Wpis z mikrobloga

Największym znanym ludzkości kanionem w Układzie Słonecznym jest Valles Marineris znajdujący się na Marsie. Jest to duży system wielu kanionów, których pochodzenie nie jest do końca znane. Valles Marineris ma długość prawie 5000 kilometrów i rozciąga się na jedną piątą obwodu Marsa, co odpowiada szerokości naszej Europy. Głębokość kanionu wynosi 5-8 km, z większymi zagłębieniami sięgającymi nawet 11 km. Dla porównania - Wielki Kanion Kolorado, największy kanion na Ziemi, ma tylko 446 km długości maksymalną głębokość 2 km. Jest on więc, lekko mówiąc, dziesięć razy mniejszy.

Nie ma pewności jak i kiedy powstał Valles Marineris. Najpopularniejsza hipoteza zakłada , że powstał miliardy lat temu w wyniku wybrzuszenia skorupy podczas stygnięcia planety.

Odkryty i po raz pierwszy sfotografowany został przez bezzałogową sondę Mariner 9 (stąd nazwa), która weszła na orbitę Marsa w 1971 roku. Co ciekawe - pierwsze zdjęcia były kompletnie nieczytelne przez olbrzymią burzę piaskową trwającą wtedy na Marsie. Skończyła się ona dopiero pięć miesięcy później i wtedy też sonda zaczęła przesyłać wyraźne zdjęcia powierzchni czerwonej planety.

#geologia #kosmos #ciekawostki

nicniezgrublem - Największym znanym ludzkości kanionem w Układzie Słonecznym jest Val...

źródło: comment_9QCsVBiwC0GeeghwFzWwnBroUIfQOZlf.jpg

Pobierz
  • 37
  • Odpowiedz
@nicniezgrublem: Miałem napisać, że w takim kanionie to pewnie ciśnienie przynajmniej będzie bardziej zbliżone do ziemskiego i byłoby to naturalne miejsce do budowy baz, ale sprawdziłem i w sumie i tak daleko tam do akceptowalnego do życia poziomu :-(
  • Odpowiedz
@JarosG: wbrew pozorom, żeby móc żyć bez skafandra na Marsie, wystarczyłoby podnieść ciśnienie o kilkanaście procent. Oczywiście nadal potrzebny byłby tlen, bo nie ma tam atmosfery, ale ciśnienie nie musi być równe temu ziemskiemu
  • Odpowiedz
@nicniezgrublem: o ile wikipedia nie kłamie (nie mam czasu szukać lepszych źródeł) to na marsie maks to 11,5hPa vs średnie 1010 hPa bodajże dla ziemi. Czyli maksymalnie jest tam tyle ile na ziemi na wysokości 35km. O oddychaniu bez masek można zapomnieć, ale nawet po podwyższeniu ciśnienia bez lekkich kombinezonów chyba by się nie obyło. A tak miło było pomarzyć ;-)
  • Odpowiedz