Wpis z mikrobloga

siemanko Mirki. Mam #pytaniedoeksperta związane z #php i #programowanie. Nie wiem dlaczego wywala mi błąd w linijce pierwszej poniższego kodu. Błąd o treści: Undefined index: tekst in C:\xampp\htdocs\moje\formularz.php on line 13 - to ta linijka z if ($GET['tekst']) {. Kod:

if ($
GET['tekst']) {
$tekst = $_GET['tekst'];
print 'Wpisana wartość to $tekst';
print 'Powrót do formularza';
} else {
print '';
print '';
print '';
print '';
}

Ma ktoś pomysł dlaczego? Generalnie kod tworzy formularz z jednym polem o nazwie "tekst" i jeśli coś do niego wpiszemy i klikniemy "Wyślij!" to nam pokaże co wpisaliśmy, a jeśli nic nie wpiszemy i klikniemy "Wyślij!" to ma nic nie robić, a pokazywać ten formularz.
  • 14
@masterix: błąd niby zniknął, ale nie zwraca mi tego co wpisałem w polu, a zwraca "$tekst". Masz pomysł dlaczego? W dodatku jak nie wpiszę nic w pole, a kliknę Wyślij! to też mi wyskakuje strona: Wpisana wartość to $tekstPowrót do formularza. To jest prosto z książki przepisane, a nie działa...
@masterix: Dzięki wielkie. Działa :) Tylko tak jak piszę, cały kod został skopiowany z książki o PHP i miał działać. Książka co prawda stara, bo już z 10 lat będzie mieć, i dotyczy PHP5, no ale... Tak czy siak dzięki.
@masterix: tak muszę zrobić, choć zdziwiony jestem, bo to mi przesłał z 3 tygodnie temu zaprzyjaźniony nauczyciel informatyki jeszcze z liceum i polecił przerobienie tego działu :D a tu na pierwszym przykładzie już jest coś nie tak. No nic, chyba samemu trzeba coś poszukać...
@sierzchula: tak prawdę mówiąc to ja bym to zapisał tak:

if ($GET['tekst']) {
$tekst = $
GET['tekst'];
print ("Wpisana wartość to ".$tekst."");
print ("Powrót do formularza");
} else {
print ("");
print ("");
print ("");
print ("");
}

Nie bardzo rozumiem o co chodziło Ci w powyższym komentarzu, ale czy nie o różnicę między ' ' a " "?
" " służy do wpisywania łańcuchów (stringów) znaków, a '
@Skromniacha: oba sluza do stringow, ale sie delikatnie roznia. Jedna z roznic to w pojedynczym musisz uzyc zamkniecia i zmienna dokleic kropka,

'String' . $zmienna . 'String dalej';

a w podwojnym zmienna nie wymaga wyjscia ze stringu

"String $zmienna string dalej";

Natomiast 'string $zmienna string dalej' nie uzyje zmiennej i wywali calosc jako tekst.