Wpis z mikrobloga

Aerozol, który powstaje podczas podgrzewania tytoniu w systemie IQOS, znacznie mniej szkodzi komórkom nabłonka oskrzeli niż dym z klasycznych papierosów – udowodnili naukowcy z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN.

Nie widziałem informacji, że jest to tekst sponsorowany. Polecam palaczom znalezisko z artykułem z Rzeczpospolitej na temat IQOS. Fragmenty poniżej:

W pierwszych tego typu badaniach na świecie, o których polscy naukowcy opowiadali podczas ubiegłotygodniowej konferencji w siedzibie Polskiej Akademii Nauk zaobserwowano, że aerozol powstający w systemie podgrzewania tytoniu (IQOS) w znacznie mniejszym stopniu niż składniki dymu papierosowego zaburza działanie mitochondriów.

IQOS jest najnowszym z nich. Opracowany przez firmę Philip Morris International (PMI), jest zaliczany do wyrobów tytoniowych o potencjale obniżonego ryzyka (RRP – reduced risk product). W tym systemie tytoń jest podgrzewany do około 350 st. C, a nie spalany w 800 st. C, jak w konwencjonalnych papierosach. Tak powstaje aerozol, zawierający tyle samo nikotyny, co dym papierosowy oraz o 90 proc. mniej substancji potencjalnie toksycznych dla organizmu człowieka, tj. amoniak, formaldehyd, benzo(a)piren, aldehyd octowy, akroleina, tlenek węgla czy benzen.

Badania kliniczne wykazały np., że u osób, które zrezygnowały z palenia papierosów na rzecz IQOS, poziom narażenia na analizowane szkodliwe substancje był zbliżony do tego, jaki odnotowano u osób po rzuceniu palenia.


#nauka #zdrowie #medycyna #gruparatowaniapoziomu #papierosy #iqos #mikroreklama
MalyBiolog - Aerozol, który powstaje podczas podgrzewania tytoniu w systemie IQOS, zn...

źródło: comment_1Fs4fVwoPwusD0i7EOKwnSIbZyYLytVY.jpg

Pobierz
  • 7
@MalyBiolog: używam Iqosa od miesiąca, nie jest jakiś super (zwykły vaporing w sumie bez regulacji), ale zwykłe fajki przestały mi smakować - tak jakbym dopiero zaczynał palenie (smak ochydnej smoły w gardle). Ogolnie mam zamiar rzucić totalnie, iqos mi w tym troche pomógł. Paliłem rame dziennie, teraz pół paczki tych wkładów do niego.
@Lipathor: przez handlowca (nie wiem czy teraz też tak jest, podobno miało się to zmienić): 250zł (system iqos + 10 paczek wkładów - same wkłady to koszt 16zł , tyle co malrboro, w paczce jest 20 wkładów. [ergo placimy 160zl za wagon wkładów i 90zł za system iqos]).

Na stronie system kosztuje 400zł - najlepiej znaleźć handlowca, bo mają lepszą ofertę.

@MalyBiolog: na to wygląda :)