Wpis z mikrobloga

#naukaprogramowania #programowanie #backend #djangoframework

Cześć Programistyczne świry xD
Jest tu może jakiś programista Django? Mam kilka problemów do rozwiązania, a nistety małe doświadczenie w Django/Python i webdevie (,) potrzebowałbym żeby ktoś nakierował mnie na sposób rozwiązania. :F
Trochę tego dużo i może nie do końca jasno ( ͡° ʖ̯ ͡°)

A więc do rzeczy:
Mam do napisania coś takiego jak edytor partii szachowych xD Już coś tam mam ale brak najważniejszej logiki aplikacji :(
Po pierwsze primo:
I chciałbym żeby podczas tworzenia nowej partii czyli dodania nowego rekordu w bazie partie dodawało się automatycznie do innej tabeli zestaw rekordów (tak jakby z ustawionymi pionkami na pozycjach startowych (32 rekordy)
czytałem że można to zrobić za pomocą przeciążenia metody save, ale nie bardzo ogarniam jakby to miało wyglądać z tymi kwargs itd :/ ?
Po drugie primo:
Podczas wprowadzania nowych ruchów (zmienianie tych 32 rekordów na inne pola na szachownicy)- narazie może być za pomocą formularza, chcialbym zawrzeć uproszczoną logikę, aby podczas wybrania np króla i wybraniu pola na które ma się poruszyć nie móc zapisać w bazie jeśli to np będzie niedozwolony ruch dla danejj figury. Czy prościej by było po wybraniu z listy figury, przedstawić tylko dozwolone ruchy (filtrować na liście pól)
Gdzie należałoby zawrzeć taką logikę? w views.py? w htmlu?
Po trzecie primo ultimo:
Jeśli chciałbym wykonać wybieranie figur z szachownicy a nie z formularza to pewno musiałbym to jakoś w JS to załatwić?
  • 2
@Kuziool93: 1. Wydaje mi się, że możesz tu użyć sygnałów, a dokładniej sygnału post_save.

2. Jeśli chcesz użyć formularzy to Django ma fajne mechanizmy do zarządzania nimi --> dokumentacja Czyli tworzysz nowy plik forms.py i tutaj wrzucasz logikę i walidację pól. Albo mógłbyś też wykorzystać zapytania AJAX, czyli po wybraniu figury, przekazujesz ją do widoku i on zwróci dozwolone ruchy.

3. Też chyba możesz użyć formularza tylko jedno z pól to