Wpis z mikrobloga

#wroclaw #nieruchomosci #posrednicy #kupnomieszkania #mieszkania
Nawiązując do wpisu @PurpleHaze link kilka informacji dotyczących mojego poszukiwania mieszkania z rynku pierwotnego we Wrocławiu w budżecie ok 350 000 za 55-60 metrowy stan deweloperski.

Gdzieś w marcu 2017 zainteresowałem się tematem zakupu mieszkania i poszedłem z panią Claude-Seagal na targi mieszkaniowe do Hali Stulecia. Niby coś tam wcześniej czytałem, szukałem ale generalnie można uznać, że był to początek moich poszukiwań. Będąc na targach w marcu 2017 zarezerwowałem mieszkanie, od dewelopera, który sprzedaż rozpocznie dopiero w listopadzie. W międzyczasie z tego zrezygnowałem i wychodzi na to, że jedynym profitem z pójścia na targi były dwie torby płócienne wypełnione broszurami i ulotkami. Trudno.
Warto pytać nieoficjalnie o przyszłe inwestycje i rezerwować mieszkania przed rozpoczęciem sprzedaży. Z doświadczenia wiem, że deweloper zaczynając sprzedaż ma co najmniej 20 % sprzedanych/ zarezerwowanych mieszkań. Większość z tego stanowią niestety mieszkania atrakcyjne. Druga sprawa, że po rozpoczęciu sprzedaży cena mieszkań jest na ogół wyższa od tej w przedsprzedaży- słowo klucz – oszczędność. Nic to nie kosztuje – na ogół- a macie spokój i pełny wybór. Prawo dżungli. Przynajmniej tak jest we Wrocławiu.
Przykład? W ciągu tygodnia od rozpoczęcia sprzedaży w Browarze Piastowskim ceny mieszkań ze względu na duży popyt wzrosły minimum o 400 zl/m2.
Brzmi to tragicznie w XXI wieku ale na fajne mieszkania są zapisy i komitet kolejkowy.

Budżet=lokalizacja
Tak jak na rynku wtórnym, może znaleźć się mega okazja na Białoskórniczej czy Krasińskiego (z piecem kaflowym niestety w większości) za 4000m2 tak na pierwotnym trzeba pogodzić się z tym, że ceny wynikają wyłącznie z lokalizacji.
Szukałem mieszkania 3 pok w okolicy Sołtysowice - Kromera-Zakładowa-Trójkąt lub… Maślice (o tym później) z dobrym dojazdem (niekoniecznie MPK) do miasta.
Na początku wykluczyłem Kiełczowy, Widawę, Jagodno, Swojczyce, Strachocin, Leśnicę, Żerniki, Stabłowice i Muchobór. W każdej z wyżej wymienionych lokalizacji mieszkania z rynku pierwotnego są dostępne od ręki lub prawie od ręki. Jeśli zależy komuś na czasie, ma ograniczony budżet, a koniecznie chce mieszkanie nowe to powinien się rozglądać w tych okolicach. Główny minus w/w? Dojazd do miasta, korki, brak lub niewydolna KM i brak usług.

Czyli gdzie?
Mieszkania w poniższych lokalizacjach brałem pod uwagę, wszystkie dostępne 3 pokoje niestety mają odległe lub bardzo odległe terminy i znalezienie mieszkania 55-60m2 jak najbardziej jest możliwe ale nie ma mowy o gotowym mieszkaniu na już
Angel River/ Kępa mieszczańska/ Dmowskiego/ Miasto Marina – W ramach ciekawostki 12/8/7/11 tysięcy za m2
Rakowiecka – Geogrupa – nie wiem czy coś zostało ale lokalizacja świetna około 6500
Krakowska(MS budownictwo) – Docelowo 7 budynków. 60m2 za 368 000 tysięcy jeszcze do niedawna wisiało
Zakładowa, Rychtalska – Mam znajomego który kupił tam mieszkanie 75m2 z dwoma miejscami w garażu za 450 000 więc cena za m2 wychodzi przystępnie ale wciąż suma jest (przynajmniej dla mnie) ogromna. W tej okolicy trzeba liczyć od 6500 m2
Reymonta – w obecnym etapie od 5900 na parterze do 6700 wyżej. Lokalizacja fajna, dizajn tragiczny
Różanka – Niewiele zostało, najciekawsza propozycja to moim zdaniem ATAL, dużo mieszkań jest wolnych w inwestycji Obornicka Premium ale wygląda jak późne rokoko
Księże Małe/ Wielkie – tutaj w najbliższym czasie powstanie bardzo dużo mieszkań m.in. Archicom, Investgrupa oraz w przyszłym roku rusza budowa DOM Development firmy znanej głównie z Warszawy i turbo drogiej inwestycji Osiedle Aura
Tarnogaj – Tutaj buduje się tyle, że trzeba by zrobić trzy osobne wpisy. Do wyboru do koloru
Maślice – buduje się dużo mieszkań i zero dróg. Sąsiedztwo terenów zielonych no i niestety autostrady co przyznam było dla mnie szokiem mimo ekranów jest przynajmniej blisko ul. Rędzińskiej baaardzo uciążliwe. Jakościowo Parkowe Maślice nieznanego mi dewelopera biją inne inwestycje na głowę.
UWAGA: Ciekawa ciekawostka jeden mały deweloper budujący około 80 mieszkań w jednej inwestycji w głębi Maślic proponował sprzedaż mieszkania na umowę cywilną bez jakichkolwiek zabezpieczeń jak fundusz powierniczy, możliwość sprawdzenia przez bank itd. Kasa do ręki i cześć, jak skończmy budować to się odezwiemy ;) Data zakończenia budowy sierpnień 2016 a w lipcu 2017 mieli może 40% i sześć osób na budowie (ale pili Warki Radler więc ludzki pan)
Sołtysowice – 4 deweloperów: MILART, PCG, ARCHICOM i LC Corp. Ceny od 5400-5800. Milart ma gotowe mieszkania ale dolicza miejsce i komórkę ( o tym później).

