Wpis z mikrobloga

Młode niemieckie pokolenie wynosi ciekawą naukę ze swych szkół...
- należy odróżniać Nazistów od Niemców (lata 1933-1945),
- nie każdy Niemiec był Nazistą, nie każdy Nazista był Niemcem,
- Naziści zamordowali dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy Niemców,
- Naziści to nacja (!) złożona głównie z obywateli Republiki Weimarskiej (!),
- nazywanie Nazistów Niemcami to jakby nazywanie członków Państwa Islamskiego Syryjczykami (!)...

To są autentyczne tezy piętnastoletniego Niemca skonstruowane wokół informacji przekazywanych mu w szkole...troszkę to zatrważające ( ͡° ʖ̯ ͡°)

#polityka #wojna #iiwojnaswiatowa #historia #nazisci #niemcy
  • 30
@Lipathor
Wiesz, nie jestem głuchy na tę argumentację, ale wizja zbrodni Trzeciej Rzeszy serwowana w niemieckich szkołach jest nieco uproszczona, co w konsekwencji zdaje się rozmywać odpowiedzialność za wydarzenia drugiej wojny światowej...kolejny przykład - w rozmowie nie pojawi się nazwa Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei (NSDAP), ale zamiast tego mój nastoletni rozmówca operuje wyniesionym ze szkoły Nazi Partei...oczywiście, łatwiej bronić swoich argumentów przy użyciu konstrukcji językowej, która w swej nazwie nie ma określnika "Deutsche"...
@par-in-parem-non-habet-imerium
I żeby nie było...celem tego wpisu nie jest antagonizowanie. Znam dobrze kilkunastu Niemców (co symptomatyczne, pokolenie 30+ ma raczej jednoznacznie pejoratywne podejście do tematu, przez co raczej niechętnie o nim rozmawiają), natomiast samych Niemców jako naród określam współcześnie bardzo pozytywnie (uśmiechnięci, chętni do pomocy, otwarci - opinia subiektywna wyciągnięta z własnych doświadczeń podczas pobytów w Augsurgu, Hamm i Halle), jednak ten zgrzyt pomiędzy podręcznikowymi wersjami historii nieco mnie rozbroił...i w sumie
- nie każdy Niemiec był Nazistą, nie każdy Nazista był Niemcem,


@par-in-parem-non-habet-imerium: Prawda.

- należy odróżniać Nazistów od Niemców (lata 1933-1945),


@par-in-parem-non-habet-imerium: Jeżeli punkt poprzedni to prawda, to i warto by umieć rozróżniać nazistów i Niemców.

- Naziści zamordowali dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy Niemców,


@par-in-parem-non-habet-imerium: Prawda.

- Naziści to nacja (!) złożona głównie z obywateli Republiki Weimarskiej (!),


@par-in-parem-non-habet-imerium: To jakieś dziwne zdanie. Nie chce mi się
@BongoBong
Tylko po raz kolejny, nie chodzi o to, że niemieckie szkoły przekazują uczniom informacje nieprawdziwe (bo tak nie jest). Podobnie jak ty (oraz przedmówcy) nie neguję tego, że te informacje są prawdziwe - chodzi bardziej o rozłożenie akcentów.

Kolejny przykład - położenie nacisku przy kampanii wrześniowej na przepełnione szacunkiem zachowanie nazistowskiego dowództwa (wychowanego na bismarkowskiej szkole oficerskiej) w stosunku do poddajacych się wojsk polskich (salutowanie polskim generałom itp.). Po raz kolejny,
@seicel
Tylko nie do końca rozumiem, na co dowód? Nie wiem czy czytałeś moje komentarze do wpisu czy tylko sam wpis. Niczego tu nie "dowodzę" a raczej wskazuję na to, jak roskładały się akcenty w rozmowie. Trochę tak jakby przez pryzmat szmalcowników i Jedwabnego oceniać stosunek ogółu społeczeństwa do Żydów podczas wojny...ot, dziwnie rozłożone akcenty i tyle. Z ciekawości, w jakim wieku Niemiec?
@ediz4: Musiałeś niedokładnie przeczytać.

- nazywanie Nazistów Niemcami to jakby nazywanie członków Państwa Islamskiego Syryjczykami (!)...


No to tutaj jest pomieszanie z poplątaniem. Jeżeli tak im się to przekazuje, to rzeczywiście niezbyt dobrze.
nie każdy Rusek był komunistą, nie każdy komunista był Ruskim,

- Komuniści zamordowali setki, jeśli nie setki miliony Rosjan,

- A więc Rosja nie odpowiada za zbrodnie komunistów.


@adgebworthy: Tym sposobem nikt nie ponosi odpowiedzialności za nic - to jest genialne.
- nie każdy Niemiec był Nazistą, nie każdy Nazista był Niemcem,

@par-in-parem-non-habet-imerium: Prawda.

- należy odróżniać Nazistów od Niemców (lata 1933-1945),

@par-in-parem-non-habet-imerium: Jeżeli punkt poprzedni to prawda, to i warto by umieć rozróżniać nazistów i Niemców.

- Naziści zamordowali dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy Niemców,

@par-in-parem-non-habet-imerium: Prawda.


@BongoBong: Ty niedokładnie zrozumieć. Pierwsze 3 punkty z którymi się zgadzasz to klasyczne zrzucenie win na mitycznych nazistów którzy ponoszą winę
@ediz4: Naziści i Niemcy to nie to samo. Warto rozróżniać te kategorie. Naziści zabili wielu Niemców.

To prawda i nie będę ustępował, bo tobie to nie pasuje do rozrachunku win i kar.