Wpis z mikrobloga

#gis #startup #katowice #wlasnafirma #slask

GIS'owe Mirki i Mirabelki!

Jakiś czas temu szukałem pracy w GISie na terenie konurbacji górnośląskiej. Zauważyłem, że u nas w regionie GIS prawie w ogóle nie jest rozwinięty, wyjątek stanowić może kilka firm z Gliwic. Inne firmy zamieszczające informacje, że zajmują się GIS'em i geoinformacją są zwykłymi firmami geodezyjnymi. Naszła mnie myśl, żeby spróbować założyć własną firmę (po godzinach, nie porzucając na razie pracy na etacie). Jestem dosyć zaawansowany w te klocki, ponieważ po prostu to lubię. Firma mogłaby się zająć m.in: wykonywaniem/opracowywaniem map, analizy przestrzenne (wszelakiego rodzaju, zarówno pod względem ekonomicznym (np. lokalizacja danej inwestycji), jak i coś bardziej przyrodniczego (mapy zagrożeń powodziowych, osuwisk itd.), teledetekcja (np. w rolnictwie precyzyjnym, lasach, użytkowaniu terenu), w miarę możliwości pozyskiwanie i opracowywanie danych pochodzących z drona (ortofotomapy, modele terenu, modele obiektów), pisanie wtyczek do QGISa lub osobnego oprogramowania pod dane zlecenie (Python, JAVA).
Najbardziej martwi mnie problem z pozyskaniem klientów. GIS ma zastosowanie wszędzie, jednak w jakiś sposób trzeba trafić do odbiorców, gdyż nie każdy jest świadom co to jest i jakie można mieć z tego korzyści (wiadomo, dobra reklama).

Co myślicie o takim pomyśle? Są jakieś szanse na rozwój rozwiązań GIS'owych w naszym regionie?

Pozdrawiam serdecznie, odpiszcie koniecznie! ;)
  • 8
@omlette_du_fromage: Sam przechodzę drogę z planowania przestrzennego do GISu, więc jak założysz swoją firmę, to może kiedyś wyślę CV, zatem trzymam kciuki za sukces projektu. ;-) Na razie się uczę, liżę trochę pythona, próbuję się w uczeniu maszynowym i teledetekcji. Jestem po stażu w HERE na którym wraz ze znajomą, z którą zostaliśmy laureatami hackatonu, rozwijaliśmy nasz pomysł. Oni tam ogromną ilość pracy outsourcują do Indii. Mimo iż pracują tam ludzie
@omlette_du_fromage: Naprawde fajny pomysl. W sumie to nie tylko na górnym slasku ale w calej Polsce na firmy GISowskie jest dosc duzo miejsca. Uwazaj tylko na koszta i wycene projektu, bo w tej branzy bardzo latwo cos niedoszacowac i wtedy jest nieciekawie. Przykladowo moja obecna firma zle ustawila skaner na nalocie i mieli 3 miesiace pracy w plecy :). Dobrze by bylo jakbys tez zawezil analizy gisowe do konkretnej rzeczy np.
@omlette_du_fromage: też zajmuję sie GISem, mozesz udeżyć w branże wodociągową. Lokalne wodociągi mają sporo map niezdygitalizowanych, szczególnie w mneijszych miejscowosciach. Będą mogli inwentaryzować swoje sieci. Dla nich to duże udogodnienie, ponieważ sieci wodociągowe są nisko położone i przez to inne sieci są narażone na przerwanie albo uszkodzenie. Mapy papierowe nie są tak dokładne a awarie na sieci to codzienność. Nie będę ukrywał, że jest sporo firm GIS które się tym zajmują.