Wpis z mikrobloga

A miałem się nie angażować...

Szlag mnie trafia jak rządzący nakręcają retorykę, że rezydentom chodzi tylko i wyłącznie o kasę dla siebie, a to dopiero uczniaki, gówno potrafią, a spora część ludzi to łyka.
Co do umiejętności: w pierwszym miesiącu pracy dostałem 10 pacjentów do samodzielnego prowadzenia. Po czterech miesiącach zostałem zmuszony do samodzielnego dyżurowania. W trakcie dyżuru pod opieką miałem 500 osób, w tym dwa oddziały rehabilitacji neurologicznej (najczęściej ludzie po udarach), cztery oddziały zakładów opieki leczniczej (starzy, schorowani ludzie), reszta to oddziały psychiatryczne. Do tego przyjęcia na ostro na Izbie Przyjęć. Od drugiego roku specjalizacji pracowałem samodzielnie w Poradni Zdrowia Psychicznego. W niczym moja codzienna praca nie różni się od pracy specjalisty. Pieczątka specjalisty konieczna jest głównie do celów sądowych.
Finanse: Jestem na końcówce specjalizacji, niedługo otworzę prywatny gabinet. W moim prywatnym interesie jest to żeby państwowy system ochrony zdrowia był jak najbardziej niewydolny i żeby było jak najmniej lekarzy. Przecież to moja konkurencja na rynku.
Dlaczego więc popieram protest? Dlaczego wyszedłem wczoraj na ulice Gdańska?

Bo jestem #!$%@?. Po prostu. Od lat świecę oczami przed pacjentami z powodu niewydolnego systemu. Mówię pacjentowi, że w jego wypadku leczeniem z wyboru jest psychoterapia, a on mi mówi że prywatnie go nie stać (~400 zł miesięcznie), a zapisy są na za rok. W dodatku są to spotkania zazwyczaj raz w miesiącu, a większość ogarniętych terapeutów nie siedzi w systemie NFZ. Obecnie zmieniłem szpital macierzysty, ale w poprzednim dyrektor psychopata nie pozwalał na wykonywanie podstawowych badań obrazowych. Przez dwa lata nie zostało zlecone ani jedno badanie TK głowy, gdzie w psychiatrii jest to konieczne w diagnostyce różnicowej. Nie ma pieniędzy na leczenie, a co dopiero mówić o profilaktyce i edukacji. Ludzie niepotrzebnie umierają, bądź zostają kalekami bo nie zostali w odpowiednim czasie poddani rehabilitacji czy leczeniu którego wymagali. Ci bogaci sobie poradzą, bo załatwią wiele rzeczy prywatnie, ale ubogim pozostaje system. I to właśnie tych ubogich rząd nastawia przeciwko lekarzom. Wtłacza im do głów tą chorą propagandę, a oni łykają te manipulacje.

Czy podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia są konieczne? Tak, jak inaczej chcecie ich zatrzymać w kraju? Jak inaczej chcecie być godnie traktowani przez lekarza? Często byłem zmuszony pracować ponad 300 godzin miesięcznie co skutkowało nadmierną drażliwością i opryskliwością w stosunku do niektórych pacjentów. Obiecywałem sobie, że taki nie będę... A potem leżę przed snem i sam się siebie wstydzę, bo odburknąłem do upierdliwej pacjentki.

Głównym postulatem jest zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do minimum 6%. Inaczej nie da się zapewnić godnej opieki medycznej pacjentom. Znajomy z Czech opowiadał że dopiero jak doszli do odpowiedniego poziomu finansowania to zaczęło być normalnie. Zwiększyli pensje lekarzy i zatrzymali ich emigrację. Czemu my nie potrafimy?

Miało być rzeczowo i konkretnie, a wyszło emocjonalnie i chaotycznie.

#medycyna #niechjada #lekarz #rezydent #gorzkiezale #psychiatria #protestmedykow
  • 63
  • Odpowiedz
Tak, jak inaczej chcecie ich zatrzymać w kraju? Jak inaczej chcecie być godnie traktowani przez lekarza? Często byłem zmuszony pracować ponad 300 godzin miesięcznie co skutkowało nadmierną drażliwością i opryskliwością w stosunku do niektórych pacjentów. Obiecywałem sobie, że taki nie będę... A potem leżę przed snem i sam się siebie wstydzę, bo odburknąłem do upierdliwej pacjentki.


@Waltz: tak samo zatrzymac jak w kazdym innym zawodzie xd jakos nie widze tego wielkiego
  • Odpowiedz
tak... przerzucenie części budżetu z np dofinansowywania instytucji religijnych na opiekę zdrowotną absolutnie nic nie zmieni.


