Wpis z mikrobloga

2 919 - 1 = 2 918

Tytuł: Daniel Kahneman
Autor: Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym
Gatunek: Psychologia/popularnonaukowa
★★★★★★★★★★

Szeroko nagradzana książka Kahnemana jest tak dobra jak o niej mówią.
Daniel Kahneman, laureat nagrody Banku Szwecji imienia Alfreda Nobla, w tym dziele opisuje swoje wieloletnie badania na temat ludzkiej psychiki i procesu podejmowania decyzji.

Autor zaczyna od omówienia podstawowej terminologii z psychologii behawioralnej, między innymi reakcje typu pierwszego i drugiego, krok po kroku przedstawiając we wsparciu pokaźnej (NAPRAWDĘ POKAŹNEJ) bibliografii sytuacje w których dane ludzkie zachowanie jest dyktowane jednym z tych dwóch systemów.

Z tych podstawowych reakcji wywodzone są błędy poznawcze, które również autor dogłębnie analizuje. Błędy te ilustrowane są ciekawymi przykładami z finansów i ekonomii.

Dzieło to napisane jest w sposób bardzo prosty i obrazowy. Co i rusz wplatane są eksperymenty myślowe, które mają przekonać (w moim przypadku bardzo często słusznie) że czytelnik też podlega błędom myślenia. To, w połączeniu z gawędziarskim tonem autora sprawia że Pułapki Myślenia czyta się szybko i przyjemnie. Ja pochłonąłem książkę w trzech posiedzeniach.

Na koniec nie mogę nie wspomnieć o tym, że autor dość mocno orze archetyp homo economicusa, który podejmuje zawsze racjonalne decyzje, przez co dość negatywnie traktuje postawy libertariańskie. Bardzo ucieszyło to moje lewackie serduszko.

Serdecznie polecam to dzieło każdemu.

#neuropaczyta <- biblioteka Neuropejska
#neuropa #neuropainformuje

#bookmeter

Wpis został dodany za pomocą skryptu do odejmowania
!Dzięki niemu unika się błędów w działaniach
!Pobierany jest zawsze ostatni wynik
Majk_ - 2 919 - 1 = 2 918

Tytuł: Daniel Kahneman
Autor: Pułapki myślenia. O myśle...

źródło: comment_EET2BnDx3J34WDQjzKMY619j2MIcZOA3.jpg

Pobierz
  • 11