Wpis z mikrobloga

@pax_psychicae: Potwierdzam, mój kuzyn chodzi do szkoły w opolskim i język niemiecki ma w szkole jako drugi język ojczysty.

@czarnobiaua: Dziwne, że jest takie małe zróżnicowanie. Swoją drogą zastanawia mnie ta obsesja na punkcie angielskiego. Mój region jest bardzo popularnym miejscem turystycznym dla Niemców. Cały rok wszystkie restauracje i kawiarnia #!$%@? Niemcami, najgorzej ( ͡° ͜ʖ ͡°) A i tak w każdej szkole tylko
  • Odpowiedz
@Marbarella: Angielski to lingua franca, niemiecki jest ciekawostką i żeby podawać kawę Niemcom wystarczy wrzucić go jako dodatkowy w gimnazjum/liceum. Dorosły człowiek jeśli chce to opanuje materiał z A2 w 3 miesiące. Tylko musi mieć motywację lepszą niż 1500 zł z kelnerowania ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Cockatrice: A co w tym dziwnego?
@Marbarella: A mnie obsesja na punkcie niemieckiego, który jest w niektórych powiatach nie tylko jako obowiązkowy w podstawówce, ale też i dodatkowy w późniejszej edukacji. Jest to marginalny język w skali światowej z bardzo małym odsetkiem użycia poza Niemcami, Austrią czy Szwajcarią. Śmieszy mnie argument z turystyką. Jak ktoś jest turystą w danym kraju to albo uczy się choćby podstaw języka który
  • Odpowiedz
A mnie obsesja na punkcie niemieckiego, który jest w niektórych powiatach nie tylko jako obowiązkowy w podstawówce, ale też i dodatkowy w późniejszej edukacji. Jest to marginalny język w skali światowej z bardzo małym odsetkiem użycia poza Niemcami, Austrią czy Szwajcarią.


@GhostxT: Mimo tego, nauka niemieckiego jest z naszego punktu widzenia jak najbardziej opłacalna, bo to olbrzymie rynki pracy, tuż za naszą granicą.
  • Odpowiedz
  • 0
@Cockatrice na Podlasiu jest dużo szkół, gdzie masz polski+angielski+język rosyjski i wybierasz "dodatkowy język". i to nie jest w jakiś prestiżowych szkołach, tylko normalnie
  • Odpowiedz
  • 70
@GhostxT Od debilnego niemieckiego w polskich szkołach już lepszy nawet ten rosyjski czy francuski, bo więcej osób ich używa na tej planecie.
Sam miałem przymusowy niemiecki w szkole przez 7 lat i nawet nie potrafię powiedzieć, że idę do sklepu XD
  • Odpowiedz