Wpis z mikrobloga

szanowne mireczki z #piwowarstwo, dziś wielki dzień, warzę brązowego flandersa ( ͡º ͜ʖ͡º). jeden z moich ulubionych piwych styli. przepis wzięty z Brewing Classic Styles, lekko dostosowany i przerobiony pod polskie warunki. Planuję zrobić 23 litry, przefermentować tydzień drożdżami BE-256 (suchary do saisona które dostałem za friko), przelać do balona pod sam korek i zapodać blend. Dlaczego suchary? Z tego co wyczytałem to drożdże użyte do pierwszej fermentacji mają nikły wpływ na ostateczny smak, ale na forach kilka osób doradzało żeby użyć coś belgijskiego - ponoć daje to w rezultacie lekkie funky posmaki. No i najważniejsze to ponoć przerwać pierwszą fermentację w odpowiednim momencie, nie wiem czy tydzień to nie będzie za długo.

Zasyp:
4,2kg Pilzneński
1,75kg Monachijski
430g Caramel 60L/120EBC
300g Pszeniczny
270g Aromatyczny 50EBC
70g Black

Chmielenie:
23g Marynka xD na 60 minut

15 BLG na początek, 22 IBU, 23 litry. #topibu
  • 10
@Lrrr: nope, funky to efekty pracy belgii przeżarte przez blend. ponoć, tak twierdzą w internetach. przekonam się za rok xD

a blend którego użyję to WLP665 Flemish Ale Blend. nie ma niestety zbyt szerokiego wyboru na rynku :/
@TOP___BK: podaj linka, bo nie spotkałem się z wiedzą jakoby brety dawały FUNK z estrów czy fenoli. Z tego co wiem to brety w takich warunkach dają konika, stajnie, skóre. Funk to dla mnie lacto, kwas mlekowy :D Generalnie ja bym zadał na twoim miejscu wszystko na raz. Ja tam fanem stajni w piwie nie jestem dlatego jakbyś zapodał wszystko naraz to ta stajnie by nie dominowała xd. Jak chcesz fermentacje
@Lrrr: nie znajdę Ci już tego o funku, ale czytałem to albo na piwo.orgu albo na r/homebrewing. nie będę się spierał, to moje pierwsze podejście do brettów, wcześniej zakwaszałem prawilnie samymi lacto z probiotyków xD

fermentacji nie zamierzam przerywać, po prostu po tygodniu burzliwej chcę zlać wszystko do balona i zapodać blend. kieruję się wyżej wspomnianą książką, autor radzi postępować w ten sposób. W internetach ludzie piszą że można od
@TOP___BK: belgia + brety da ci mocną stajnie ostrzegam ( ͡° ͜ʖ ͡°) ja tam wole owocki z bretów jakieś gruszki ananasy :D No ale stajnia w stylu chyba pożądana, jedyne co piłem z flandersów to rodenbacha caractere rouge i tam stajni nie czułem, natomiast było właśnie "funky" i minimalnie octowe.
@TOP___BK: Tak jak pisze @Lrrr - Same brety dają owoce, ale jak inne drożdże wcześniej już przejadły cukry to ruszą resztki i ewentualne fenole które wytworzyły i mogą dać konia.
@gieneq: nie mogą tylko dadzą konia i to sporo xD No ale doświadczenia ze stylem nie mam, a za konikiem nie przepadam fujka większa od torfu xD
@Lrrr: Ale sama intensywność zależy chyba od tego jak wysoko było fermentowane przez burzliwą na zwykłym szczepie, bo to właśnie te efekty uboczne fermentacji dają później stajnię. Niedługo dojdzie "Brew like a Monk" to się będę wymądrzał ( ͡ ͜ʖ ͡)