Wpis z mikrobloga

Trójpodział władzy
Demokracja i Tyrania

Chciałbym nadmienić ponieważ jest to ważna dzisiaj kwestia, iż trójpodział władzy w żaden sposób nie jest podstawą demokracji. Jej podstawy stworzone przez arystokratę Johna Lock'a zostały podchwycone przez Monteskiusza dla którego demokracja nie istniała. Demokracja była uznawana za przestarzały system i podstawą całego trójpodziału władzy jest kompromis stanów francuskich wraz z królem. W gruncie rzeczy chodziło żeby zachować równowagę między ludem (władza ustawodawcza) arystokracją (sądowniczą) a monarchistyczną z rządem (wykonawcza)

Podstawą demokracji więc nie jest żaden trójpodział władz, który de facto jest ograniczający dla machiny demokratycznej chociażby dlatego, że sędziowie często są nie wybierani przez lud. Podstawą demokracji jest np. ciągłe zwiększanie wiedzy obywateli o działaniu własnego systemu i ich chęć w działaniu dookoła ich.

Koncepcje trójpodziału władzy były mądre i zaiste - oświeceniowe dla ludzi z XVIII wieku. Ale w naszych czasach - ochlokracji i władzy mediów a także po śmierci europejskiej (oprócz brytyjskiej) arystokracji te idee są coraz bardziej przestarzałe. Paradoksalni konserwatyści którzy bronią tego podziału są jak francuscy monarchiści - bronią słusznej sprawy ale będzie po nich coś Nowe.

Cieszę się, że w tej wszechogarniającej patologii tłumów (która jest szeroko wykorzystywana nie tylko przez elity europejskie) rozwinęła się cicha dyskusja między dwoma marginalnymi ilościowo ale jakościowo ważnymi obozami - Klubem Jagiellońskim a Nowym Obywatelem.

Intelektualna rozmowa między różnymi grupami na ten temat jest ważna tym bardziej jeśli nasi wspólni wrogowie są mocniejsi a media coraz bardziej głupie i masowe. Ochlokracja - rządy osłów w rozróżnieniu Arystotelejskim są strasznym systemem w którym nie rządzi nikt (bo nikt nie chce być de facto rządzony jako osoba) i kraj popada w anarchię lub, co znacznie bardziej prawdopodobne, wpada w ręcę innych, realistycznych ludzi dla których władza to przede wszystkim siła. Siła nie tylko mieśni ale także rozumu i sprytu gdzie nauka jest ciągnięta na tory takie jakie chcą inteligentniejsi i władczy.

Doskonałym tego przykładem, acz oczywiście fałszerstwem są Protokoły mędrców Syjonu które w Japonii istnieją jako podręcznik zdobywania władzy. Ich przekaz, pokazujący prawdziwe kulisy rządzenia, jest dla wszystkich mówiących, że to w ciągłej liberalizacji znajdziemy siłę naszych demokratycznych wartości. Warto to dzieło przeczytać choćby z perspektywy badacza studiującego antysemityzm.

Konkludując trójpodział władzy swoje podstawy zgubił już dawno. Poszukujemy ich i bronimy go samego choć nie potrafimy dokładnie odpowiedzieć skąd się wywodzi i dlaczego został zaimplementowany akurat w takiej formie u nas. Przyjęliśmy bowiem trójpodział władzy Monteskiusza, nie Lockego co być może będzie skutkowało powtórzeniem jakże burzliwej historii republik francuskich. Jego idee, mające scalać społeczeństwo w całość w ochlokracji tracą na znaczeniu. Mediom poddaje się władza ustawodawcza (najmocniej) sądownicza a najmniej wykonawcza która często sama tworzy przekaz medialny trafiający wciąż do głów ustanawiających prawo. Szerokie pole dla manipulacji, i dla władzy wykonawczej jak i dla mocarstw poza Polską jest wykorzystywane z całą mocą dzięki czemu nie tylko cierpią ideały oświeconej jednostki - poszukującej prawdy ale także narodu którego etos umiera wśród śpiewów pijaków, obrzydliwych krzyków i sloganów które męczą i jedną i drugą stronę politycznego sporu. Kiedy głupcy krzyczą prawdziwi rządzący idą do władzy wykorzystując sytuację do zwiększenia swojego panowania.

