Wpis z mikrobloga

#modelarstwo #buran #kosmos #ciekawostki #mirkokosmos

Papierowy model radzieckiego promu kosmicznego Buran w skali 1:96

Program Buran był odpowiedzią sowietów na amerykański System Transportu Kosmicznego (STS).
Dla niewprawnego oka orbitery tych systemów są identyczne, jednak to konstrukcje które znacznie się od siebie różnią.
Program rozpoczęty we wczesnych latach 70 tych miał założenia głównie militarne (w ZSRR uważano, że tak jest z programem STS). Swój pierwszy i jedyny lot Buran (burza śnieżna) odbył 15 listopada 1988 roku. Lot był bezzałogowy i przebiegł w sposób automatyczny. To odróżniało Burana od amerykańskich wahadłowców, które nie były przystosowane do lotów bez ludzi. Po dwóch orbitach prom wrócił na Ziemię. Już wtedy wiadomym było, że więcej lotów się nie odbędzie. ZSRR trząsł się w posadach, o budżecie choćby na poziomie z lat 70tych inżynierowie mogli tylko marzyć. W 1993 Borys Jelcyn definitywnie zamknął program Buran.
Zbudowano kilka egzemplarzy, prezentowany model to Buran OK 1K1, zniszczony w 2002 roku kiedy to zawalił się dach hangaru w którym trzymany był prom. W najlepszym stanie jest OK GLI – Buran Analog pełniący taką samą rolę jak Enterprise w programie STS. Z tym, że OK GLI wyposażony był w silniki odrzutowe i był zdolny do samodzielnego startu w przeciwieństwie do Enterprise, który musiał być wynoszony na plecach 747. OK GLI znajduje się w Muzeum Techniki w Spirze (Niemcy). OK 1K2 jest w Bajkonurze (stał się własnością Kazachstanu), OK 2K1 (Nowa generacja) Bajkał można zobaczyć na lotnisku w mieście Żukowskij. Stopniowo jest demontowany (ponoć płytki osłony termicznej można kupić). Pozostałe dwa niedokończone promy zostały rozebrane i zezłomowane. Ponadto zbudowano w liczbie kilkudziesięciu egzemplarzy modele w różnych skalach do testów aerodynamicznych, szkoleniowych i wytrzymałościowych.

Prom i nie tylko ( ͡° ͜ʖ ͡°) można za darmo pobrać z tej strony
Budowa przynosi wiele frajdy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
adibeat - #modelarstwo #buran #kosmos #ciekawostki #mirkokosmos


Papierowy model ...

źródło: comment_90FpmLxOM1G3kOvdn7LM2FlhjIk1lThV.jpg

Pobierz
  • 14
@deeprest: polecam przejrzeć tag #budujemypromkosmicznyzpapieru tam dodawałem info o materiałach. Przy Buranie jednak nie jest już tak łatwo. Na początek skalpel do wycinania modelu. Można kupić za grosze. Pędzelki do kleju, mi jeden wystarcza na kilka modeli ( ͡° ͜ʖ ͡°) a sam klej... ja używam hemolu. Fajnie schnie, nie nitkuje, jest bezbarwny. Też grosze kosztuje. Co do papieru to poprzednie promy 1:144 drukowałem na gramaturze 120-160.