Wpis z mikrobloga

Kim rasowo jest Polak?
Otóż Polacy są rasowo typowym wybitnie zmieszanym narodem, podobnie jak np. Finowie są takim.
W Europie, przyjmując pewną klasyfikację, mamy obecnie cztery główne typy rasowe: nordyczny, laponoidalny, śródziemnomorski i armenoidalny. Właściwie przedstawicieli czystych ras można policzyć na palcach, wszyscy są jakąś tam mieszaniną. Typowy Polak jest mieszańcem nordyczno-laponoidalnym z przewagą typu nordycznego.
O typie rasowym decyduje ok. 60 cech wyglądu, głównie twarzy i czaszki, ale powiedzmy tylko o niektórych.

Charakterystyka typu nordycznego (główna koncentracja w południowej części Skandynawii): Nordyk jest wysokiego wzrostu, smukłej budowy ciała; włosy faliste, jasnoblond; skóra dość silnie owłosiona; oczy jasne; głowa wydłużona, twarz pociągła, nos wąski, wysklepiony.

Charakterystyka typu laponoidalnego (główna koncentracja w północnej części Skandynawii oraz w Rosji): wzrost bardzo niski do niskiego, budowa słaba; krótkie nogi, długi tułów i ręce; włosy czarne do ciemnobrązowych, proste, bardzo słabe owłosienie ciała, oczy brązowe, skóra żółtawa, twarz bardzo krótka, dość szeroka, nos słabo wydatny, wklęsły, koniuszek zadarty.

Mieszanką tych dwóch typów jest większość Polaków.

Więcej informacji w artykułach Prof. Krzysztofa Borysławskiego.

Poniżej Laponki w strojach Ludowych z północy Norwegii.

#ciekawostki #antropologia #nauka #polska #swiat #europa #biologia #europa
johanlaidoner - Kim rasowo jest Polak?
Otóż Polacy są rasowo typowym wybitnie zmiesz...

źródło: comment_BPoBdQWtjoMmHmQzSiiwnPb5P7g4pWGi.jpg

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz
Popełniłeś spory błąd. Tu nie chodziło o rasę nordyczną, lecz subnordyczną. Ona jest całkowitym przeciwieństwem rasy nordycznej. Owa istnieje, owszem podobnie jak rasa północno-zachodnia, ale to mniejszość i wynik migracji Niemców i Wikingów do kraju. Do tego około 80 polaków pochodzi od 3 ojców - R1a, I2 i N1c1, z czego każdy jest związany po kolei z 1. Europą Wschodnią, Kirgistanem, Ałtajem, Uzbekistanem. 2.Słowianami Południowymi i Ukraińcami. 3. Bałtosłowianami i Finami. Do
  • Odpowiedz