Wpis z mikrobloga

  • 159
Mirki! Zastanawiam się co zrobić. W sierpniu i wrześniu pracowałam w Kolporterze, żeby dorobić sobie przed studiami. Szefowa zaproponowała śmieszną stawkę 8zl/h. Jako, że miałam blisko do pracy, machnęłam ręką i się zgodziłam. W sierpniu mówiła, że umowę dostanę od września. Wcześniej była mowa, że już od sierpnia. Umowy oczywiście we wrześniu nadal nie dostałam, a wypłatę za wrzesień (prawie 100h) dostałam 570zl, bo połowę policzyła mi jako szkolenie + coś tam wzięła bo były jakieś braki. Wkurzyłam się motzno, ale potrzebowałam kasy na studia więc machnęłam ręką. We wrześniu przepracowałam 115h. Powinnam dostać 920zl, dostałam niecałe 750. Ponad 60zl potrąciła z wypłaty za braki xddd i policzyła mnie nie 8 a 7zl/h. Pisałam do niej i dzwoniłam, ale mnie ignoruje. Wcześniej odpisała tylko, że potrąciła 62zl. Na pytanie czemu policzyła mnie 7zł/h nie odpisuje. Co zrobić? Kasy pewnie nie odzyskam, ale chętnie bym jej życie uprzykrzyła, żeby nie dymała już innych. Oczywiście z końcem września się zwolniłam.
#kiciochpyta #pracbaza #gorzkiezale
  • 89
@shiina:

Od 1 tys. do 30 tys. zł kary zapłacą pracodawcy, którzy nie zastosują się do nowych zapisów ustawy o płacy minimalnej. Państwowa Inspekcja Pracy od 1 stycznia ma prawo do kontrolowania pracodawców w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz legalności zatrudnienia bez uprzedzenia, Kontrola będzie mogła być przeprowadzona przez pracowników PIP-u o o każdej porze. Oprócz nałożenia kary, PIP będzie mógł również nakazać nieuczciwemu pracodawcy wypłatę zaległego wynagrodzenia.

http://www.dziennikzachodni.pl/praca/a/placa-minimalna-2017-ile-na-reke-za-godzine-ile-na-etacie-placa-minimalna-2017-aktualizacja,116515
W
@shiina skoro masz wiadomość tekstową która potwierdza, że pracowałaś to idziesz z tym do PIP. Zaczną od tego, że płaciła ci poniżej stawki minimalnej. Tam pewnie ci doradzą co możesz zrobić, bo oprócz kasy należy odprowadzić za ciebie składki do ZUS jeżeli uznają, że zaistniał stosunek pracy itp. Sądy pracy są darmowe i zapewniają darmową pomoc prawną.