Wpis z mikrobloga

Mam nowe hobby będą robił Wam za tłumacza z sofistyki @Brzytwa_Ockhama na normalny. Skończyłem filozofie na UŚ więc chyba mam kwalifikacje.

Jaki jest przeto cel Polityki bez tego duchowego pierwiastka? - że każdy system ma doprowadzić do wyzwolenia duchowego człowieka w koncepcji Christianitas polityka ma doprowadzać do takiego środowiska w którym człowiek najłatwiej uzyska zbawienie?


Tutaj autor twierdzi, że bez duchowości jesteśmy gównem

Czy dla sekularnego świata wiara w postęp i pozytywistyczną naukę jest właśnie tym metafizycznym zbawieniem które kreślił już Comte a zniszczyła I wojna światowa?


Tu twierdzi, że brak duchowości wywołuje wojny.

Postęp i nauka nie wymagają wiary co dla niechrześcijańskich filozofów jest nie do pojęcia. Nie umieją pojąć, że bez jakiekolwiek wiary coś ma sens. Np moja miłość do żony i dzieci nie jest metafizyczna, a czysto chemiczna i ja to akceptuje, nie kocham przez to mniej rodziny. Po prostu wiem że to uwarunkowania ewolucyjne i tyle. Tak samo z postępem, nie trzeba w niego wierzyć by nabrał on sensu.

Dziękuje za uwagę.

Zapraszam do nowego tagu #centryzm


Tak zapraszasz, że kasujesz wpisy, ale Twoje prawo, możesz sobie kasować, sam często kasuje. :)

#dyskusja #4konserwyineuropa #4konserwy #neuropa
lakukaracza - Mam nowe hobby będą robił Wam za tłumacza z sofistyki @BrzytwaOckhama n...

źródło: comment_99XAPj0vvpI3zEdRzmRsgFn3XNwreXzU.jpg

Pobierz
  • 115
  • Odpowiedz
Nic takiego nie napisałem. Krytykuje tylko używanie nieostrych pojęć typu "duchowość" czy "wiara" w dyskusji redukowalnej do socjologii.


@lakukaracza_: duchowość i wiara są bardzo ważne w socjologii, bo pomagają określić motywacje poszczególnych grup społecznych, czy całych społeczeństw.

A socjologia bez badania motywacji jednostek to zwykłe przyglądanie się zachowaniu społeczeństwa.
  • Odpowiedz
Postęp i nauka nie wymagają wiary co dla niechrześcijańskich filozofów jest nie do pojęcia.


@lakukaracza_: ot, zdanie które wyjaśnia cały problem. I nie da się przekonać ich na "naszą" stronę, a ni "nas" na ich.
Tak jak dla ślepego od urodzenia niewyobrażalny jest kolor tak dla nich brak powodu, czy też "sprawcy, źródła".
  • Odpowiedz
Widzisz ja zachowanie ludzkie redukuje do behawioryzmu


@lakukaracza_: Czyli wolisz przyglądać się różnym zachowaniom, zamiast próbować badać ich przyczyny. Rozumiem, ale dla mnie to niepowtrzebne ograniczanie się.
  • Odpowiedz
@lakukaracza_: No coś tam ci dzwoni ale niezbyt wiesz gdzie. Na pewno nie taka jest zasadnicza jego teza. Nawet nie widzisz, że "postęp" to też taki transcendenty koncept parareligijny. Podobnie zresztą jak scjentyzm, który przecież stał za totalitaryzmami XX wieku. Niem. teorie rasowe były "naukowe". Leninizm też. Beka z ciebie.
  • Odpowiedz
@Lawrence_z_Arabii: Nie no czysty behawioryzm to już zakurzony antyk. Ja go łącze z fenomenologią społeczną i jakoś się klei, ale dalej brakuje danych więc różnie to wychodzi. Coś jak z prognozą pogody na długi okres czasu. No i teoria chaosu oczywiście.

Nawet nie widzisz, że "postęp" to też taki transcendenty koncept parareligijny.

@przyprawca: Postęp dla mnie jest tak samo transcendentny jak transcendentna jest ewolucja. Nasze działanie go warunkuje
  • Odpowiedz
@Brzytwa_Ockhama: Chrześcijaństwo pojawiło się w dyskusji jako reakcja na wstawki w oryginalnym wpisie. Jestem przeciwnikiem stosowania jakichkolwiek transcendencji w celu dopełnienia niepełnego systemu. Wole zostawić tam dziurę i jakoś sobie radzić z taką pokraką niż mieć piękny, elegancki system, ale w połowie niepoznawalny a priori. Tak jak gdzieś pisałem wcześniej gardzę hermetycznością filozofii, epistemologia - spoko, logika - super, ontologia - po Kancie tylko debile się tym zajmują.
  • Odpowiedz
@lakukaracza_: a czy można powiedzieć "kocham" w całą autonomicznością i samoświadomością tego stwierdzenia, skoro to w 100% chemia bez żadnej metafizyki? Skoro to tylko chemia to jaki tutaj postulat? Jakie oświadczenie, zdobycie się na coś? To po prostu reakcja, nieświadoma, mimowolna. Jak mruganie powiekami.
Ale czy człowiek w całej złożoności epistemologicznej może stwierdzić, że np. miłość to tylko chemia? Nawet gdyby tak było, to czy ludzki rozum i sfera idei
  • Odpowiedz
@lakukaracza_: za punktowanie Ockhama i cycki masz u mnie tłustego soczystego plusa
zawsze miałem przeczucie że te jego wpisy są jakieś naciągane, ale nigdy nie chciało mi się w to zagłębiać, głównie przez brak wiedzy, jeśli chodzi o tematy okołofilozoficzne to nic nie wiem, ale pracuję nad tym
kontynuuj to co robisz ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
sorry, dla ciebie może zdjęcia zawsze uczestniczą w seksie :(


@lakukaracza_: Najlepsze podsumowanie smutnej istoty jaką jest @pawelmikolajczyk313.

W wolnym czasie jest płatnym posługaczem partii rządzącej... musisz mu wybaczyć, bo nie radzi sobie dobrze z frustracja wywołaną odrzuceniem przez otoczenie.
  • Odpowiedz
@pawelmikolajczyk313: A jednak moje wpisy nie poszły na marne i nawet coś tam poczytałeś o swoich problemach.

Musisz zejść głębiej, choć przyznam, że to zabawne kiedy w ramach projekcji zarzucasz innym projekcje ( ͡º ͜ʖ͡º)

Jak już przestaniesz sprzedawać swoje rączki partii rządzącej w celu opluwania Polaków i szerzenia nienawiści, to możesz przestudiować debilizmy jakie tu z siebie wyprodukowałeś. Tam nie tylko projekcja zaszła (
  • Odpowiedz