Wpis z mikrobloga

#tldr #historia #iiwojnaswiatowa #historiapolski #holocaust
Dzisiaj popołudniu postanowiłem rozprawić się z piętrzącym się w moim zlewie stosem brudnych naczyń. Aby zminimalizować stratę czasu jaką przysporzył mi ten przykry obowiązek, zdecydowałem uprzyjemnić sobie zajęcie wysłuchaniem losowego wykładu z YT. Padło na wykład T. Snydera "The Origins of the Final Solution: Eastern Europe and the Holocaust":

https://www.youtube.com/watch?v=fxyHV90ESIY

Jestem daleki od podniecania się teoriami spiskowymi o "żydopropagandzie", "żydokomunie" i "żydokosmitach", ale pojawiło się kilka zdań, które wypowiedziane ustami naukowca, który uważany jest za specjalistę historii Europy Środkowej i Wschodniej, brzmią niedorzecznie:

[26:24] "Until March of 1938 or maybe as late as November of 1938 it would be difficult to say which state was more openly antisemitic - Poland or Germany"
Antysemityzm w Polsce skrystalizowany w postaci np. hasła "Żydzi na Madagaskar", serii mniejszych bądź większych pogromów na początku XX wieku, czy nacjonalistycznych wysrywów w takich dziennikach jak "ABC", nie podlega wątpliwościom, ale porównywanie przypadku polskiego do Niemiec, gdzie ustawy norymberskie obowiązywały od 1935 jest co najmniej mylące.

[37:02] "In pogroms in eastern Poland in June of 1941 the most notorious of which was Jedwabne but there were couple of dozen of them"
W wykładzie Snyder stara się połączyć holocaust, jego przebieg oraz intensywność z istnieniem państw/rządów na terenach okupowanych, które miały dawać podbitym narodom pewien zakres suwerenności. Domyślam się, że mówiąc o mnogości pogromów we Wschodnie Polsce ma na myśli Pogromy Lwowskie (czy były jakieś inne przypadki?), ale wobec powyższego kontekstu cytowane zdanie zdaje się stawiać społeczność polską Galicji Wschodniej w wyjątkowo niekorzystnym świetle. Snyder w całym wykładzie nie zająknął się nawet o nacjonalistach ukraińskich.

Było tego więcej, ale tylko te twa zdania zanotowałem. Możliwe, że to przez mój cebulacki punkt widzenia każdorazowe zestawienie słów "Polska" i "holocaust" wywołuje u mnie ból okolic miednicy z hipocentrum w zwieraczu końcowego otworu przewodu pokarmowego, który uniemożliwia mi spojrzenie na problem z dystansu, ale jest równie możliwe, że wykład był po prostu słaby oraz może zamazywać prawdziwy obraz wydarzeń, w szczególności osobom nieznającym historii naszego regionu.
  • 13
@Magnolia-Fan: Ok, dzięki. Żeby było jasne - nie staram się podważyć autorytetu Snydera, ale wykład uważam za słaby a zdania, które zacytowałem za dość niefortunne. Zresztą, sam oceń :)
@kettu: moim zdaniem nie ma wielu równie uczciwych badaczy tych trudnych zagadnień. Kiedy pisze o pogromach to odnosi się do rzeczywistych wydarzeń i Jedwabne wcale nie było odosobnione, zwłaszcza na terenach, które weszły pod okupację sowiecką w latach 39-41
@Magnolia-Fan: @kettu: Trzeba rozróżnić dwie rzeczy - odgórnie zaplanowany i prężnie działający państwowy aparat służący do wymazania z kuli ziemskiej całego narodu, a samowolny bandycki napad z siekierami dokonany przez jakieś mendy. Nie można tych rzeczy porównywać! Tym bardziej, że Polska była (z tego co wiem) jedynym okupowanym krajem, który nie miał swojego rządu okupacyjnego, więc nawet nie było takiej możliwości, żeby Polacy byli odpowiedzialni za holocaust.

Polacy i owszem,
@Magnolia-Fan: No dobra, rzeczywiście, porównywać można nawet konia z dżdżownicą. Ale na pewno nie można tych spraw łączyć, albo "podpinać" te pogromy do akcji holocaustu.

@kettu: Czy Pan Snyder wspomniał o tych Polakach, którzy ratowali Żydów, a których jest najwięcej spośród Sprawiedliwy wśród Narodów Świata? Czy wspomniał, że Polska była jedynym okupowanym krajem, w którym próba ratowania Żydów była karana śmiercią? Bo jeśli nie, to przedstawił strasznie zmanipulowany obraz Polaków
@saracenxc: pan Snyder nie wspomina o Polakach, którzy ratowali Żydów, bo pan Snyder pisze o tych, którzy ginęli i zabijali w naszej części świata w I poł. XX wieku, co więcej holocaust wcale nie jest głównym tematem jego badań i równie dużo uwagi poświęca ofiarom terroru stalinowskiego (w tym o zgładzonych przed wojną polskich mieszkańcach ZSRR)
@saracenxc @Magnolia-Fan: Snyder w wykładzie omawia zagadnienie instytucji oraz jednostek pomagających Żydom. Polaków wspomina. Jest również mowa o tym, że w Polsce próba pomocy Żydom mogła być karana śmiercią. Natomiast, tak jak napisałeś saracenxc w kontekście tego, że Generalne Gubernatorstwo było zarządzane przez Niemców oraz że tereny wschodnie przedwojennej Polski były wielonarodowe, rozłożenie akcentów w wykładzie jest według mnie niepoprawne. Uważam, że Snyder zbyt łatwo przechodzi do porządku dziennego nad warunkami