Wpis z mikrobloga

#strangerthings #strangerthings2 #seriale #przemyslenia

UWAGA! Zanim zaczniesz czytać wiedz, że ten wpis zawiera spoilery!

Wczoraj skończyłem oglądać Stranger Things 2. Jedynkę obejrzałem juz jakiś czas temu i z niecierpliwością oczekiwałem na dwójkę. Powiedziałem sobie: "ograniczę się do obejrzenia góra dwóch trzech odcinków w ten weekend" bo miałem kilka innych spraw do załatwienia. Jak już możecie się spodziewać plan się nie powódł. Obejrzałem wszystkie odcinki Stranger Things 2, siedząc do późnej nocy.

Co sprawia, że serial ten jest tak wciągający? Oczywiście różne są opinie na ten temat. Jedni kochają go za klimat lat 80, inni zaś za sposób budowania tego klimatu i wpasowania fantastyki w świat rzeczywisty. Ja natomiast chciałbym skupić się na grze aktorskiej tych młodych bohaterów.

W jedynce przedstawiono nam piątkę. Byli to:

aktor - postać

Finn Wolfhard - Mike Wheeler
Gaten Matarazzo - Dustin Henderson
Caleb McLaughlin - Lucas Sinclair
Noah Schnapp - Will Byers
Millie Bobby Brown - Eleven/(w dwójce również jako - Jane Hopper)

W drugiej części do "paczki" dołączyła również Sadie Sink jako Max.

W pierwszym sezonie serialu, Noah Schnapp nie zagościł na długo przed kamerą. Miał swój krótki epizod w pierwszym odcinku, później natomiast jeżeli się pojawiał na ekranie to, albo był nieprzytomny, albo na krótką chwilę jak np. w scenie kiedy chował się w kryjówce w "The upside down".
W drugim sezonie natomiast brał większy udział w całej akcji, dzięki czemu częściej widzieliśmy go na ekranie. Niektóre sceny z jego udziałem są po prostu niesamowite, jak np. tutaj (przepraszam za jakość, ale nie mogłem znaleźć lepszej):

Will & Joyce 2x04
Will, Joyce & Hopper

Oczywiście inni aktorzy spisali się równie dobrze, np:

Mike & Eleven

Eleven's Telekinetic Scenes

Mike, Dustin & Lucas

Hopper & Eleven fight - jedna z lepszych scen moim zdaniem, gdzie kilka scen zostało zaimprowizowanych "w biegu" np. trzaśniecie drzwiami, którego pierwotnie nie było w skrypcie; ponadto scena gdzie Eleven rozbija wszystkie szyby siłą woli została w pełni nagrana przez Davida Harboura grającego Jima Hoppera; aktor nie zgodził się aby zastąpił go dubler, chciał odegrać tą scenę samemu

Ponadto Netflix wypuścił kilka odcinków z serii "Beyond Stranger Things", gdzie znajduje się mnóstwo wywiadów z aktorami, którzy opisują swoje przeżycia na planie serialu. Ciekawostką jest odcinek, w którym Millie Brown (Eleven) na pytanie jaka scena była dla niej najbardziej wymagająca w epizodzie drugim, odpowiedziała, że ta w której spotyka "Papę" będąc u swojej siostry. Powiedziała, że po tej scenie płakała, zamknięta w toalecie, przez kolejne 45 minut.

Co sprawia, że dzieciaki te, grają swoje role tak dobrze?
Kilka lat temu na reddit, jeden ze znanych aktorów, Ethan Hawke odpowiadał na pytania użytkowników prowadząc tzw AMA. Jedno z zadanych pytań było bardzo ciekawe, a to co napisał Ethan zdaje się być idealną odpowiedzią na powyższe pytanie.

Pytanie zadane przez FoxtrotUniformCharli:

I have always wondered about this.

When making a horror or scary movie with children, what do they do to keep the kids (younger ones) from being completely messed up from the really dark stuff? Do they just do some sort of interview and casting stuff to make sure the kids are mature enough and realize it's all made up? Is it just not that creepy while actually shooting the creepy stuff?


Zawsze mnie zastanawiało
Nagrywając horror czy inny straszny film, co robi się aby dzieci, przede wszystkim te najmłodsze, nie były kompletnie przerażone mrocznymi rzeczami, w których biorą udział? [aby nie odbiło się to na ich psychice] Czy przeprowadzana są specjalne rozmowy i kastingi, aby ocenić czy dziecko jest dojrzałe na tyle, aby zdać sobię sprawę, że wszystko to jest nieprawdziwe? Czy po prostu nagrywanie strasznych scen nie jest tak naprawdę straszne?

odpowiedź Ethana:

GREAT question! As a child actor myself, I'm incredibly sensitive to this and kind of hate acting with kids for all the same concerns that are present in your question. But with a scary movie, it surprised me, because kids love to play. They love costumes, they love Halloween. The kids on-set treated the making of the movie as if we were all doing an elaborate haunted house; think about it, kids love to play Hide & Seek, they love to scare you and each other, and I was really relieved to see them all playing and laughing and understanding the spirit of a good ghost story. It really wasn't difficult for them at all.


Wspaniałe pytanie! Jako aktor, który swoją karierę rozpoczął w dzieciństwie, jestem na to bardzo uczulony i przez to nie lubię grać [w filmach] z dziećmi z obawy na to co właśnie wymieniłeś w swoim pytaniu. Jednak, ku mojemu zdziwieniu, dzieciaki uwielbiają grać w strasznych filmach. Uwielbiają kostiumy, uwielbiają Halloween. Dzieci na planie podczas nagrywania scen, czują się jak w takim lepszym domu strachów [jak w parku rozrywki]; pomyśl nad tym. Dzieci uwielbiają grać w chowanego, uwielbiają straszyć innych i być straszonym. Osobiście odetchnąłem z ulgą widząc ich grających, śmiejących się, a przede wszystkim rozumiejących istotę dobrej opowieści o duchach. Naprawdę, ani trochę nie było to dla nich trudne.

Link do AMA z Ethanem Hawkem
Bezpośredni link do powyższego pytania

Wracając do Stranger Things. Jest pewne, że powstanie kolejny sezon. Autorzy stwierdzili, że prawdopodobnie przeskoczą kilka lat w filmie, aby dorównać wiekiem do aktorów. Nie chcą na siłę robić ich dziećmi.
Osobiście mam nadzieję, że ci młodzi ludzie rozwiną się jeszcze bardziej i zaserwują nam jeszcze lepszą dawkę dobrego aktorstwa.
  • 3
Co sprawia, że serial ten jest tak wciągający?


@temp01_01: Klimat oraz sposób prowadzenia historii. Oprawa audio-wizualna. Świetna sylwetyka bohaterów oraz ich gra, każdy z własnym wykreowanym i bardzo wiarygodnym charakterem. Wszystko jest spójne, miłe dla oka i przede wszystkim tajemnicze a każdy odcinek konczy się małym clifhangerem że nie sposób po prostu nie oberzjeć nastepnego odcinka bo ciekawość wygrywa. No i najważniejsze, nie ma żadnych durnych nielogicznych wcięć/ujęć które mogłyby zaburzać