I pamiętajcie za Arystotelesem. W autokratyzmie nie ma nic złego jeśli nie zamieni się w tyranię - ucisk. W arystokracji nie ma nic złego jeśli nie zamieni się w oligarchię. Demokracja jest najlepszym systemem ale jeśli zamieni się w swoją zlą siostrę - ochlokrację - staje się najgorszym systemem jaki istniał. Tyranię wszystkich głupców.

Obserwuj #ockham

#4konserwy #neuropa #historia #polityka #socdem #publicystyka #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne
B.....a - Trójpodział władzy
Demokracja i Tyrania

Chciałbym nadmienić ponieważ je...

źródło: comment_SDGmRaJfPfsam2pP7UHccQDBvqc07JCH.jpg

Pobierz
  • 57
  • Odpowiedz
@Brzytwa_Ockhama: Nie spodziewałem się, że PiS będzie aż tak radykalnie demokratyzował państwo. Właściwie to życzę PiS-owi konstytucyjnej większości w przyszłych wyborach, bo ewidentnie mają poparcie ok. połowy społeczeństwa na radykalne zmiany. I to już po 2 latach od ustanowienia w Polsce pluralizmu mediów! Obecny system już przegnił, i tak w końcu upadnie, a te ciągłe przepychanki są wykorzystywane przez zagranicę i tylko osłabiają Polskę.

Opozycja po 2 latach dalej nie rozumie,
  • Odpowiedz
@flamel:

Nie spodziewałem się, że PiS będzie aż tak radykalnie demokratyzował państwo. Właściwie to życzę PiS-owi konstytucyjnej większości w przyszłych wyborach, bo ewidentnie mają poparcie ok. połowy społeczeństwa na radykalne zmiany. I to już po 2 latach od ustanowienia w Polsce pluralizmu mediów! Obecny system już przegnił, i tak w końcu upadnie, a te ciągłe przepychanki są wykorzystywane przez zagranicę i tylko osłabiają Polskę.


Problem z opozycją istnieje i mówi on
  • Odpowiedz
@PranieMuzgu:

Co jeszcze chciałem dodać, dziwi mnie rozróżnianie wladzy w mediach na panstwową i prywatną. Nie ma takiego czegos. Jest po prostu czesc rynku medialnego w naszym przypadku TV i radia zagospodarowana przez panstwo i częśc prywatna. Obydwie ze sobą konkurują -jesli komus sie nie podoba ze placi sie abonament RTV, polecam wybrac taka partie ktora zlikwiduje panstwowa TV i radio[oh wait -zadna tego nie zrobi bo nie odbierze sobie narzedzia
  • Odpowiedz
  • 3
@Brzytwa_Ockhama W oryginalnej demokracji atenskiej owszem trojpodzial władzy nie jest potrzebny. W zachodnich demokracjach dzisiejszych zwanych zazwyczaj demokracjami parlamentarnymi trojpodzial władzy to jedna z podstaw, tak jak praworządności. Mylenie demokracja atenskiej z demokracja współczesna to częsty błąd lub świadoma manipulacja.
  • Odpowiedz
@Variv:

W zachodnich demokracjach dzisiejszych zwanych zazwyczaj demokracjami parlamentarnymi trojpodzial władzy to jedna z podstaw, tak jak praworządności.


To ciekawe. Chodzi o podział Locka który istnieje w USA? Czy może Monteskiuszowski podział europejski?
  • Odpowiedz
@Brzytwa_Ockhama: Imho Arystoteles mylił się co do anarchii. Z tym, że by anarchia była możliwa we względnym spokoju, społeczeństwo musi być w pewien sposób dojrzałe. Prawo (Bóg? Dyscyplina? Współpraca?) muszą być w pełni uwewnętrznione, dlatego tylko parę społeczeństw byłoby dziś w egzystować w takim systemie, przede wszystkim Szwajcaria i kraje skandynawskie. Ze względu na sytuację geopolityczną i jednak małą popularność idei jest to niemożliwe, ale za 100, 200 lat?

Btw https://wgogloza.com/idee/analityczny-anarchizm/
  • Odpowiedz