Wpis z mikrobloga

Vacheron Constantin Les Cabinotiers Celestia Astronomical Grand Complication 3600
ważne: druga strona zegarka w pierwszym komentarzu. Zaskoczy Was, mam nadzieję, że pozytywnie :)

Les Cabinotiers Celestia Astronomical Grand Complication 3600 to zegarek który najprościej będzie opisać liczbami. 5 lat rozwoju, 23 komplikacje, 3 tygodnie rezerwy chodu, 514 elementów składowych, mechanizm o grubości 8,7 milimetra, JEDYNY swoim rodzaju. Jeśli szukaliście ósmego cudu świata- oto go Wam prezentuję.

Zegarek ten tak naprawdę podzielony jest na trzy różne konstrukcje. Jedna z nich odpowiada za czas "cywilny"- tj. czas który wszyscy znamy i którym się posługujemy. Druga- umożliwia odczytanie czasu czasu słonecznego, czyli czasu wyznaczanego poprzez pozycję słońca na niebie. Trzecia- czasu gwiazdowego, czyli czasu wyznaczanego tempem rotacji sfery niebieskiej. Jest to produkt w zegarmistrzostwie absolutnie unikatowy, ale nie tylko z tych względów.

Tarcza jest popielata i zawiera całą mnogość wskazówek, wskazań, podziałek oraz szczelin. Chociaż sama ich ilość może nas mocno przytłoczyć, to każdą z potrzebnych informacji możemy po przyzwyczajeniu łatwo odnaleźć, a wszystko jest bardzo czytelne. W centrum znajdziemy wskazówki godziny i minuty, wykonane z białego złota (odpowiadają za zwykły czas oraz wykonane są w stylu przywodzącym na myśl markę Breguet), a także wykonaną z różowego złota wskazówkę wskazującą czas słoneczny (wskazówka ta zakończona jest małym słońcem, również w złocie). Czas słoneczny wyznacza się poprzez spojrzenie na pozycję słońca na niebie i niestety nie jest to wskazanie dokładne przez cały dzień. Mówiąc dokładniej, wskazanie czasu słonecznego będzie dokładne przez wszystkie 24 godziny w ciągu doby tylko... cztery dni w ciągu roku. Co za tym idzie, złota wskazówka będzie pokazywać różnicę tych dwóch czasów- czyli coś znanego jako równanie czasu.

Z przodu znajdziemy również wskazania wiecznego kalendarza. Datę odczytamy dzięki małej tarczy ze wskaźnikiem umieszczonym na godzinie trzeciej. Dzień i miesiąc ukażą nam się w okienkach na godzinie pierwszej, a wskazanie roku przestępnego znajdziemy tuż nad datą, po prawej stronie.

Pod datą zobaczymy kolejne wskazanie- ono odpowiada za pokazywanie znaków zodiaku, pór roku, równonocy oraz przesileń. Idąc dalej (oczywiście zgodnie z ruchem wskazówek zegara) zobaczymy wskazania wschodu i zachodu słońca danego dnia- od 4:30 do 8:30 (odpowiednio rano i wieczorem). Jako, że te różnią się na całym świecie zostaną one skalibrowane pod konkretnego właściciela i miasto, w którym mieszka. Pomiędzy wschodem i zachodem możemy odczytać długość dnia i nocy danego dnia w roku. Dzień wskazuje złoto, a noc czerń. Pomimo, iż wszystko jest dość drobne, wszystko pozostaje bardzo czytelne.

Na godzinie dziewiątej zobaczymy wskazania faz księżyca, które jednocześnie wskazują aktualną porę dnia względem nocy. Tarcza ze wskazaniem księżyca wykonana jest z szafiru pod którą znajduje się druga tarcza- czarno beżowa i to ona wskazuje dzień/noc (przyjrzyjcie się dobrze, księżyc wymalowany jest na przezroczystym szkle). Posiada ona dokładność 57 sekund na cykl księżyca, czyli oczywiście 1 dzień na 122 lata- po tym czasie to wskazanie wymaga regulacji.

Idąc dalej znajdziemy wskazanie o nazwie mareoscope, czyli graficzne przedstawienie aktualnych pływów w zestawieniu z trójwymiarowym ułożeniem Ziemi, Księżyca oraz Słońca. Wskazanie to posiada skalę pozwalającą sprawdzić czas przypływu i odpływu, a także stan obecny. Pływy będą najwyższe wtedy, gdy Ziemia, Księżyc i Słońce znajdą się w jednym położeniu. Cóż- przydatne, jeśli lubicie sporty wodne.

Góra zegarka to tym razem tylko połowa zabawy. Odwróćmy nasze dzieło, a ukaże nam się szafirowy dysk z mapą nieba, a tuż pod nim zdobiony mechanizm. Wspomniana mapa nieba jest w pełni funkcjonalna i pokazuje nam aktualny stan nieba nad nami. Tak naprawdę składa się ona z dwóch dysków- górny, przedstawiający gwiazdy jest nieruchomy. Pod nim znajduje się drugi, który wskazuje czas gwiazdowy oraz aktualnie widoczne konstelacje. Bardziej spostrzegawczy z Was zauważyli już na pewno również wskazanie pozostałej rezerwy chodu.

Pod pięknymi szafirami znajdziemy oczywiście cudownie wykończony mechanizm- to sama przyjemność podziwiać te mostki. Wszystko zostało wykończone w macie tak, aby zachować czytelność wskazań gwiazd. Na godzinie szóstej... tak, to tourbillon. To prawdziwa rzadkość, że tył jest równie imponujący co przód zegarka.

Mechanizm nazywa się Caliber 3600. Jest fascynujący nie tylko ze względu na ilość komplikacji, ale również swój kompaktowy rozmiar. Pomimo, że składa się z ponad pięciuset elementów- ma tylko 8,7 milimetra grubości. Posiada on maksymalną rezerwę chodu do 504 godzin.

Powstała tylko jedna sztuka.

#zegarki #zegarkiboners #zegarmistrzostwo #zegarek #watchboners #watch

Zachęcam do otwierania zdjęć w nowych oknach

#dyskusjewatchboners - słucham Państwa.
Pobierz AntoniPatek - Vacheron Constantin Les Cabinotiers Celestia Astronomical Grand Complic...
źródło: comment_4fS9fyqVU7me51ViEueNKmPJgcur8k8w.jpg
  • 32
@AntoniPatek: ponadto zawsze mnie ciekawiło jak wyglądałby zegarek, gdyby jakaś manufaktura miała nieograniczony budżet - może są jakieś egzemplarze u króla jakiejś Arabii Saudyjskiej z 100 komplikacjami zbudowane z meteorytu o kopercie poniżej 1cm za powiedzmy miliard dolarów...