Wpis z mikrobloga

Wiecie co mnie #!$%@?? Ta cała społeczna nagonka na to, że ludzie się nie badają, nie kontrolują zdrowia i przedstawianie tego tak, że to ich wina i ignorancja. A potem idzie się do lekarza i mówi, że chciałoby się przebadać kontrolnie, a on patrzy na nas jak na dziwaka "czemu, coś się dzieje?". I zaczyna się walka i tłumaczenie, bo każde #!$%@? badanie to wielki problem i coś niepotrzebnego. Po tym, jak z 8 lat nie byłem u internisty, musiałem wywalczyć sobie kłótnią skierowanie na najbardziej podstawowe badanie krwi.

#nfz #nietylkonfz #medycyna
  • 10
@60scnds: Bo ludzie się nie badają. Są programy profilaktyczne - mammografia, cytologia, kolonoskopia - i zgłaszalność jest niska, a wszystkie 3 interwencje mają papiery na to, że ubywa po nich zgonów z powodu nowotworów, które są w stanie wykryć. To, że ty chcesz sobie morfologię zrobić, chociaż nie masz żadnych objawów nikogo nie obchodzi, bo w ramach populacji nic to nie daje. Jeśli masz objawy to inna historia.
@60scnds: Albo idziesz do takiego jełopa z jakimś niepokojącym cię objawem i słyszysz:
1) w tym wieku to już ma prawo boleć
2) taki pana urok
3) niech pan to rozchodzi
4) niech pan nie przesadza że aż tak boli

Wszystkie zdania były skierowane do mnie przez różnych lekarzy. Rozchodzić #!$%@?, złamanie.
@hobbajt: Ale programy to jest dodatek do świadomości społecznej, która u nas nie istnieje i istnieć nie będzie prędko, bo jest jak jest. Musi istnieć kultura myślenia o swoim zdrowiu i kontrolowania go, żeby zgłaszalność do konkretnych programów podskoczyła. Morfologię zrobiłem, bo istniało podejrzenie stanu zapalnego, a i tak musiałem się o nią kłócić, bo pani doktor traktowała mnie jak intruza i wymyślała naprawdę absurdalne wymówki, żeby wyszedł bez niczego i
Wszystkie zdania były skierowane do mnie przez różnych lekarzy. Rozchodzić #!$%@?, złamanie.


@xxx12321_new: Wierzę, bo w zeszłym roku koleżanka miała jakieś poważne problemy ze stawem i ortopeda powiedział jej, że jest za wcześnie, żeby coś powiedzieć i trzeba czekać i patrzeć. Gdyby przyszła później, to by pewnie dostała #!$%@?, czemu przychodzi tak późno i że nieodpowiedzialna.
@60scnds: @hobbajt: Ale morfologia to nie jest badanie w programach przesiewowych. Badac sie przesiewowo trzeba, owszem, ale w takich sprawach jak cytologia czy kolonoskopia - sa od tego programy. Zebym pozniej nie musial opisywac rakow szyjki macicy u 45-latek ktore dochodza przez ciaglosc w gore do naczyn nerkowych a w dol do polowy skory uda, a pacjentka zglasza sie na SOR z hemoglobina 5,5, i to tylko dlatego, ze nie
@Strahl: Cytologia "profilaktycznie" przysługuje kobietom po 30 roku życia bodaj raz na 3 lata - OK.
Ale programy badań przesiewowych typu kolonoskopia, czy stercza obejmują zazwyczaj mężczyzn po 55 roku życia albo więcej. Jak w takim razie ma się badać młody facet? Jeśli na czerwone zabarwienie, za przeproszeniem, gówna dostaje odpowiedź, że pewnie jadł dzień wcześniej buraki?
Ludzie nie badają się to fakt. Ale ci którzy chcą też się nie badają,