Wpis z mikrobloga

@irn190: energia, ktora ulegnie rozladowaniu przy takim zderzeniu jest inna. Energia kinetyczna poruszajacego sie samochodu to 1/2 mv^2, wiec przy dwoch samochodach jadacych po 50km/h masz 2*2500*1/2*m = 2500m, przy jednym jadacym 100km/h masz 10000*1/2*m = 5000m. Energia zderzenia skaluje sie z kwadratem predkosci. (zignorowalem jednostki w calej wypowiedzi)
@irn190: Chodzi tutaj o strefy zgniotu obydwu pojazdów. Auto podczas uderzenia z przodu jest w stanie "pochłonąć" pewną ilość energii przy zgniataniu elementów konstrukcyjnych (maska, pas przedni, podłużnice itp). Jeżeli obydwa auta zderzają się tymi strefami to obydwa wzajemnie gniotą te strefy i wychodzi na jedno. Niestety tak jak napisałem to jest tylko w teorii lub przy idealnym zderzeniu. W praktyce dużo zależy od rodzajów aut zderzających się i na przykład
@gleorn: Nigdzie nie napisałem, że tak jest. Pisałem jedynie, że prędkości sumują się liniowo, nie energia kinetyczna. Oczywiście, że samochód jadący 100 km/h będzie miał 4x większą energię kinetyczną od jadącego 50 km/h. Odnoś się do tego co jest napisane proszę, nie do swojej interpretacji.

@irn190 Z drugiej strony myślę, że trzeba tu dprecyzować. Gdyby jeden samochód stał w miejscu, a drugi wjechał w niego ze 100 km/h, to zgniecenia byłoby