Wpis z mikrobloga

#programowanie #pytanie

Mam pytanie odnośnie tworzenia systemów demo. Konkretnie mam system, w którym muszę zrobić wersje demo działającą przez 30 dni. I normalny odczyt daty z komputera wskazuje datę ustawiona w windowsie, więc jak ktoś sobie przestawi daty to będzie mógł zhakować ten system i używać go dowolnie długo.
A z założenia ten system nie wymaga internetu. Jak mam neta to nie ma problemu, mogę sprawdzić aktualną datę na jakimś serwerze. ALe muszę go zabezpieczyć, żeby bez neta też mógł chodzić.

I tutaj pytanie - czy można się powołać na jakiś zegar wewnętrzny BIOSu czy coś w tym stylu?

Jak ktoś ma doświadczenie ze sposobami zabezpieczeń to proszę o info.

Aplikacja jest w języku actionscript, ale to nieistotne, bo szukam ogólnie uniwersalnych sposobów zabezpieczania aplikacji demo.
  • 22
@DomelXXX: @Massad: @xan-kreigor: dzięki za pomoc. Widzę, że to nie takie łatwe jak myślałem :)
Zastanawiam się czy nie lepiej ograniczyć wersję demo do konkretnej liczby uruchomień. Wtedy o wiele łatwiej sprawdzać, muszę tylko pilnować, żeby użytkownik nie usunął pliku z zapisaną liczbą, więc zrobię może ze dwa pliki ukryte gdzie zapisze liczbę uruchomień, nawet jak ktoś znajdzie jeden z nich i usunie to i tak nic mu nie
@inhibitormonoaminooksydazy: możesz też dodatkowo zliczać czas, w którym aplikacja jest uruchomiona. ("Skoro działam juz 25 godzin, to nie może to być nadal 7 lipca" + "zaraz, zaraz, 5 lipca godz. 20:00 to już było, nie może dzisiaj być 4 lipca godz. 14:00" ).
Część apek zapisuje takie rzeczy dodatkowo w rejestrze - najlepiej zakodowane w trudy sposób, i nie w jednym punkcie. Jeśli zliczane uruchomienia i czas nie pasują do zapisów
@uhu8: dzięki, chyba liczba uruchomień będzie jednak wygodniejsza, zapiszę to w bazie danych i w dwóch plikach, jeden z nich szyfrowany w jakiejś niestandardowej lokalizacji. (tylko muszę jeszcze znaleźć taką lokalizację wspólną dla różnych systemów operacyjnych:)

Nawet jak ktoś odinstaluje aplikację to te pliki zostaną, baza też zostaje, więc jakiś 'hakier' musiałby faktyczne stawiać system na nowo, ale raczej niewielu osobom będzie się chciało dla tego jednego programu tyle kombinacji robić.