Wpis z mikrobloga

#nauka #kosmos #ciekawostki

50 lat temu ludzie chcieli zbadać skały na Księżycu. Trudno coś zbadać tylko przez robienie zdjęć z daleka np. sondą. Początkowo udało się wysłać sondy, które "wylądowały" na Księżycu (a dokładniej rozbiły się na jego powierzchni). Ale nadal nie mieliśmy próbek księżycowej gleby do zbadania.

Co byście wymyślili? Co w pierwszej kolejności byście próbowali zrobić, żeby pozyskać skały do badań? Jak przywieźć coś na Ziemię z Księżyca?

Pomyślicie, że jak udałoby się wylądować taką sondą na Księżycu, to może potem udałoby się tą sondą wrócić? Racja. Po wielu nieudanych próbach i wybuchach w końcu udało się miękko wylądować na Księżycu. Teraz co dalej? Trzeba wysłać kolejną sondę, ale taką, która potrafiłaby automatycznie pobrać próbkę i wrócić na Ziemię?




źródła
  • 29
@Talvisota: łap obrazek. Wysłali ich na prawie samobójczą misję, żeby połazili sobie po piachu i nazbierali kamieni. Amerykanie przewidywali, że bardzo prawdopodobne, że może to się nie udać i przygotowali już nawet przemówienie, że astronauci umarli: https://pl.wikipedia.org/wiki/Apollo_11#Niewykorzystany_komunikat_o_.C5.9Bmierci_astronaut.C3.B3w

@czternascie: jakby spreparowali Apollo 11, to by musieli zrobić to samo z kolejnymi Apollo 12 w tym samym roku, Apollo 14 dwa lata później itd. Nawet jakby spreparowali tylko Apollo 11, a pozostałych
Pobierz
źródło: comment_uZZ1Cpx8WOT2K6Wt5HGn5S6yb1Q9ErqF.jpg
@mk321

Co w pierwszej kolejności byście próbowali zrobić, żeby pozyskać skały do badań? Jak przywieźć coś na Ziemię z Księżyca?

wyslalbym sonda kosmiczna której podstawka byłaby cała w kleju i jakby ta sonda startowała z powierzchni księżyca to wyrwała by za sobą kawałek ziemi
@Talvisota: no, prawie dobrze ( ͡° ͜ʖ ͡°) Tylko zamiast kleju można użyć wierteł. Skały są dosyć twarde i ciężko byłoby wyrwać odpowiedni kawałek. Dodatkowo trzeba by więcej paliwa na start z Księżyca (a więc i więcej na start z Ziemi).

Rosjanie zrobili tak:

O godz. 06:03 rozpoczęto automatyczne wiercenie otworu w glebie w celu pobrania próbek. Po siedmiu minutach urządzenie zatrzymało się 35 cm pod powierzchnią,
Pobierz
źródło: comment_Z6YuhlMijSEu7cnt9S4t6tcz7Aiu7bEb.jpg
@mk321 fajny wpis w sumie, ale mogłeś dodać go o późniejszej godzinie xD
kiedyś prowadziłem własny tag i przygotowałem sobie super zdjęcie, dałem fajny opis i #!$%@?, cztery plusy. najmniej w historii tagu.
okazało się, że wtedy się jakieś wydarzenia sportowe skumulowały, o czym nie wiedziałem xD
@Talvisota: szukałem informacji jaka sonda pierwsza przywiozła próbki z Księżyca. Znalazłem: Łuna 16. Ale okazało się, że wcześniej był załogowy lot Apollo 11. Zdziwienie. Chciałem na mirko spytać dlaczego wysłali najpierw ludzi zamiast sondy. I wyszedł mi taki wpis jako ciekawostka.

