Wpis z mikrobloga

Mireczki! Czy ktoś z was miał do czynienia z firmą Imperius z Poznania? Mój ojciec ma problem, bo dał się złapać na obiecanki na jakimś pokazie. Niby go wylosowali do promocji i nakupił jakiegoś szajsu na 10k czego wartość pewnie nie przekroczy 5k. Był odwieźć to z odstąpieniem od umowy w magazynie w Białymstoku, ale odmówili odbioru. Wysłał więc odstąpienie od umowy pocztą. Zwrotka jeszcze nie przyszła, ale musiało dojść, bo teraz wydzwaniają i raz straszą sądem (że oni to milionami obracają i on źle na tym wyjdzie), raz jakieś propozycje, żeby wpłacić 3k za gary bezpośrednio na konto, a potem ktoś przyjedzie po resztę i sprawa będzie zamknięta. Mnie to śmierdzi jeszcze większym szwindlem. Poradzicie coś? Czy oni w ogóle mogą odmówić przyjęcia tego na magazynie? Czy trzeba to wysłać pocztą/kurierem i wtedy nie maja już żadnej podstawy by nie przyjąć tego odstąpienia od umowy (chodzi o ten termin 14 dni poza siedzibą)?
Z góry dzięki za pomoc! Sam mam teraz nerwowy okres, a tu jeszcze taki manewr ( ͡° ʖ̯ ͡°)

#prawo #pytanie
Nie wiem czy mogę, ale pozwolę sobie zawołać @LaudatorLibertatis
  • 10
@uho: moja babcia to samo... kupiła materac masujący za 3k który na allegro kosztuje 700 zl i dzwoni do tej "firmy" a oni taa ,ze już oddają jej kasę heh oczywiście nic nie wskórała. Może to wielu urazić ale czasem mi się wydaje ,ze ludzie na starość albo głupieją albo staja się bardziej naiwni i podatni
@LaudatorLibertatis: oczywiście już wcześniej się zapoznałem z tym tekstem;) Data otrzymania towaru 24.08, a wysyłka odstąpienia to 1.09, zatem termin jest zachowany. (bo już się pogubiłem czy to w końcu 10 czy 14 dni, ale być może prawo się zmieniło - artykuł przytoczony przez @wygralem_nagrode_darwina jest z 2014r.)
Problem jest taki, że oni nie chcą tego towaru przyjąć, ale też póki co zwrotka nie wróciła. Nie wiem czy zwyczajnie to wysłać
@uho jeżeli nie chcą przyjąć bezpośrednio, to wyślij im to jakaś ubezpieczona i rejestrowana forma wysyłki (np. Kurier), opisz paczkę że zwrot. Tylko nie pobraniową bo tego pewnie nie przyjmą. A jak nadal nie będą chcieli współpracować, to zwróć się do rzecznika praw konsumenta.
@uho: Jeśli nie odbiorą odstąpienia to i tak, zgodnie z art. 61 k.c. uważa się je za doręczone. Nie sądzę, żeby w ślad za tym nie chcieli przyjąć odesłanego do nich towaru. Zawsze można wcześniej wysłać pismo z informacją, że planujecie wysłać wtedy i wtedy i czy planują przyjąć zwrot. Chodzi o samą Waszą gotowość do zwrotu i podjęcie działań w tym kierunku. Jeśli druga strona nie będzie chciała współdziałać, konieczne
@wygralem_nagrode_darwina: Wizyta u rzecznika zaliczona, ale jakiś nie do końca rozgarnięty. Mowa była o tym, że nawet jak nie odbiorą to zwrotu my tez nie odbieramy i to gdzieś sobie tam leży na poczcie i to wtedy oni muszą założyć sprawę z powództwa cywilnego.

@LaudatorLibertatis: Widzę jednak, że najlepiej wysłać pocztą/kurierem, bo na tym magazynie się wypną i nie przyjmą, ani nie dadzą pokwitowania. Trzeba przyjąć na klatę stratę tych
@LaudatorLibertatis: Adres firmy jest z Poznania, ale na umowie jest adres korespondencji podany w Białymstoku i też tam chcieliśmy oddać ten towar. Konkretnego miejsca na zwrot nie ma wyszczególnionego.