Wpis z mikrobloga

Nie no mirki, muszę wylać #gorzkiezale bo już nie wytrzymam.

Kilka miesięcy temu złożyłem wypowiedzenie w firmie której pracowałem 8 lat (IT) i postanowiłem założyć własną działalność gospodarczą (hehe, frajer here) i podziałać jako konsultant na bazie doświadczenia które zdobyłem ostatnie lata (duży, skalowalny system mikrousługowy). Przed złożeniem wypowiedzenia zdobyłem klientów więc wydawać by się mogło, że przyszłość będzie w kolorach banknotów z Janem III Sobieskim ( ͡º ͜ʖ͡º) Nic bardziej mylnego ( ͡° ʖ̯ ͡°)

O ile rejestracja w CEiDG przeszła w miarę gładko (oprócz konieczności wypełnienia miliarda stron jakichś niepotrzebnych formularzy) to już rejestracja jako płatnik VAT/VAT-UE (konieczna ze względu na prowadzoną działalność: doradztwo oraz klientów spoza Polski) to jakaś kpina z logiki i rozsądku.

Formularz VAT-R(13) złożony i czekam... i czekam... mijają dni a ja nadal czekam, zrezygnowany więc dzwonię do urzędu:

- Ile może potrwać rejestracja?
- UUu, trudne pytanie, no tak z 30 dni minimum
- ...
- Na jakim etapie jest mój wniosek?
- Uuuu, zapomnieliśmy do Pana zadzwonić, musimy mieć tytuł prawny do lokalu
- WAT

Zarejestrowałem działalność w miejscu którego jestem (współ)właścicielem (dom rodzinny) więc spoko, dostarczyć mogłem. Pomijam czy to logiczne czy nie (przecież nie będę do domu zapraszał firmy z Niemiec dla której będę prowadził szkolenie XD)

Czekam dalej... cisza ... i cisza...

Telefon do urzędu:

- Ile jeszcze mam czekać?
- Uuu, trudne pytanie, musi jeszcze ktoś przyjść i sprawdzić "czy jest tam Pan w okolicy znany"
- WAT
- A na końcu Naczelnik US musi dostać komplet zebranych dokumentów i zadecyduje czy Pana zarejestrować czy nie
- WAT

Czyli podsumowując:
- urzędnik decyduje o tym czy mogę prowadzić działalność czy nie (bo bez rejestracji jako płatnik VAT zasadniczo części klientów nie obsłużę)
- coś co teoretycznie wg. MF zajmuje "1 dzień" (założenie DG) w zależności od US i województwa może trwać od tygodnia do 3 miesięcy,
- z założenia jestem złodziejem i mam nieczyste zamiary.

Nosz k...

Cytując #konstytucja: "Ograniczenie wolności działalności gospodarczej jest dopuszczalne tylko w drodze ustawy i tylko ze względu na ważny interes publiczny"

Ciekawe jaki to ważny interes publiczny uniemożliwia mi wykonywanie #dzialalnoscgospodarcza w tym przypadku.

##!$%@?
  • 15
@Jade Spoko, tylko samo oczekiwania na informację o zaleganiu z szaloną kwotą trwało blisko miesiąc, później bujaj się do kasy i znowu czekaj, aż miesiąc będą sprawdzać czy nadal nic nie zalega. A kontrakty leżą i kwiczą ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@pop-corn: nie rozumiesz miejsce prowadzenia działaności to nie tylko miejsce gdzie przyjmujesz klientów ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°) Ta pani co ci przez telefon gadała te dziwne teksty to chyba gorszy dzień miała....
@frytkizbekonem: nie wiem co masz za urząd ale w moim zaświadczenie mam po tygodniu. @pop-corn: to samo co wyżej. W moim us przy rejestracji VAT kobieta od razu mówi co będzie jeszcze potrzebne, umowa lokalu to podstawa i nie wiem jak ona ci wniosek bez tego przyjęła.