Jako bonus dorzucam plan misji Apollo 11.
Oryginalny skan: https://www.hq.nasa.gov/alsj/a11/Apollo_11_Flight_Plan_HSK.pdf
Ładnie obrobiony: https://www.hq.nasa.gov/alsj/a11/a11fltpln_final_reformat.pdf
Raport z misji: https://www.hq.nasa.gov/alsj/a11/A11_MissionOpReport.pdf
Załączam obrazek z podsumowaniem planu całej misji. Można np. zobaczyć kiedy mieli spać
Pobierz
źródło: comment_ozhUUBaf8URf5RskYMr6PKWaoolhmOPI.jpg
@cevilo W sumie masz trochę racji, nie chodzi stricte o badania naukowe lecz głównie aby pokazać że USA wysłała pierwszego człowieka na Księżyc. Budowanie morali u społeczeństwa ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@cevilo: ja wiem o tym wyścigu kto pierwszy: https://pl.wikipedia.org/wiki/Eksploracja_kosmosu
Jednym z celów mogło być przywiezienie próbek z Księżyca. Nikt nigdy wcześniej tego nie dokonał. Amerykanie mogli to szybciej i bezpieczniej zrobić sondą. Ale wybrali szalony pomysł z załogą.

Rosjanie nawet nie próbowali nikogo wysłać na Księżyc. Wysyłali tylko te swoje sondy i tyle. Nawet potem nigdy nie wysłali. Amerykanie latali kilka razy, okrążyli Księżyc i dopiero polecieli lądować, kilkukrotnie. Rosjanie mieli
@Jaracz_Joint: Podczas prób startu z Ziemi i lądowania na Ziemi tylko jedna się nie udała. Pech chciał, że akurat w tej załogowej (nazwana Apollo 1) coś poszło nie tak i był pożar jeszcze przed samym startem.

Najniebezpieczniejszy pewnie był start z Księżyca. Nie było to nigdy testowane bezzałogowo, więc duże prawdopodobieństwo, że mogło coś pójść nie tak. Możliwości techniczne automatycznego startu rakiety w tym okresie były (a przynajmniej Rosjanie mieli rok
@mk321: sam się aż dziwię jakim cudem USA się to udalo, ale też nie wybielajmy Rosjan - nie byli oni tak transparentni jak Amerykanie, więc też być może zginęło więcej osób niż sadzimy w ich próbach kosmicznych.
@mk321 co w tym okrutnego, że wysłali troje ochotników i mieli plan z solidnymi podstawami żeby ich sprowadzić z powrotem? Psa nikt nie pytał o zdanie i z góry był skazany na śmierć w męczarniach. Z resztą ruscy kilka razy to samo robili z ludźmi wmawiając im że wrócą, podczas gdy inżynierowie wiedzieli (i sami kosmonauci też przeczuwali) że nic z tego. To jest okrucieństwo.
Rosjanie mieli do tego technologię, bo przecież wysyłali ludzi w kosmos (i to wcześniej niż Amerykanie).

to jak tylko o to chodziło, to czemu Rosjanie bawili się w sondy i zbieranie piachu zamiast próbować wysłać misję załogową?

@mk321: Próbowali, ale rakieta eksplodująca 4 razy na 4 starty (bez załogi) dowodziła, że jednak nie mieli albo technologii albo odpowiedniego planu. Chcieli wrzucić kilkadziesiąt silników rakietowych do jednej rakiety i to powodowało problemy
Tak. Nigdy wcześniej nie udało im się niczym polecieć na Księżyc i wrócić z powrotem. Na pierwszy ogień wysłali od razu misję załogową.


Przed Apollo 11 był jeszcze apollo 10, który doleciał do Księżca i wrócił bez lądowania. Tak wiec nie twórz wrażenia, że przed lądowaniem a11 nie było niczegi.

Niby to Ruscy tacy źli, że wysłali biedną Łajkę na śmierć w kosmos. USA nie lepsze. Jakimś cudem udało im się wylądować
@Pawu1on: o które loty/rakiety chodzi?
Tutaj nie ma ich ujętych: https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_lot%C3%B3w_ksi%C4%99%C5%BCycowych

@henry-jest: wiem, że było Apollo 10, którym przelecieli obok Księżyca. Tak jak i dziesiątkami innych sond wcześniej. Napisałem, że nie polecieli wcześniej na Księżyc i nie wrócili z powrotem. Nigdy nie testowali startu czegokolwiek z Księżyca. Nie mogli poczekać rok i tak jak Rosjanie wysłać najpierw bezzałogowej sondy, którą by wystartowali? Przecież mogli pomylić się w obliczeniach albo nie