Wpis z mikrobloga

2 897 - 1 = 2 896

Tytuł: Przeciw empatii: argumenty za racjonalnym współczuciem
Autor: Paul Bloom
Gatunek: psychologia
★★★★★★★

Autor, profesor z Yale (na YT są dostępne jego wykłady, np seria: "Introduction to Psychology with Paul Bloom") napisał książkę, której główny zarzut wyda się dziwny.

Paul Bloom opowiada się przeciw empatii. Dowodzi, że to emocja zdradliwa, często prowadząca na manowce. Podaje za przykład pomoc humanitarną. By wzbudzić w nas empatię pokazywane jest najczęściej jakieś małe dziecko dotknięte przypadkową klęską. Podobne do nas. Bowiem udowodniono, że empatię najsilniej odczuwamy wobec osób tej samej płci, narodowości, rasy. Empatia jest jednostkowa. 2000 osób czy 2 000 000 nie zwiększają naszego poczucia empatii o dwa tysiące czy dwa miliony razy, dlatego wg autora uczucie te w pomocy humanitarnej jest mało przydatne. Gdzieś w książce jest przykład, że jakieś ofiary z klasy średniej dostały pomoc finansową przewyższającą ich straty. Kiedyś o czymś podobnym czytałem w Polsce. Za zniszczony dom ktoś otrzymał tak dużą pomoc, że mógł wybudować sobie trzy :)

Autor co może zaskakiwać, często odwołuje się do Adama Smitha. Podważa w wątpliwość tezę, że osoby ze skłonnościami agresywnymi mają niski poziom empatii. Sugeruje, że może być wręcz odwrotnie bo sadystyczne umiejętności wskazują, że dana osoba wie co zrobić by dana osoba jak najwięcej bólu. Czyli wykorzystuje empatię, tylko w przeciwnym kierunku.

Cała książka kręci się wokół empatii, ale porusza wiele innych kwestii, co sprawia, że jest całkiem rozwijająca. Autor dużo polemizuje i opisuje sporo przykładów z życia. Zdaje sobie sprawę, że jego teza jest dość kontrowersyjna. Myślę, że dobrze jest przeczytać coś, co idzie pod prąd powszechnym poglądom. Dobra argumentacja sprawia, że Bloom potrafi przekonać czytelnika do swojej tezy. Pozostawiając mu wolność wyboru.
#ksiazki #czytajzwykopem

#bookmeter

Wpis został dodany za pomocą skryptu do odejmowania
!Dzięki niemu unika się błędów w działaniach
!Pobierany jest zawsze ostatni wynik
damian713 - 2 897 - 1 = 2 896

Tytuł: Przeciw empatii: argumenty za racjonalnym wsp...

źródło: comment_6BNugHdkBuIbLFXwRa3mdpONuCi31jb7.jpg

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz
@damian713: Cos w tym jest. Jestem osoba bardzo empatyczna i podczas czarnego okresu mojego zycia wykorzystywalam swoja nadwrazliwosc i umiejetnosc wczuwania sie, by wiedziec jak zranic osoby ktorych nie tolerowalam.
  • Odpowiedz