Wpis z mikrobloga

Kto ty jesteś?
— Polak mały.
— Jaki znak twój?
— Orzeł biały.
— Gdzie ty mieszkasz?
— Między swemi.
— W jakim kraju?
— W polskiej ziemi.
— Czem ta ziemia?
— Mą Ojczyzną.
— Czem zdobyta?
— Krwią i blizną.
— Czy ją kochasz?
— Kocham szczerze.
— A w co wierzysz?
— W Polskę wierzę.
— Coś ty dla niej?
— Wdzięczne dziécię.
— Coś jej winien?
— Oddać życie.

Dużo ludzi dzisiaj o tym zapomniało.
  • 100
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@wojna: ja to rozumiem jako wpajanie ludziom powinnosci wobec ojczyzny w sytuacji zagrozenia w postaci wojny lub jakiegos innego kataklizmu gdzie ludzie dookola mnie beda potrzebowac pomocy i trzeba bedzie nawet walczyc.
Swoja droga zastanowilo mnie to kiedys jak jakies 2 czy 3 lata temu byly takie napiecia miedzy nami a rosja i ludzie rozmawiali co by bylo gdyby... i czesc moich kolegow mowila otwarcie, ze w razie zagrozenia lapia
  • Odpowiedz
@wojna: Ja tam nie poczuwam się do obowiązku oddania życia za kraj i już teraz wiem, że w razie wojny bym s--------ł, a nie życie oddawał. Urodziłem sie tu i tyle. Dostałem obywatelstwo bo mi przysługuje. I co? Państwo nie zachowuje się wobec mnie fair, wiec i ja nie muszę. Traktują każdego jak złodzieja, więc nie poczuwam się do odpowiedzialności.
  • Odpowiedz
Ten tekst to idealne podsumowanie systemu aksjologicznego, jakim kierują się Polacy jako grupa etniczna. Kult śmierci, brak poszanowania dla życia, krótkowzroczność zero nacisku na to by wpoić takie zasady jak pragmatyzm, kultura obywatelska, odpowiedzialność za siebie i za innych. Dla Polaka jak nie zdechniesz, to nie warto o takiej osobie pamiętać xD


@pax_psychicae: To jest tak prawdziwe, ze az boli.
  • Odpowiedz
@Lavie: Nie trzeba umierać za ojczyznę. Wystarczy zmusić wroga do umierania za swoje kraje. Powstanie Warszawskie było błędne, jednak szanuję powstańców za ich walkę.

Dziś możemy wyciągnąć naukę z historii i nie pchać się do najbliższej wojny, która z pewnością wybuchnie.
  • Odpowiedz
@wilkozwierz: przepraszam ale co ty p--------z? Co innego walczyć a co innego oddawać życie, jak jest w tym głupim wierszyku. Kuuuurwa no... Kto cię do czegoś zmusza? Sam powinieneś z---------ć w pierwszym szeregu.
  • Odpowiedz
Chcę, żebyście zapamiętali, że żaden s------l nie wygrał wojny, umierając za swoją ojczyznę. Wygrywa się ją, sprawiając, by tamci s-------e umierali za swoją.

Dokładnie tak. Walczyć za ojczyznę to obowiązek, a oddawać życie to głupota. W jaki sposób przysłużysz się krajowi swoją śmiercią?


@Ferengi: Komentarz Twój i ten na który odpowiadałeś. To wytłumacz mi co innego miałeś na myśli?
Na wszelki wypadek dodam, że w komentarzu powyżej dałem znak równości
  • Odpowiedz
@Ferengi: No to proszę wytłumacz w takim razie. Ja go rozumiem w ten sposób, ze trzeba zabijać wroga a nie ginąć. Tylko, że jak idziesz zabijać na wojnie to nie jest to tajemnicą, że samemu możesz zginąć. Z tego powodu ja bym nie chciał iść zabijać "tamtych s-------i". Dlatego też nie chciałbym, żeby było to obowiązkiem.
  • Odpowiedz
@wojna: Wersja z mojego dzieciństwa kończyła się na " A w co wierzysz?" - "W Polskę wierzę". O tym,, że wierszyk się tam nie kończy dowiedziałam się niedawno...
  • Odpowiedz
Dlaczego to dziecko ma niby oddać życie tylko dlatego że urodziło się w Polsce?


@Lavie: Bo najeźdźca nie będzie pytał o obywatelstwo tylko od razu zgwałci lub/i zabije?
  • Odpowiedz