdemu wg potrzeb,
  • Odpowiedz
@manedhel: Jesli chodzi o otwartosc to w pelni sie zgadzam ze niemieckojezyzczne kraje przegrywaja ale nikt tu mi jako urodzenemu Salzburczykowi nie bedzie mowil ze Salzburg nie jest najpiekniejszym miastem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Tez zycze powodzenia. Mam nadzieje ze w koncu dobije do takich zarobkow jak ty lub raczej znajde wiecej wolnego czasu bo jednak Szwajcarzy pracuja sporo.
  • Odpowiedz
@Silvestre_Cucumeris 32, niecałe 130k chf rocznie + bonus. W it zarabia się więcej, szczególnie z latami doświadczenia i w dużym mieście. Ja mieszkam w tanim kantonie więc z jedną osobą pracującą w sporo niższą pensja da się dobrze żyć wynajmując. Co do domu to jest kilka czynników - tani kanton (dom kosztuje kilkaset tysięcy a nie grubo powyżej miliona), nie wydajemy dużo pieniędzy, pracujemy razem na 100% i mamy oboje dość wysokie
  • Odpowiedz