Wpis z mikrobloga

@venomik chodzi o to, że libosmieszki definiowały kiedyś wolność przez możność trzymania jakiegoś p--------o zwierzaka w domu bo inaczej to komuna. Założyłem że w niemieckiej kamienicy po wojnie tygrysa trzymać nie można było
  • Odpowiedz
@Kapitalis: chciałem poznać dokładnie ordoliberalizm, ale nie mogę znaleźć dobrej literatury. Łuczak nie opublikował 3 tomu Dziejów gospodarczych Niemiec, inne książki nie wychodzą poza teoretyczne ramy. Ocena ordoliberalizmu jest trudna, gdyż specyfika Niemiec z tego okresu nie pozwala jednoznacznie wyselekcjonować i odizolować wszystkich czynników, tak by "laboratoryjnie" ocenić, który z nich miał znaczenie, i w jakim zakresie. Do oceny Ordoliberalizmu potrzebowałbym odpowiedzi na następujące pytania: 1) Wpływ kulturowego etosu pracy
  • Odpowiedz
@Kapitalis: Na pewno biorąc pod uwagę rozmiary jego ego można przypuszczać, że Balcerowicz chciał być polskim Erhardem. Myślę że pod względem ideologicznym było im blisko, jednak nie pod względem realiów i faktycznie wykonywanych działaniach. Powtórzę tutaj za Korwinem - Balcerowiczów było dwóch, efektem czego nikt się do niego nie przyznaje, ani liberałowie, ani socjaliści - typowy neoliberał (choć gdyby był ojcem sukcesu, przytuliłby się do niego każdy, ale czy wtedy
  • Odpowiedz
@Kapitalis: @Cheater: mówię, że uważam podobnie jak Korwin. Balcerowiczów było dwóch, jedno mówił, drugie robił. A dalej to nie wiem z czego mam się tłumaczyć? Balcerowicz to neoliberał, a czym się różni neoliberalizm od ordoliberalizmu? Jakie masz podstawy, by twierdzić iż kapitalizacja w RFN nie odbywała się na zasadzie sprzedaży zakładów, całościowych (aukcje), bądź częściowych (akcje)? Odoliberalizm i neoliberalizm to ideologie, wszystkie w warstwie dogmatycznej są podobne i
  • Odpowiedz
jakos nie zauwazylem.


@Cheater: Nierozłączną cechą neoliberalizmu jest rozdźwięk między głoszonymi ideami a polityczną praktyką (tylko dlatego neoliberalizm jest skompromitowany - przez utratę wiarygodności). Balcerowicz jest tutaj nieodrodnym synem neoliberalnej ideologii. Jako ideolog/publicysta/ekspert promował wolny rynek i wolność gospodarczą, jako polityk wymyślał nowe podatki, przepisy i regulacje. Neoliberalizm nie skompromitował się przez głoszone idee, tylko przez praktykę jego doktrynerów.

Próbowałem znaleźć jakieś artykuły Korwina na temat "dwóch Balceorwiczów" ale o
  • Odpowiedz