@Waltz: A czy ja coś takiego proponuję? Uważam, że to sektor który nie musi być finansowany z budżetu państwa.
  • Odpowiedz
@badhunt zadałem rzeczowe pytanie oparte na znajomości sytuacji, to do nas na uczelnie przyjezdzaja cudzoziemcy chciazby z Norwegii i otrzymałem rzeczową odpowiedz od opa, a ty tutaj białorycerzysz niemerytorycznie
  • Odpowiedz
@50HerbatGreya: Pytał mnie jak różnicowałem pacjentów z guzami w głowie od pacjentów z chorobami psychicznymi mając zakaz wykonywania badań obrazowych. Guzy w głowie mogą dawać objawy podobne jak w chorobach psychicznych.
@spokojnyartur: Przeczytaj raz jeszcze cały tekst. Tym razem powolutku i ze zrozumieniem. Możesz na głos. Napisałem wyraźnie, że w moim prywatnym finansowym interesie nie powinienem popierać postulatów o które walczę wraz z innymi rezydentami.
@badhunt: on tu nie
  • Odpowiedz
  • 1
@Waltz uciekaj ja cię nie trzymam ziomek jak dla ciebie aż tak ważne są pieniądze to wiedz że nigdy nie będziesz tu dobrze zarabiał i wiedz że w praktycznie każdej innej branży tak jest
  • Odpowiedz
@gnt_1: Czy Ty w ogóle czytasz co napisałem? W dupie mam te podwyżki! Chcę żeby w systemie były pieniądze. Chcę móc wykonać wszystkie konieczne badania, chce żeby moi pacjenci nie czekali na konsultacje u specjalisty po rok czasu. Przecież to wszystko już jest napisane.
  • Odpowiedz
Co do umiejętności:


@Waltz: to, że dostałeś podobne zadania, nijak się ma do posiadanych umiejętności - w tym wypadku wiedzy. Odnosząc się do innej branży, to np inżynier budowy często musi robić dużo więcej pracy niż kierownik budowy czy projektu, a ci potrafią zarabiać po kilkanaście razy więcej od inżyniera który siedzi na budowie i musi doglądać czy wszystko idzie poprawnie. W takich branżach jak medycyna czy budownictwo płaci się za
  • Odpowiedz
  • 1
@Waltz ale nie będzie pieniędzy xd Polska to biedny kraj i nie oczekuj że służba zdrowia będzie na takim poziomie jak w Niemczech tym bardziej że wszędzie gdzie jest finansowanie oparte o państwo i "darmowe leczenie" jest #!$%@? bieda i kolejki xd
  • Odpowiedz
@gnt_1: Czesi? Czesi są tak super bogaci? Czemu mamy pieniądze na urojeniowe komisje, na fundusz kościelny, na wzrost płac polityków, na górników a nie mamy na tak podstawową rzecz jaką jest zdrowie?
  • Odpowiedz
  • 0
@Waltz najwyraźniej Czesi mają. To nie u nich przez tyle lat była korupcja i rozkradanie państwa. Komisje nie są urojeniowe bo sprawy jak reprywatyzacja i Amber gold wymagają wyjaśnienia. Górnictwo dawno temu powinno było stracić przywileje ale oni tak samo jak lekarze potrafili krzyczeć pod sejmem
  • Odpowiedz
@erajwa: Kulturalnie zasugerowałeś że jakaś grupa społeczna jest gorsza, podważasz kompetencje lekarzy "bo było pare przypadków", nie mówisz o tym jak znaleźć w budżecie pieniądze na służbę zdrowia tylko zajmujesz się tym czy ci ludzie mają prawo tego żądać. Myślisz że jak nie używasz przekleństw to jesteś kulturalny?
  • Odpowiedz
@badhunt myślę, że jestem kulturalniejszy od ciebie, nie twierdzę że są gorsi sądzę, że są normalni, a trudność studiów sprowadza się do wkucia na pamięć dużej ilości materiału, no rocket science to to nie jest, nie mówię nic o budżecie bo służba zdrowia nie powinna być finansowana tak samo jak edukacja z budżetu państwa
  • Odpowiedz
@Waltz: Szczerze? Ciężko mi popierać ten protest, gdzie w zasadzie nie widzę tam żadnych realnych propozycji zmian, a tylko narzekania na ciężką pracę i brak pieniędzy. Przekaz, który ja dostaję (nie wgłębiałem się w sprawę) jako obywatel jest taki, że rezydentom chodzi o kasę. Takie protesty od razu wzbudzają moją niechęć, no i w budżetówce zawsze to wygląda źle. Jakby rezydenci wyszli z konkretnymi pomysłami zmian organizacji pracy w szpitalu, ograniczenia
  • Odpowiedz