Wpis z mikrobloga

@farmaceut: U developera gdzie kupowałem mieszkanie było tak: ściany oznaczone na planie jako nośne są nie do ruszenia bez planu i zezwolenia nadzoru budowlanego ORAZ dewelopera, nawet po sprzedaży, natomiast ściany działowe można było dowolnie burzyć, stawiać i przestawiać. Łazienkę mógłbym połączyć z pokojem z jednej strony bo były tam tylko 12cm bloczki silikatowe, ale z drugiej strony już nie, bo była tam ściana nośna.

I tak zapytałbym się dewelopera na
@farmaceut
@aaxds666
@effzet
Kto weźmie odpowiedzialność za stwierdzenie czy dana ściana jest nośna? Żeby być w 100% w zgodzie z prawem budowlanym, każda ingerencja w ściany to przebudowa, projekt budowlany wraz z ekspertyzą konstrukcyjnalą. Jeśli Developer nie oddał jeszcze budynku do użytkowania, wszystkie zmiany zgłaszane przez przyszłych lokatorów, może zalegalizować jednym projektem zamiennym, chyba że główny projektant (architekt) uzna że zmiany są nieistotne.
Panowie, odpowiadam...

@mroz3: Ściana nie jest nośna. Zwykła działowa, tylko ma wyjścia na rury - wiem, że hydraulikę musi zasklepić ich 'ekspert', żebym nie stracił gwarancji. Spółdzielni nie ma.

@Scharnvirk
Tam jest ścianka silikatowa właśnie... Nośna jest jedynie z od strony połączenia z drugim segmentem szeregu (a tego wiadomo nie burzę, bo nie do sąsiada wchodzić nie mam po co :) ) W poprzednim mieszkaniu (nie szeregu) miałem ściankę działową między
Pobierz farmaceut - Panowie, odpowiadam...

@mroz3: Ściana nie jest nośna. Zwykła działowa,...
źródło: comment_8iOMCzuIEn2xqdoxR4qJkU8wMavdnHw4.jpg
@bynon: jak na razie to jest to tylko hipotetyczne zapytanie, więc wstępnie można wywnioskować to z planu developerskiego, później może to wstępnie ocenić architekt/konstruktor na miejscu, natomiast nikt tu nie mówi o wyburzaniu ściany "bo szwagier był zna kogoś kto był kiedyś koło budowy po drugiej stronie ulicy i mówi, że można". ;) Co do reszty oczywiście masz rację :)
@bynon: Jeśli się wprowadza to myślę że budowa jest zakończona, do stwierdzenia czy ściana jest nośna potrzebny jest projekt (jeśli chce to zrobić na własną rękę) lub konstruktor i ekspertyza. Pod pozwolenie na budowę podlega zmiana w konstrukcji lub w przegrodach zewnętrznych obiektu.
@effzet chodziło mi o nakreslenie jak wygląda sytuacja prawna, teoretycznie jak chcesz przenieść gniazdko elektryczne w mieszkaniu to powinno się zrobić na to projekt i wniosek o pozwolenie na budowę...
@effzet: Hmmm.... To tam najmniejsza kwestia... Czemu? Ta toaleta o kant dupy rozbić, na piętrze jest wielka łazienka ( ͡° ͜ʖ ͡°) A tak kuchnie poszerzę, dodam wyspę i duży pokój się poszerzy...
@bynon: Zeby ktoś zglaszał przenoszenie gniazdka elektrycznego ()
@bynon: najlepsze, ze mam w lazience na 1. pietrze wneke na pralke, ale na szerokosc ona ma 58cm (wiec 60cm) nie wejdzie - uznali to za błąd porjektanta i nic z tym nie zrobia :C
@farmaceut:
- Siedzicie sobie z żoną, oglądacie film - za każdym razem któreś musi lecieć siku, więcej to zajmuje, jest niewygodne
- Zapraszacie znajomych, siedzicie w salonie, pijecie drinki - za każdym razem przed wizytą musicie wysprzątać łazienkę na górze, żeby znajomi nie widzieli stringów żony wystających z kosza na pranie, jakiego kremu na hemoroidy używasz, czy też że używasz szamponu przeciwłupieżowego. Tak to goście sikają na dole i masz spokój.
@effzet:
Jestem biednym studentem, nie mam żony i w najbliższym czasie nie spodziewam się ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Podobnie nie mam żadnych wujków/ciotek, bo w rodzinie sami jedynacy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Też nie przesadzajmy z tym lenistwem wchodzenia na I piętro... Budynek jest trzykondygnacyjny, więc tak czy tak muszę latać z poddasza na parter i z powrotem :)

Chcę miec dużą kuchnie