Wpis z mikrobloga

#prawo #ubezpieczenia #odszkodowania #odszkodowanie #tworczoscwlasna #gruparatowaniapoziomu #oc

Mirki i Węgierki,

z racji tego, że ostatnio rozpocząłem nową działalność związaną z ubezpieczeniami i odszkodowaniami chciałbym rozpocząć nowy tag, gdzie chciałbym przekazywać Wam ciekawostki i informacje związane z odszkodowaniami. Tym bardziej, że na Wykopie stuknęło mi 4 lata na koncie, więc wypada zwiększyć trochę swoje zaangażowanie w portal ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Robiłem już różne rzeczy w życiu, ale tą działalnością wracam trochę do korzeni mojego wykształcenia i mam nadzieję, że w końcu znalazłem coś, co będę robił już do końca życia :) Tym bardziej, że idealnie łączy się to z działalnością mojego #rozowypasek

No ale do rzeczy. Przede wszystkim nie chciałbym, aby ktoś odebrał to za jakąś perfidną promocję mojej firmy. Dlatego też w moich wpisach nie znajdziecie linku do strony, czy też FP na Facebooku.

Chciałbym, aby na wrzucanej przeze mnie wiedzy korzystali wszyscy, a jak ktoś będzie chciał, to zawsze może do mnie napisać i dowiedzieć się więcej. Nie chcę po prostu być nachalny, a całość prowadzić bardziej jak tag # maszprawo (specjalnie nie wołam :) ) Zakładam też od razy tag #wykopoweodszkodowania żeby móc odnaleźć poprzednie wpisy :)

Teksty jakie będę wrzucał będą zazwyczaj przeklejkami z bloga, który prowadzę na stronie firmowej, ale postaram się również o unikatowe treści tylko dla Was. Artykuły będą z pogranicza tematów odszkodowań, ubezpieczeń i prawa. Mam nadzieję, że będą dla Was ciekawe oraz, że będę miał okazję podzielić się wiedzą swoją i współpracowników, aby Wam pomóc. Tym bardziej, że ostatnio było sporo znalezisk związanych z odszkodowaniami.

Żeby nie być gołosłownym, lecimy:

Co przysługuje mi w ramach odszkodowania z OC sprawcy w wypadku komunikacyjnym?

Bardzo często spotykamy się z sytuacją, gdzie nasi znajomi, czy klienci nie są do końca świadomi jak działa likwidacja szkody z OC sprawcy oraz jakie są ich prawa w tym zakresie. Wciąż w społeczeństwie najpowszechniejsze jest podejście, gdzie wydaje nam się, że likwidacja szkody z OC sprawcy to droga przez mękę, gdzie być może łaskawy ubezpieczyciel przyzna tyle odszkodowania, aby starczyło na naprawę samochodu, po znajomości u szwagra, na częściach kupionych okazyjnie na okolicznym złomowisku.

Często też boimy się walczyć o to, co nam się prawnie należy, wyobrażając sobie, że po stronie ubezpieczyciela siedzi kilkunastu topowych prawników analizujących nasz przypadek.

Jak działa likwidacja szkody z OC sprawcy wypadku?

Pamiętać należy przede wszystkim jaką funkcję ma spełniać instytucja odszkodowania. Jej ideą jest umożliwienie przywrócenia stanu, który obowiązywał przed szkodą. Inaczej – stan majątku poszkodowanego ma być taki sam jak po wypadku. Jak to działa w praktyce?

Szkody rzeczowe

Należy sobie uświadomić, że likwidując szkodę z OC sprawcy jesteśmy uprawnieni do nie tylko naprawy samochodu w takiej kwocie jaką przyznał nam ubezpieczyciel, ale także do:

- naprawy samochodu w taki sposób, aby doprowadzić go do idealnie takiego samego stanu jak przed szkodą. Nie interesuje nas wówczas wyliczenie ubezpieczyciela, a realnie wyliczony koszt na naprawę (pomijam tutaj przypadek szkody całkowitej), przy czym nie jest istotne czy tej naprawy dokonaliśmy.
- odszkodowanie za najem pojazdu zastępczego. To przecież nie nasza wina, że przez sprawcę wypadku nie mamy czym teraz dojeżdżać do pracy.
- odszkodowanie za utratę wartości handlowej pojazdu (dla samochodów nie starszych niż 3-6 letnie). Dlaczego mamy być stratni z tego tytułu, że nasz pojazd będziemy musieli sprzedać za mniej, jako powypadkowy?
- naprawę rzeczy uszkodzonych w samochodzie podczas wypadku. Oznacza to, że z ubezpieczenia sprawcy możemy naprawić również na przykład telefon komórkowy, który mieliśmy przy sobie w trakcie wypadku, a został podczas niego zniszczony.
- wszystkie pozostałe koszty jak np. koszt holowania pojazdu, czy też koszt rzeczoznawcy.

W skrócie, wartość całego majątku sprzed zdarzenia = wartość majątku po zdarzeniu. Nie ważne, czy doszło do naprawy uszkodzeń, ale ważne, aby po wypadku nasze aktywa (rzeczy, czy po prostu środki pieniężne) były równe tym sprzed wypadku.

Wymienione powyżej możliwości dotyczą typowo szkód rzeczowych. Nie ogranicza to naszych praw do dochodzenia odszkodowania za szkody osobowe.

Szkody osobowe (uszczerbek na zdrowiu oraz uraz psychiczny).

W tym wypadku szkodę ponosimy nie na materialnej rzeczy, a na naszym własnym zdrowiu i samopoczuciu.
Tak poniesiona krzywda jest nam rekompensowana z ubezpiczenia sprawcy wypadku w postaci zadośćuczynienia.

Pamiętać także należy, że z tytułu szkody na osobie możemy dochodzić odszkodowania za:

- uszkodzenie naszego ciała
- koszty związane z leczeniem i operacjami
- koszty rehabilitacji, a nawet dojazdów na nie
- trwałe następstwa wypadku w życiu codziennym (na przykład brak możliwości uprawnia naszego ulubionego sportu)
- roszczenie z tytułu utraconych zarobków

Mam nadzieję, że wrzutki będą Wam przydatne Wszelkie uwagi mile widziane!
  • 5
  • Odpowiedz
@AlNeri: Źle się wyraziłem. Ubezpieczeń w ofercie nie mam. Zajmujemy się tylko odszkodowaniami, natomiast miałem na myśli, że działalność jest związana z tematem ubezpieczeń. Ale dzięki za czujność :)
  • Odpowiedz