Negocjacje z deweloperem
Kwestia negocjacji to sprawa mega indywidualna. Im więcej gotówki tym większa szansa na rabat ale…
Część deweloperów zwłaszcza w najlepszych lokalizacjach nie podejmuje żadnej rozmowy o rabatach. Wiedzą, że i tak sprzedadzą to mieszkanie w regularnej cenie, toteż jeśli są skłonni do ustępstw to raczej niewielkich ( ATAL, ARCHICOM, Vantage). Rynek dewelopera.
PS Korzystny harmonogram płatności to też rabat
Bez problemu po wymienieniu dwóch maili i krótkiej rozmowie z deweloperem uzyskałem 12,5% rabatu na mieszkanie na Żernikach co w wolnym tłumaczeniu oznacza jakieś 35 tysięcy złotych. Nieźle.
Generalnie im mniejszy deweloper tym więcej możesz zyskać.
Nie mówię tutaj o mieszkaniach około 80m2 które rządzą się innymi prawami i deweloperzy często bujają się z takimi jeszcze przez X lat od zakończenia inwestycji. Tutaj zyskać można najwięcej.

Cena samego mieszkanie to nie wszystko
Większość deweloperów wymaga zakupu miejsca postojowego/ komórki.
Miejsca postojowe w garażu podziemnym kosztują od 16 do 40 tysięcy
Komórka lokatorska 2500 do 4500 za m2 (widziałem komórki o wielkości 11, a nawet 17 więc kwota robi się POTEŻNA)
Miałem sytuację w której dość atrakcyjna cena 320 000 za mieszkanie została w skutek wyżej wymienionych podniesiona do 391 000. Uważałem, że te 70 mogę spożytkować lepiej i odpuściłem temat

Umowa deweloperska
Niby jest to ustandaryzowane, ale jednak wszędzie wygląda trochę inaczej. Warto sprawdzić liczbę załączników, terminy oraz to na co wyrażacie zgodę podpisując umowę. Przykład?
Księże (największy deweloper) – podpisując umowę wyrażasz zgodę na nieodpłatne przekazanie części działki do miasta docelowo na poszerzenie DK 94. Niby nic wielkiego, ale wiesz, że prędzej czy później będziesz mieć pod oknem dwa pasy w każdym kierunku. Możemy nie dożyć tego ale kiedyś coś z ul. Opolską zrobią.
Kwestię sprawdzenia samego dewelopera oraz działki, a także MPZP zostawiam bo to jest oczywiste.
Uwaga na presję czasu jaką wywiera dział sprzedaży dewelopera. Mimo milionów złotych przeznaczanych na promocję spotykałem się notorycznie z Januszostwem „ o 11 mam innego klienta na to mieszkanie i najlepiej jak się Pan zdecyduje od razu” Dodam, że mieszkanie wisi niesprzedane po 3 miesiącach od naszej ostatniej rozmowy. Nie jesteś pewny nie bierz. To nie jest zakup na dwa lata.

Nie korzystajcie z pośredników
Nie mają pojęcia o inwestycjach. Wystawiają ogłoszenia o mieszkaniach, które deweloper sprzedał rok temu lub proponują totalne odpady. Nie zaoszczędzicie czasu, ani pieniędzy mało tego będziecie musieli za rękę prowadzić swojego pośrednika wierząc w to, że ugra Wam coś u dewelopera. Większość z nich to totalne nounejmy i nie zyskacie nic, a stracicie nerwy i w międzyczasie ktoś podbierze Wam mieszkanie

Z dodatkowych rzeczy szukajcie informacji i zdjęć na investmapie i skyscrapperze, żeby się nie okazało, że Twoje wymarzone NOWE m2 będzie wyglądało jak w miniaturce

Podsumowując poszukiwania trwały z przerwami pół roku. Kontakowałem się pewnie ze wszystkimi deweloperami oferującymi mieszkania w okolicach 6 000m2. Ostatecznie udało się wybrać 3 pokoje, ale na oddanie przyjdzie mi jeszcze rok poczekać.
Straszny chaos i nie wiem co jeszcze dopisać, więc jeśli macie pytania piszcie

wołam

Jean-Claude-Seagal - #wroclaw #nieruchomosci #posrednicy #kupnomieszkania #mieszkania...

