Wpis z mikrobloga

Jeżeli ktoś dalej nie rozumie czemu do państwowej ochrony zdrowia trzeba dosypać pieniędzy, niech zobaczy na ciekawą zależność:

1. ~46% przyczyn zgonów w Polsce stanowią choroby sercowo naczyniowe.
2. W zeszłym roku NFZ zaczęło mieszać przy wycenach i ilości kontraktów na procedury kardiologiczne - co weszło w życie od stycznia tego roku.
3. Według GUS liczba zgonów od stycznia tego roku wzrosła o 7% w porównaniu do roku poprzedniego. Dane obejmują dopiero okres do lipca, ale jeżeli trend się utrzyma to w tym roku umrze 27 tysięcy ludzi więcej niż rok temu i 10 tysięcy więcej niż w dotychczas rekordowym roku 91' - dotychczas zmiany z roku na rok były niewielkie

O to chodzi w stwierdzeniu że TYSIĄCE POLAKÓW BĘDZIE UMIERAĆ, a właściwie to oni już umierają.
#medycyna #lekarz #strajklekarzy #rezydenci #protestrezydentow #polityka
  • 78
  • Odpowiedz
@pk347: no i właśnie o to chodzi, spadły limity na rozruszniki.

@K_R_S: też nie jestem fanem NFZ, ale niestety muszę przyznać że koszty ich działania są jedne z najniższych. Tylko niestety za 1/4 tego co płaci statystyczny Niemiec nie da się mieć u nas nawet namiastki medycyny, bo ceny sprzętu i lekarstw mamy te
  • Odpowiedz
@pawel_niki: może zobacz sobie piramidę wieku Polaków. Rosnąca liczba emerytów przekłada się na rosnącą liczbę klientów ZOZ. A będzie tylko gorzej. Stąd wzrost nakładów na opiekę.
  • Odpowiedz
@OzaweNakashi: no tak nie do końca - drugie są nowotwory 24%, potem masz dopiero wypadki i urazy. Samobójstwa to ledwo ponad 1%. A co z rezydentami psychiatrii? :D

@mopo: ale nie trzeba wyższych podatków, można dać mniej na inne struktury

@apacyna: temu musimy pogodzić się z tym że wzrost wydatków na ochronę zdrowia jest nieunikniony jeżeli nie chcemy żeby pacjenci starsi (których nie stać w większości
  • Odpowiedz
  • 1
@pawel_niki nie wiem jaka to jest logika z tymi kosztami NFZ. mamy krytycznie niska jakość i kolejki, a Niemcy nie. trudno tu sie dziwic ze płacą wiecej. my ewidentnie tez powinnismy, bo procz ceny chodzi tez o to zeby byc zdrowym.

a rynek konkurentów zapewni jakość lepiej i taniej niż NFZ
  • Odpowiedz
okazało się że nie mają najlepszych do tego przypadku stentów, użyli więc gorszego, gorzej dopasowanego. W #!$%@? tętnicach wieńcowych, w sercu, #!$%@? made in china stent. #!$%@? Polska.


@dr_Batman: użyli bardzo dobrego stentu, który ma wszystkie możliwe atesty, nie użyli lepszego, który minimalnie zwiększa szanse przeżycia pacjenta, za to kosztuje majątek. Sorki, są oddziały, gdzie nie ma nawet na waciki dla pacjentów, w takiej sytuacji płakać że na kardiologii nie
  • Odpowiedz
ale nie trzeba wyższych podatków, można dać mniej na inne struktury


@pawel_niki: Ale jak komuś zabierzesz to będzie afera jak z rezydentami, tylko gorsza, bo tu nie chcą dać, a tam zabiorą. A jak PiS to zrobi? To już koniec demokracji, zabierają biednej bezrobotnej matce, dają bogatym lekarzom! Już widzę te nagłówki w GW i TVN.
  • Odpowiedz
tylko to był stopniowy wzrost przez 13 lat, charakterystyczny dla starzejącego się społeczeństwa


@pawel_niki: Wzrost liczby zgonów miedzy 2014 a 2015 o prawie 19.000 też nazywasz stopniowym wzrostem przez 13 lat? xD
  • Odpowiedz
@pawel_niki: nie wiem co znaczy pogodzić się ? Mają mi podnieść podatki żebym dziecku nie kupił ubrania bo w SZ jest barłóg. Już lekarze płaczą, że co to jest 4,8 PKB jak powinno być 6,8 ( jeden rodzynek powiedział, że może nie 100 ale 90 procent PKB powinno iść na zdrowie (sic!).)
Opodatkowanie w Polsce jest koło 37 proc PKB czyli na SZ wydajemy koło 13 proc wszystkich wpływów podatkowych.
  • Odpowiedz
@pawel_niki: Dalej nie rozumiem, bo służba zdrowia powinna być prywatna.


@rwL_: I co by to zmieniło?

@pawel_niki nie wiem jaka to jest logika z tymi kosztami NFZ. mamy krytycznie niska jakość i kolejki, a Niemcy nie. trudno tu sie dziwic ze płacą wiecej. my ewidentnie tez powinnismy, bo procz ceny chodzi tez o to zeby byc zdrowym.

a rynek konkurentów zapewni jakość
  • Odpowiedz