Wpis z mikrobloga

Tak jak @Prekambr opowiada o paru zwierzętach w jednym poście, tak ja opowiem o jednym z moich ulubionych prehistorycznych zwierząt - Kaprosuchus (Kaprozuch - dosłownie ,,dzikokrokodyl").

Żył on 95 mln lat temu na terenach obecnej północnej Afryki, a konkretniej Sahary. Wtedy to ta część kontynentu była pełna rzek, bagien, terenów zalewowych i innych. Żył obok takich sław jak np. spinozaur (<3), karcharadontozaur i sarkozuch czy też rugops, paralititan i krokodyli jak wielorybopodobne stomatosuchus i laganosuchus.

Co w nim takiego ciekawego? No cóż zacznijmy od pyska - 3 zęby po każdej stronie pyska - 3 u góry i dwa z dołu. Skoro był krokodylem wiadomo, że był mięsożerny, te zęby musiały do czegoś służyć. Otóż kaprozuch polował głównie na lądzie, na co są dowody względem jego anatomi - oczy skierowane bardziej ku przodu, zakrzywione zęby w przeciwieństwie do bardziej stożkowych, przystosowanych do przytrzymywania zdobyczy.

Podobno mógł osiągać maksymalnie 6 metrów długości, z czego czaszka miała maksymalnie lekko ponad pół metra co sugeruje, wraz z umiejscowieniem mięśni przystosowany był bardziej do kąsania, niż do miażdżenia.

Co do jego ofiar - na pewno mniejsze krokodyle, zarówno lądowe i ziemne, dinozaury i pewnie też ryby.

Jego najbliższym krewnym był występujący na Madagaskarze mahajangasuchus.

W mediach przedstawiany był w serialu Primeval, w sezonach 4 i 5, w którym to m.in. zjadał bezdomnych. Miał dodatkowe dwa ,,rogi" co było zamiarem artystycznym, aby zbliżyć go do dzika.

Pojawił się też w dokumencie od National Geographic ,,Kiedy krokodyle polowały na dinozaury" w którym to został przedstawiony jako szybko biegający, ziemnowodny drapieżnik gdzie to jednym ciosem zdekapitował zauropoda. No i jeszcze gry jak np. Ark.


#paleoart #paleontologia #paleontologiaboners #ewolucja #biologia #ciekawostki #nauka #gruparatowaniapoziomu #smiesznypiesek
Trajforce - Tak jak @Prekambr opowiada o paru zwierzętach w jednym poście, tak ja opo...

źródło: comment_YhWFxtqZJVXEPffdrQwyKMIP0jgFAYCC.jpg

Pobierz
  • 10
@Trajforce: Najpierw pomyślałem, że on wydaje się być zbyt silny. Jakby ewolucja wprowadziła gatunek niezbalansowany, o zbyt mocnych statystykach, że zdominowałby swój ekosystem. Ale potem zobaczyłem, że żył obok karcharodontozaur i spinozaura - przy takich sąsiadach trzeba być twardym.

Dzięki za zawołanie!