Wpis z mikrobloga

Mireczki z tagów #pytanie #pytaniedoeksperta #technologia #pcmasterrace #komputery #siecikomputerowe pomóżcie... Czy warto kupować ten dysk sieciowy https://www.x-kom.pl/p/336052-dysk-sieciowy-macierz-qnap-ts-231p-2xhdd-2x17ghz-1gb-3xusb-2xlan.html czy zainwestować w jakiś wyższy model?
Jeżeli chodzi o samo urządzenie na pewno nie potrzebuję ani pilota ani HDMI, bo dysk będzie stał w szafce gdzie jest router i inne szmeliwo tego typu. Na dzień dzisiejszy chcę używać tego NAS-a głównie jako serwera kopii zapasowych plików trzymanych na laptopach i telefonach. Być może podczas używania tego dysku sieciowego w miarę poznawania jego możliwości pojawią się dodatkowe potrzeby (np. ustawianie kolejki ściągania plików bez użycia komputera, DLNA, nie wiem co jeszcze można?). Docelowo planuję w nim zainstalować 2 dyski 4TB WD green.
Byłbym wdzięczny za uwagi, bo kurde już mi łeb pęka od czytania o tych dyskach a nie mam kogo zapytać kto byłby oblatany w temacie i mógł doradzić cokolwiek sensownego.
  • 1
1. Jak już pytasz czy warto kupić ten 2bay, to ja powiem: nie. Lepszy będzie 4bay ze względu na coraz tańsze dyski i coraz większe potrzeby na przechowywane dane. 4bay daje Ci lepszą ochronę danych, np z RAID 10 przy równoczesnym szybszym dostępie do danych. Ten model, który podlinkowałeś, nie ma nawet opcji rozszerzenia, więc jeśli chcesz mieć uniwersalne urządzenie na dłużej, 4bay to min.
2. wszystko zależy od tego czego oczekujesz