Wpis z mikrobloga

Mirki, chciałbym zrobić coś w kierunku #programowanie #informatyka.

Jaki Cel?
Obecnie pracuję jako automatyk, programista PLC, studia kończyłem z elektrotechniki. Niestety dużo tu spraw sieciowych, jakieś bazy danych, struktury, zarządzanie, uprawnienia, a trochę z tego zielony jestem, więc musiałbym się z tego podciągnąć na pewno.
Chciałbym uczyć się czegoś przydatnego w zawodzie, ale zrobić też coś w kierunku własnych zainteresowań i mini-projektów z #elektronika - #arduino, #raspberrypi, #mikrokontrolery .
Dodatkowo chcę się po prostu nauczyć programować, bo jest to na mojej liście rzeczy których jeszcze nie zrobiłem w życiu.

Do tego, może docelowo kiedyś podejmę pracę jako informatyk i będę zarabiać słynne #programista15k, kto wie?

Podejrzewam, że to co opisałem zawiera pewnie z kilka języków programowania + całkiem sporą wiedzę odnośnie zagadnień pobocznych, baz danych, sieci.

Pytanie, od czego zacząć? O czym czytać? O czym się dowiedzieć? Jakie kolejne kroki sobie należy stawiać?
  • 19
@firetech: Nie wiem, ale samemu mnie zainteresował ten temat, bo ja jestem, że tak powiem jarosz z programowania, "goły" elektrotechnik, a w mojej pracy zaczyna mi się nudzić i jakoś nie widzę się za x-lat jako elektromonter utrzymania ruchu więc sam bym coś może zaczął robić ze swoim życiem, że tak powiem ( ͡º ͜ʖ͡º)

Na pewno C/C++ każdemu dobrze zrobi kto chce programować, do projektów
@Dezynwoltura: Właśnie ja siebie w swojej pracy też nie widzę za 10 lat. Za dużo wyjazdów, teraz kiedy nie ma rodziny, to jeszcze jest oki, ale w przyszłości.... Ciężko na tym rodzinę zbudować. Chciałem się zacząć dokształcać i za jakiś czas zmienić branżę, może właśnie na informatykę, a obecnie to ja również jestem "goły" z programowania. Niestety...
nikt nic poważnego w tym nie robi...

ale w przemyśle tego nie używają,


@Dezynwoltura: Chyba zapominasz, że Arduino jest płytką do szybkiego prototypownia. Wszędzie tam gdzie są używane uC AVR tam Arduino może mieć zastosowanie, ale trzeba pamiętać, że Arduino samo z siebie nie ma zastosowania do finalnego produktu.
Pytanie, od czego zacząć? O czym czytać? O czym się dowiedzieć? Jakie kolejne kroki sobie należy stawiać?


@firetech: ja takie pytania stawiałem sobie jakieś 2-3 lata temu (i też byłem na elektrotechnice). Też chciałem wejść w to samo o czym ty piszesz. I cel uparcie realizowałem, a teraz w mojej pracy zajmuję się właśnie elektroniką i w coraz większej mierze programowaniem z wykorzystaniem raspberry. Czy cel osiągnąłem? Tak. Czy zdobyłem wiedzę
@firetech jeśli chodzi o programowanie to faktycznie arduino. I nauczysz się algorytmiki, i języka obiektowego podobnego do C++ i trochę zabawy z tym elektrycznej. Co do sieci polecam kurs Cisco CCNA, albo chociaż materiały do niego. Bardzo łopatologicznie wszystko wyjaśnione
@firetech: Poliż tego i tamtego a potem zdecyduj co bardziej Ci smakuje ;-)

Jeżeli męczą Cię wyjazdy to zastanów się czy chcesz zmienić miejsce zamieszkania (na stałe). Jeżeli nie chcesz zmieniać to albo będziesz pracował przez sieć wtedy generalnie zostaniesz freelancerem albo znajdziesz pracę blisko siebie co mocno ogranicza wybór (no chyba, że mieszkasz w dużym mieście - w praktyce w stolicy województwa, najlepiej w Wawie, Kraku albo Poznaniu).

Jeżeli chcesz