Wpis z mikrobloga

Czy to normalna sytuacja? Nie miałem badania krwi od chyba 7 lat, wszędzie przypominają, aby się badać, że profilaktyka jest ważna i lepiej zapobiegać, niż leczyć. No więc stwierdziłem, że pójdę do przychodni po skierowanie.
Co usłyszałem? Śmiech. Lekarz mnie wyśmiał i stwierdził, że nie da mi skierowania na badania ogólne krwi, bo "panie, skoro nic panu nie jest, to nie ma wskazań do badań, haha. Ja miałem ostatnio z 10 lat temu i żyję." Nosz #!@#%. Jak u lekarzy jest takie januszostwo na zasadzie, że jak nie widać problemu, to go nie ma (nie wiem czy to ich zła wola czy taka praktyka), że nie chcą pozwolić na badania profilaktyczne na które płacę w podatkach, a i tak muszę robić prywatne...
Nie dziwie się, że później ludzie dowiadują się przypadkiem o cukrzycy czy co gorsze o nowotworze, bo łaskawie dostaną skierowanie, kiedy to wskazania się pojawią tylko że wtedy jest już zazwyczaj za późno.
#medycyna #pytanie #lekarz #boldupy #gownowpis #polska
  • 33
  • Odpowiedz
@Derasot: o nfz nic mi nie mow bo to najgorsze scierwo, generalnie sie nie irytuje ale takiej bezsilnosci jak wobec nfz nie czuje nigdzie. cisnienie podniesione na sama mysl, nie zartuje ewidentnie sie #!$%@?
  • Odpowiedz
@Derasot: przecież możesz iść prywatnie do pracowni analitycznej. Taki pakiet podstawowy kosztuje z 50 zł. Pani laborantka ci powie które te wyniki poza normę są poważne, a kiedy mniej.
Co do takich badań "tak dla siebie" to i tak teraz jest lepiej. Skomercjalizowalo się to. Kiedyś nawet jak prywatnie poszedłem to laborantka pytała "a po co to Panu?"
  • Odpowiedz
@konsumpcjusz: mogę iść prywatnie - pewnie, ale również mogę iść na NFZ. Dlaczego mam płacić za coś, co przysługuje mi z moich podatków? Nawet jakby kosztowało to 2 złote, to jest to chamstwo .A to że kosztuje to tylko 50zł i nie chcą dać mi na to skierowania świadczy o nich najlepiej.
  • Odpowiedz
@Derasot: Tak jak pisali - zmień lekarza, o ile nic się nie zmieniło 3x w roku można to zrobić za darmo. Część lekarzy zapewne niechętnie wydaje skierowania na badania przez sposób, w jaki są finansowane przychodnie (chociaż sama się z tym nie spotkałam).

Jeśli nie odczuwasz żadnych niepokojących objawów, to być może wystarczyłoby zrobienie kontrolnej morfologii, glukozy na czczo i lipidogramu. Dodatkowo w takim "podstawowym" pakiecie często bada się kreatyninę,
  • Odpowiedz
@Derasot: morfologia prywatnie w pierwszym lepszym labie (np. Diagnostyka) kosztuje 9 zł i wynik za 3-4h przez internet. Daj se siana z konowałami z przychodni
  • Odpowiedz
@Derasot: i dlatego zawsze przed Bozym Narodzeniem pakuje w torbe wino, dobra kawe i bombonierke i zasuwam do lekarza i pielegniarki. Jeszcze nigdy mi nie odmowil skierowania, recepty wystawionej zza drzwi gabinetu, czy ekstra badan. Ludzie sa tylko ludzmi.
  • Odpowiedz
@Derasot: zmień rodzinnego. On cwaniakuje żeby nie zapłacić kilku złotych, gdzie za Ciebie kasuje co miesiąc kwoty nawet jak sie nie pojawisz. Żeby to była prośba o rezonans to rozumiem, ale morfologia czy podstawowe hormony, elektrolity to są grosze dla przychodni. Niech działa ręka wolnego rynku!
  • Odpowiedz