źródło: comment_BU3ylCbHLgIca42httq0rRm0NgZaLi6J.jpg

Pobierz
  • 73
@Coffeephile:

Obserwuj investmap, skyscrapper, patrz mniej więcej na wydane pozwolenia na budowę
Sprawdzaj strony internetowe deweloperów - często mają nieklikalne banery dotyczące przyszłych inwestycji
Przejdź się/ zadzwoń do biura dewelopera i zapytaj
U mnie dodatkowo sprawdziła się wizyta na targach ( czego się nie spodziewałem)
Tak na szybko; jeszcze nie jest otwarta sprzedaż w poniższych inwestycjach
- Arkop Rodzinne Maślice - idą z budową ostro docelowo dużę osiedle lokalizacja Turoszowska/Maślicka
-
@Jean-Claude-Seagal: Ja kupilem bez garażu i po dwóch latach z 24 tys zeszlo do 8. A i tak wolę wynajmować bo taniej (bez podatków i czynszu). Dużo ludzi kupuję mieszkania ze względu na cenę/lokalizację itd ale jak się spytać jakie materiały stosuje deweloper, ile cm ma styropian elewacji, jakie okna trojszybowe itd to wytrzeszczaja oczy. Tak to teraz jest, aby kupić szybko ładne nowe mieszkanie i wynająć studentom :D
Bardziej chodzi mi o fakt, że ceny mieszkań osiągają jakieś horrendum straszliwe


@ifiruledtheworld: Ty jak i reszta proponujących domek, wychwalając ten komfort 15km od zabudowań chyba nie rozumieją, że cena nieruchomości głównie zależy od lokalizacji. Koszt takiego mieszkania ma mało wspólnego z ceną jego wybudowania a lokalizacją i zarobkiem dewelopera oraz reszty pośredników.
Widać, że @Jean-Claude-Seagal to rozumie ale chyba jeszcze trochę się na odpowiadasz na takie głupie sugestie od ludzi
@Orzeloski nie bawiłem się w żadne fancy shit. To są tylko płytki, nie warto przepłacać 100% albo i 150%, dlatego płytki np z Max Fliz to bez sens, chyba że lubisz się chwalić przed znajomymi :-P. Płytki kupowane w leroy Merlin - można zwracać nadmiar kartonów bez terminu zwrotu. W Castoramie można zwracać na sztuki o ile pamiętam. Krany - oglądałem w sklepach, zamawiałem w necie. Mogłem wstawić prysznic, ale wolałem wannę
@uysy pisze na ogolnym bo moze ktos z naszej wiedzy skorzysta :) co do tego ze to tylko plytki to sie troche nie zgodze, bo nie dostane w jakis konktetny sposob zdobionych plytek za np 50pln :( powiedz mi jeszcze, miales ekipe remontowa? Firma czy Janusz zlota raczka?
@Orzeloski miałem gościa który ma firmę wykonczeniowa, jego ekipa robi 2-3 budowy ma raz, u mnie wykanczal sam kierownik. Ale jak coś, to mogę polecić firmie która ci zaprojektuje, załatwi materiały i wykończy. Googlnij za PCG WROCŁAW (to jest deweloper ale niedawno właśnie otworzyli showroom i mają ofertę wykończeń). (nie podlinkuje bo mi niewygodnie na telefonie).
@Jean-Claude-Seagal: branie mieszkania z rynku pierwotnego to dramat jakiś, nie znam przypadku, kiedy oddany do użytku budynek nie miałby wad. Ceny na rynku wtórnym są znacznie korzystniejsze, lokalizacja zazwyczaj znacznie lepsza, wiesz że nie kupujesz kota w worku. Dodatkowo przeznaczając lokal na wynajem w przyszłości możesz wrzucić go sobie w amortyzację i legalnie ominąć zryczałtowany podatek 8,5%. W przypadku rynku pierwotnego nie ma takiej opcji.
@Jean-Claude-Seagal: Podepnę się bo sam szukałem mieszkania, w sumie to nic we Wrocławiu nie spełniało naszych oczekiwań. Padło na kiełczów- cena za metr 4,2k z miejscem postojowym i komórką lokatorską w cenie. Mieszkanie 65 metrów, więc 3 pokoje. Wszystkie adresy, które podałeś oznaczają korki. Nie oszukujmy się, we Wrocławiu jazda samochodem jest katorgą i gdzie byś nie mieszkał tak będzie wielkie gówno z dojazdem.
Co do dojazdów z kiełczowa- na Psim
@0710: Smolec? A jaka tam jest komunikacja poza koleją?

@Sir_Well_Endowed: Daleki jestem od polecania ( ͡° ͜ʖ ͡°) ale te wymagania spełnią Kąty Wrocławskie. Tylko trzeba się liczyć z tym, że i tak ze wszystkim trzeba jeździć do Wrocławia lub Środy Śląskiej. Na plus - b. dobry dojazd do Wrocławia, dużo sklepów i bezrobocie niższe niż we Wrocławiu. Na minus - ceny jak we Wrocławiu, nabiał