Wpis z mikrobloga

@ChilledMimosa:
Panowie, proszę o małą pomoc w wyborze ścieżki kariery. Pracuje dość krótko w dużej korpo jako junior DevOps, aczkolwiek nie mam możliwości wykorzystywania oraz poszerzania swoich umiejętności programowania w Javie.
Uważacie, że powinienem raczej starać się przenieść na projekty/stanowiska typowo deweloperskie czy może jednak Java jest również używana w DevOpsie, tylko po prostu trafiłem na projekt, gdzie akurat potrzebne są języki skryptowe(Python, Bash, Perl)?

#programowanie #java #devops #software #programista15k
  • 9
@TypowyXD:
Tak jak wspomniałem, pracuję jako junior DevOps Engineer. Głównie piszę skrypty pod automatyzacje testów hardware'owych w Pythonie, organizuje deployment nowego software, generuję pliki konfuguracyjne dla urządzeń, wspieram trochę ostatnią linię supportu.
@ChilledMimosa: Czyli pracujesz jako administrator/tester automatyczny. Nie ma takiego stanowiska jak DevOps, to jest metodologia pracy. Jak chcesz się rozwijać w tej dziedzinie to nie przejmuj się językiem tylko Agile/Lean i CI/CD.
@plushy:
Taki w zasadzie all-in-one, zależy na co jest pilny deadline aktualnie. Na pewno nie dłubię w kodzie software'u, co mnie boli, bo tutaj mam wydaje mi się największe umiejętności. Fakt, logicznie zakładając DevOps to nie stanowisko, aczkolwiek oficjalnie w bazie systemowej firmy widnieje jako junior Devops Engineer.
Reasumując wolałbym być dobry w konkretnej dziedzinie, a nie tak łapać wszystkiego po trochu, stąd pytam czy ludzie na takich stanowiskach administracyjnych/systemowych/testowych używają
@Nieann: Sam pracuję jako DevOps Engineer i sam sobie nazwę stanowiska wybierałem. Co nie zmienia faktu że takie stanowisko nie istnieje, toy tylko buzzword.

@ChilledMimosa: Jeśli projekt jest webowy to tak, jak nie jest to nie. Teoretycznie można wszystko robić w metodologii DevOps łącznie z dostarczaniem oprogramowania które jest wydawane tylko raz ale osobiście sobie nie wyobrażam. Przeczytaj najpierw The Phoenix Project, później The Devops Handbook.
@plushy:
Być może źle się wyraziłem. Stawiając web apkę, miałem na myśli jej pisanie od zera lub dodawanie jej funkcjonalności do istniejącej już apki, a nie typowo wrzucanie już gotowego software na hosta ją obsługującego.
Chodzi mi po prostu o to, czy na tego typu stanowiskach grzebie się również w kodzie software'u, poprawia go, pisze jakieś funkcjonalności itd.
Wybacz za mało precyzyjne informacje, ale trochę się gubię w tym. Książki, które
@ChilledMimosa: Na pewno musisz wiedzieć jak się pisze oprogramowanie, bez tego trudno jest ogarnąć jak polepszyć flow. Ludzie na takim stanowisku to zwykle senior developerzy podciągnięci na admina lub starsi admini nauczeni programować. Ja czasami robię zwykłe zadania developerskie bo lubię ale też poprawiałem wsparcie projektu pod Varnish/HTTPS i inne takie bo po prostu łatwiej to było wszystko ogarnąć jeśli robiłem też zmiany w infrastrukturze i na serwerach, mało brakowało a