Wpis z mikrobloga

MECHANIZM Z ANTYKITHIRY

Mechanizm z Antykithiry to starożytny mechaniczny przyrząd, zaprojektowany do obliczania pozycji ciał niebieskich. Odkryty we wraku obok greckiej wyspy Antykithiry (Antikythera), pomiędzy Kíthirą i Kretą, datowany na lata 150-100 p.n.e. Do czasu XVIII-wiecznych zegarów nie jest znany żaden mechanizm o podobnym stopniu złożoności.

Do odkrycia doszło w roku 1902, kiedy to archeolog Valerios Stais zauważył, że skorodowana bryła brązu wydobyta z wraku rok wcześniej zawiera koło zębate. Jak się okazało była jedno z wielu części większego mechanizmu.

Mechanizm składa się 37 kół zębatych z brązu, o średnicy od 1 do 17 cm. Koła były napędzane za pomocą korby (lub kilku korb) z boku i poruszały kilkoma wskazówkami. Zdaniem historyka Dereka J. de Solla Price’a urządzenie służyło za starożytną formę kalkulatora astronomicznego, który określał pozycje ciał niebieskich. Tarcza z przodu pokazywała ruch Słońca i Księżyca na tle zodiaku oraz używanego wówczas w Grecji kalendarza egipskiego z uwzględnieniem roku przestępnego co cztery lata.

Ukazywała też fazy Księżyca (za pomocą cykli odkrytych przez Metona i Kallipposa). Tarcze z tyłu pozwalały synchronizować kalendarz słoneczny z księżycowym oraz przewidywać zaćmienia Słońca i Księżyca (cykl Saros). Poprzez niewspółśrodkowe połączenie dwóch kół mechanizm odtwarzał nawet takie szczegóły, jak nierównomierny ruch Księżyca na niebie (zgodnie z teorią starożytnego astronoma Hipparcha).

Mechanizm pozwalał też przewidywać momenty wschodów i zachodów ważniejszych gwiazd i gwiazdozbiorów oraz prawdopodobnie także pozycje pięciu znanych wówczas planet. Odpowiednie tarcze nie zachowały się, jednak odczytano nazwę planety Wenus z przodu urządzenia.

Wspomniany brytyjski historyk Derek J. de Solla Price w latach 50. XX wieku rozpocżął do pracy nad wiarygodną rekonstrukcją mechanizmu. jego nieskończone dzieło kontynuowali kolejni badacze – w wyniku poprawek w roku 2006 zaprezentowano finalne dzieło zespołu badaczy pod kierunkiem Mike’a G. Edmundsa.

Samo urządzenie mierzyło 33 cm wysokości, 17 cm szerokości i 9 cm długości. Pierwotnie zawieszone było na drewnianej ramie. Podejrzewa się, że autorem dzieła był astronom Hipparch – żyjący w II wieku p.n.e., Archmiedes lub jeden z jego uczniów. Obecnie mechanizm z Antykithiry znajduje się w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Atenach.

We wraku w pobliżu Antykithiry w dalszym ciągu prowadzi się poszukiwania, w nadziei, że uda się wyłowić z morza kolejne fragmenty mechanizmu.

https://www.imperiumromanum.edu.pl/ciekawostka/mechanizm-z-antykithiry/

#archeologia #imperiumromanum #historia #liganauki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne

Podobają Ci się treści? Wesprzyj mnie na Patronite!
https://patronite.pl/imperiumromanum
Pobierz IMPERIUMROMANUM - MECHANIZM Z ANTYKITHIRY

Mechanizm z Antykithiry to starożytny me...
źródło: comment_KC39rlbJekiGLskNskicRl8yuTJhIab9.jpg
  • 9
Wołam zainteresowanych (61) z listy IMPERIUM ROMANUM
Możesz zapisać/wypisać się klikając na nazwę listy.

Dodatek wspierany przez Cebula.Online

Masz problem z działaniem listy? A może pytanie? Pisz do IrvinTalvanen

! @IMPERIUMROMANUM @TenebrosuS @MackiMackiMacki @Panoramiks @Vasterek @HrabiaZet @fukboi @diabelskie_nasienie @dvarf @TripleSec @Krolowiec @charlesRN @Pjotsze @Arratay @wildi @Kaeltas @kontodoczarnolisto @ditto090 @UlfNitjsefni @farmer111