Wpis z mikrobloga

SPS — inteligentna stacja energetyczna

Prąd z odnawialnych źródeł energii coraz szybciej podbija sieci energetyczne, a na drogach regularniej możemy dostrzec samochody elektryczne. Taki, a nie inny kierunek rozwoju elektroenergetyki powoduje, że magazyny energii elektrycznej będą również zyskiwały na znaczeniu. Co ważne polska myśl techniczna nie zostaje w tej dziedzinie z tyłu.

Na targach Energetab 2017 firma ZPUE z branży elektroenergetycznej zaprezentowała SPS (Smart Power Station) inteligentną stację energetyczną. Jej głównym zadaniem jest gromadzenie energii z OZE i wykorzystywanie jej poza czasem wytwarzania. Oczywiście może też akumulować energię z sieci energetycznej, gdy jest ona tania, np. w nocy. Zaprezentowany system jest niebywale korzystny dla sieci energetycznych, ponieważ zwiększa bezpieczeństwo i stabilność zasilania.

SPS’y są również nastawione na „teraźniejszość tuż tuż”, ponieważ mają zainstalowane ładowarki pojazdów elektrycznych o mocy do 300 kW i prądzie 500 A, co z kolei umożliwia szybkie ładowanie samochodów czy autobusów elektrycznych.
Cała stacja jest bezobsługowa. Zainstalowane oprogramowanie samo wie, kiedy magazynować energię elektryczną, a kiedy ją oddawać do sieci — w taki sposób, aby było to jak najkorzystniejsze.

*oprócz tego mają miły, nowoczesny wygląd ;)

#electromeissner – podoba Ci się obserwuj, nie podoba czarnolistuj ;)

Pobierz M.....r - SPS — inteligentna stacja energetyczna

Prąd z odnawialnych źródeł energi...
źródło: comment_8dIoCZIiD5CmDsZsarVq9uHvyC2zSnAH.jpg
  • 9
@redownia: W Polsce też można to fajnie zastosować, w szczególności przy elektrycznych autobusach - żeby naładować taki autobus trzeba w krótkim czasie przekazać dużą moc, więc w miarę szybko taki patent też się i u nas przyda.

Ciekawi mnie tylko żywotność tych akumulatorów. Może @Ksiunc wiesz coś więcej na ten temat?
@Meissner z tego co mi wiadomo to mają być akumulatory podobne lub takie same jak te stosowane w autobusach elektrycznych. Wszystko zależy od rodzaju akumulatorów, warunków i cyklów ładowania. Obstawiał bym że 5000tys cykli ładowania zmniejszy pojemność o 1/3, ale testów jeszcze nie robiliśmy.
To trochę taka melodia przyszłych kilku lat, targi Energetab pokazały, że zainteresowanie jest, cena na pewno odstrasza, ale wraz z wzrastającym zapotrzebowaniem na ładowarki to kwestia czasu aż