Wpis z mikrobloga

Lewis Hine, Nocna zmiana w fabryce szkła w Indianie, USA 1908. 18 centów za godzinę dla młodego mężczyzny (dzieci), dla dziewczynek 11 centów. Etat 50 -55 godzin tygodniowo.

"Part of a night shift in an Indiana glass factory, August 1908. Lewis W. Hines (1874-1940). This photograph was taken as part of an assignment for the National Child Labor Committee and the original belongs to the National Child Labor Committee Collection of the Library of Congress.

In one glass factory, the average 1912 hourly wage for a male worker was 18 cents, and that of a female worker was 11 cents. They did not perform the same work. The lowest rate for a male was 15 cents and the highest rate for a female was still 11 cents. A 1917 statistic for the same factory shows that the average yearly wage for the lowest pay-rated male was $526, well above the U.S. poverty level at the time."

Lista dzieci z 1880 roku w pracy:
10 years old: 2
11 years old: 4
12 years old: 10
13 years old: 16
14 years old: 53
15 years old: 83
16 years old: 256
17 years old: 199
18 years old: 52

Źródło

#starszezwoje - tag ze starymi grafikami, miedziorytami, rysunkami z muzeów oraz fotografiami

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #fotohistoria #gruparatowaniapoziomu #usa #przemysl #myrmekochoria
myrmekochoria - Lewis Hine, Nocna zmiana w fabryce szkła w Indianie, USA 1908. 18 cen...

źródło: comment_corgTTPmuy3553G2aStn9fBi4xH9RrC7.jpg

Pobierz
  • 41
  • Odpowiedz
@paszczur: to nie do porównania. to był kompletnie inny świat. bliżej mu do średniowiecza niż chociaż do np. lat 30 XX w.
dlatego nie możemy porównywać stopy życiowej z obecną.
to świat bez; nowoczesnej medycyny. Świat przed zieloną rewolucją w rolnictwie która dopiero pózniej zapewniła dostatek pożywienia. Świat bez maszyn - powszechnych silników spalinowych i elektrycznych, napęd stanowiły wtedy ludzkie mięśnie i konie.
świat bez zdobyczy socjalizmu, jakichkolwiek praw pracowniczych, obowiązku edukacji i zapewnienia dzieciństwa, praw kobiet, podziałów klasowych i rasowych.

z tego powodu np. koszt żarcia musiał być wysoki, albo zarcie musiało być niskiej jakości
syn_admina - @paszczur: to nie do porównania. to był kompletnie inny świat. bliżej mu...

źródło: comment_wj322iuupoI4a7F4EB18J8W9UQyERICa.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
świat bez zdobyczy socjalizmu, jakichkolwiek praw pracowniczych, obowiązku edukacji i zapewnienia dzieciństwa, praw kobiet, podziałów klasowych i rasowych.


@syn_admina: to ostatnie to chyba nie bardzo.
  • Odpowiedz
50h tygodniówka pracy to = 2032,65pln


@myrmekochoria: @syn_admina: Kto ci dał aż 37 plusów gimbo ekonomiści chyba najgłupsza rzecz jaką przeczytałem idiotyczne porównanie nie mające sensu co do siły nabywczej i zarobków XD
Wtedy uncja w 1908 kosztowała zaledwie 20.67$ ( ) Pomyśl że jakby mieli odpowiednik nabywczy tych 2000zł TYGODNIOWO to by dzieci nie musiały tyrać w fabryce bo sam facet by
  • Odpowiedz
@Nova_Logic: i co bydl....... ? "teraz każdy studiuje - byle wieśniak ma wyższe a i tak tyra jak pionek." tzn. że uważasz iż studia powinny być dla kasty, i sam tytuł powinien być wyznacznikiem dobrobytu, czyli wyznajesz przywileje itp. Poza tym widać jaki jest twój stosunek do ludzi z prowincji. Jesteś zerem.
  • Odpowiedz
@sad_pepe: > Prawda taka że sukces ekonomiczny USA zawdzięcza 2 wojnom światowym.

To nie jest prawda, bo gospodarka USA już przed IWŚ była największa i najbardziej innowacyjna, kraj szybko się bogacił. Poziom życia też był najwyższy, nie bez powodu właśnie tam udawali się emigranci. http://www.nationmaster.com/country-info/stats/Economy/GDP-per-capita-in-1900

Oczywiście wojny pomogły USA o tyle, że osłabiły inne kraje, ale i bez nich byłyby liderem.
  • Odpowiedz
@syn_admina: 1908 to nie 1808. Silniki spalinowe i elektryczne wtedy już były powszechne w fabrykach, maszyn parowych od #!$%@?. Samochody dopiero w powijakach, ale za kilka lat Ford spopularyzuje motoryzację. Produkcja była tylko pracochłonna i męcząca bo wiele rzeczy trzeba było robić z dużym nakładem siły no i zerowe BHP.

Postęp jaki się dokonał z punktu widzenia osoby urodzonej gdzieś koło 1880 roku jest niesamowity. Mógł urodzić się w zaszczurzonej
  • Odpowiedz
@Nova_Logic: jestes idiota. Dopiero czasy egalitaryzmu, powszechnosci edukacji, praw pracowniczych, przyniosly spoleczenstwom bogactwo i najszybszy rozwoj w historii. Powszechna bieda, a edukacja dla nielicznych to ogromne marnotrawstwo ludzkich talentow
  • Odpowiedz
@bydgoskiprusak: studia powinny być dla kogoś to na nie sobie zapracuje a nie przedłuża sobie dzieciństwo kosztem podatnika.

I nie stosunek do "ludzi z prowincji" tylko do roszczeniowych kretynów, którzy myślą że po skończeniu studiów na odwal (poświęcając ten czas na imprezy i chlanie) należy im się dobry zawód - z takich idiotów nalezy się śmiać bo są śmieciami.
  • Odpowiedz
@bydgoskiprusak: Nikt z ambicją ze wsi czy z miasta nie spocznie na laurach, bo nikt mu nie zafunduje darmowej szkoły.
Tak tylko prowadzą się robale - a na robale nie warto płacić, bo nic z nich nie ma chociażbyś wpomował w takiego 100 milionów.
Jako robal za pewne nie jesteś obiektywny i walczysz o dotacje na swoje fanaberie - ale mało mnie to obchodzi.
  • Odpowiedz